Günün Tarihi:29 Mart 2020

UZUNCABURÇ ÇOK BÜYÜK BİR PROJE


1300 METREDE ZEUS TAPINAĞI; UZUNCABURÇ Uzun yola çıktığım vakitlerde veya gittiğim her hangi bir yerde kahverengi tabelaları yani tarihi yerleri ve o yerlerin hikâyelerini keşfetmeyi severim. Tarihi alanları ve geçmişten günümüze uzanan yaşam öykülerinin köprüleridir bu kahverengi tabelalar. Bu defa yolum Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Uzuncaburç Yaylasına düştü. Yerli Yörük halkın tam 1200 metre yükseklikteki yaylada tarih ve doğayla muhteşem bir uyum içinde nesillerce nasıl yaşadıklarına şahit olmakla birlikte, sessiz ama çok şey anlatan tarihi eserlere ‘kayalara, taşlara’ tercüman olabilecek, Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğrencileri ile naif hocaları Doç. Dr. Ümit Aydınoğlu beyle tanıştım. Gezim daha da renklendi. Ümit hocaya hem gazetemiz YENİGÜN için hem de temsilcisi olduğum " http://www.roportajlik.com/ "için, iki tarafın da hazırlıksız olduğu röportaj teklif ettim ve sağolsun beni kırmadı. Öyle ya bilgi paylaşıldıkça güzel…

Ümit Aydınoğlu: Ben, Doç. Dr. Ümit Aydınoğlu Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölümünde görev yapıyorum. Uzun zamandır da Kültür Bakanlığı ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile birlikte, Erdemli ve Silifke bölgesinin arkeolojik araştırmalarını sürdürüyorum. Aynı zamanda bölgede birkaç kazı birden yürütüyorum. Bu yıl itibari ile de Uzuncaburç’ta, Cumhurbaşkanlığı kararıyla kalıcı bir kazı yürütmeye başladık. 
 

Projeniz hakkında bilgi alabilir miyiz? 
Gezip gördünüz gibi burası çok büyük bir antik kent. Antik dönemde, bizim 3.yüzyıl Helenistik dönem diye adlandırdığımız dönemden itibaren ,burası bölgenin başkenti ve özel bir bölge. “Rahip Krallar” diye adlandırdığımız bir krallık var burada. Onların bütün bölgeyi yönettikleri başkentleri ve aynı zamanda dini merkezleri burası. Yani dini merkez derken kastım şu; Helenistik dönem için Hac merkezi. Burada, bölgenin baş tanrısı Zeus Olbios’a yani “Dağ Tanrısı Zeus” adına bir tapınak var. Birçok sütunu ayakta kalmış. Orası çok önemli bir yapı. Sadece bölge için değil Anadolu Arkeolojisi için, Dünya Arkeolojisi için. Dünya Arkeolojisi diyorum; çünkü bazı özellikleri açısından o yapı birçok erken uygulamanın Anadolu’daki örneklerini gösteriyor. Üstelik iyi korunmuş durumda. Büyük bir Temonos’la ‘Kutsal Alanla’ birlikte. Burası Rahip Kralların başkenti bu tapınakta onların dinsel merkezi. Bu sistem şöyle işliyor: Bir Rahip Krallık bölgenin tüm tapınaklarına hâkim ve Rahip Krala bağlı bir kölelik sistemi var. Ama bugün ki düşündüğümüz anlamda bir kölelik sistemi değil. Toprağı işlemeye yönelik bir kölelik sistemi. Toprağı kullanmaya yönelik.

Tarıma yönelik yani
Tarımsal, kırsal anlamda bir sistem. Bu krallık, dönemin egemen güçlerine karşı, Büyük İskender’in generalleriyle birlikte işbirliği yapıp, bu bölgede egemenliğini birkaç yüzyıl boyunca devam ettiriyor. Bu kenti de onlar kuruyorlar.  Burada bir de onlara ait kule var. İdari merkez olarak beş katlı ve yirmi küsur metrelik bir yapı. Çok iyi korunmuş durumda, o dönem için Anadolu’da neredeyse örneği yok böyle bir yapının. Bir de Helenistik döneme ait anıt mezar var. Piramidal çatılı erken bir yapı. Bu kent, bu kadar önemli bir konumdayken, Roma’nın Anadolu’yu işgali ile birlikte karakter değiştiriyor. Roma burayı daha da görkemli hale getiriyor. Sütunlu caddeler, sütunlu caddelerin kenarına anıtsal çeşmeler, görkemli giriş kapıları ekliyor. Kentin birkaç tane giriş kapısı var. 


Ö.D: Kent tahmini olarak ne kadarlık bir bölgeyi kapsıyor? 
Surun içinde kalan bölge buradaki yapıları alıyor. Yaklaşık beş yüz metreye, beş yüz metrelik bir alan ama bu sur içi tabi. Yani teknik olarak kentin korunaklı alanı ama kent hiçbir zaman bunun içinde kalmıyor. 
 

UZUNCABURÇ; ZENGİN BİR NEKROPOLE SAHİP 
Buraya gelirken yol üzerinde çok dağınık yerlerde olağanüstü yapılar gördük. Bu kent ile bağlantılı mı bu yapılar? 
*Tabi hepsi bunun içinde. Surun dışında da yaşam alanları var. 
*Uzuncaburç’a yaklaşık 30 hatta 40 km bir alan içerisinde oldukça fazla yapı var. 
*Yani hinterlandıyla birlikte öyle olabilir ama kent merkezi olarak aldığımız zaman o kadar geniş değil, birkaç kilometrelik alana yayılan bir kent ama tabi şu da var; surun dışından itibaren kentin nekropolleri yani ‘ölüler kenti’ mezarlıkları yayılmaya başlar. Mesela Uzuncaburç; buranın dini idari merkezi olduğu için o kadar zengin bir nekropole sahip . Birden fazla nekropol var. Binlerce mezar var. Ve hepsi görkem açısından birbirinden zengin. 
 

Kültürel büyük bir zenginlik var burada. 
Torosların bu kadar yüksek bir seviyesinde beklenmedik bir şey. Sahildeki kentlerde deniz ticaretiyle beraber alırsınız bu zenginliği, görürsünüz, takip edersiniz ama 1200-1300 metrelerde ve aşağıdan 30 kilometre içerde antik dönem için ciddi bir mesafedir bu. Bu kadar zenginliği göremezsiniz. 
Ö.D: Deniz seviyesi daha yüksek olabilir mi o dönemlerde? 
Ü.A: Hayır hayır, deniz seviyesini kalıntılardan takip edebiliyoruz. 
Ö.D: O kalıntılar mesela Kız Kalesi gibi aynı dönem mi yoksa daha eski yapılar mı? 
Ü.A: Kız Kalesi buranın Roma dönemi ile birlikte bir yerleşim ya da helenistiğin sonuna ait bir yerleşim. Sınırı belli deniz çok değişmemiş. 


ADAM KAYALAR ÖZEL BİR YERLEŞİM 
“Adam Kayalar” diye adlandırılan bir bölge var. Orası da oldukça yükseğe kurulmuş bir yer. Uzuncaburç ile bir bağlantısı var mı? 
Adam Kayalar da özel bir yerleşim. Bölgedeki kırsal yerleşimlerden biri ama şöylede bir özelliği var; mesela burası Rahip Kralların başkenti , krallar bunun gibi, buradaki gibi kule gibi bütün bölgeye kuleler yapıyorlar. Buradaki tüm toprakları kontrol edebilsinler, korsan işgaline karşı topraklarını koruyabilsinler. Mesela Adam Kayalar aslında ilk kuruluşu bir kule ve kale yerleşim. Denizden Kız Kalesinden gelebilecek tehdidi ilk tespit etmeye yönelik bir yerleşim. Fakat o kadar güzel bir yer ki; sonra ki dönemlerde, kurulduğu dönemlerden başlayıp, Roma’nın içlerine kadar orası hep kutsal alan olarak kullanılıyor ve çok sayıda kabartma yapılarak, mezar yapılarak kullanımı devam ediyor. Çünkü aynı zamanda içi vadi yolu. Vadiden gelen ziyaretçiler, geçen insanlarda o kabartmaları görüyor. Antik dönemin böyle bir propagandası var. 
 

Devamı yarın...

5 Eylül 2019 , Perşembe Bu haber toplam 1997 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU