Günün Tarihi:11 Ağustos 2020

‘Ayakta kalamayız’


İddia’nın sabit bayilere uyguladığı komisyon oranını yüzde 7’den 4,2’ye indirmesine tepki gösteren Sakaryalı İddia Bayisi Esnafları, “ Her şeye zam yapılırken bizim komisyonlarımızın düşürülmesi kabul edilemez. Gelirlerimiz yüzde 30 oranında düştü. Bu şartlarda ayakta kalamayız” dediler.

Komisyonlar düştü

Spor Toto Teşkilatının Şubat ayında gerçekleştirdiği İddia ihalesini Demirören Grubu kazanmış ve Ağustos ayı itibari ile de yeni bir sisteme geçiş yapılmıştı. Canlı bahisin de yer aldığı yeni sistemin uygulanmaya başlanması ile kazançlarının artmasını bekleyen esnaflar ilk faturalarını ellerine aldıklarında ise şok yaşadılar. İddia’nın sabit bayilere ciro üzerinden verdiği yüzde 7’lik komisyonun yüzde 4,2’ye indirilmesi bayi sahibi esnafların tepkisini çekti.

 

Şok olduk

Sakarya’da uzun yıllardan beri İddia bayiliği yapan Cihat Öziş bu uygulamanın adaletsiz olduğunu belirterek, “ Son ihaleye kadar biz İnteltek şirketi ile çalışıyorduk. İhale sonrasında Demirören Grubunun İddia’yı alınca esnaflar olarak komisyonların ve kazançlarımızın artmasını bekledik. Ancak bir hafta önce faturalarımızı elimize aldığımızda durumun böyle olmadığını aksine komisyonlarda indirime gidildiğini gördük ve şok olduk” dedi.

 

Kabul edilemez

Bayilerin bu sistemle giderlerini dahi karşılayamayacaklarını belirten Öziş, “Esnaflar buradan kazandıkları para ile evlerini geçindiriyorlar. Yapılan kabul edilemez. Biz bu karardan dönülmesi için gerekli bütün girişimleri yapacağız. Bilgi almak için aradığımızda telefonlarımız dahi açılmıyor. Asıl amaçları sabit bayileri bitirerek iddiayı tamamen sanal ortama taşımak. Ama unutulmamalıdır ki sadece Sakarya’da 57 Türkiye genelinde ise 6 bin bayi var. Bu insanların aileleri var bu kadar insanı mağdur etmeye hakları yok” dedi.

 

Esnafı bitirmek

İşlerini döndüremediklerini söyleyen Birko Market İddia Bayi Sahibi Fatih Durmaz ise, “Masraflarımız çok fazla. Doların artması ile birlikte elektrik, su, doğalgaz gibi bütün kalemlere zam yapıldı. Esnaflar olarak bunlar gibi birçok giderimiz ve vergimiz var. Bu şartlarda esnafın para kazanması mümkün değil. Biz yanımızda çalıştırdığımız insanlara nasıl maaş ödeyeceğiz. Amaçları bizi bitirmek, esnafı bitirmek istiyorlar” diye konuştu.

 

Masraflar çok

Brkiç Market İddia Bayi Sahibi Beytullah Durmaz ise, “Yeni sistemle birlikte masraflarımızı bile karşılayamıyoruz, çalışan ve giderleri çıktığımızda, bize hiçbir şey kalmıyor" şeklinde konuşurken, Karaman Ticaret İddia Bayi Sahibi Samet Keskin, “Bu yüzde 5 komisyonunda da yüzde 20'sini devlet bizden stopaj olarak geri alıyor, örneğin 100 bin lira ciro yapsak, bize 5 bin lira kalıyor, devlete stopajı da ödedikten sonra, elimize kalan 4 bin lira. Ben bu parayla çalışanımın parasını mı ödeyeyim, elektriği mi ödeyeyim?” ifadelerini kullandı.

 

İşsiz kalırız

Mert Büfe İddia Bayi çalışanı Taner Uzman ise,  “Türkiye de 5 bin 300 civarı Spor Toto İddaa Bayisine bu resmen siz ölün demek. Gençlik ve Spor Bakanımız ve aynı zamanda Spor Toto Teşkilatı Yönetim Kurulu başkanı olan Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun bu konuyu düzeltmesini bekliyoruz" diyerek tepki gösterdi. Komisyonların artmasını beklerken büyük bir şok ile karşılaştıklarını söyleyen Utku Büfe çalışanı Fadıl Çelebi de “ En azından yüzde 7 olarak kalsaydı. Bu işletmeler kapanırsa bizler de işsiz kalacağız” dedi. Murat Kurtuluş Çayır İddia Bayi çalışanı Mustafa Kolat ise sorunun bir an evvel çözülmesi gerektiğini ifade etti.

 

Bayiler kapanır’

Sakarya Kitap Kırtasiye Büfe Gazete Bayileri Tekel Maddeleri Satıcıları Kantinciler Esnaf Odası Başkanı Coşkun Bilir, uygulamanın yanlış olduğunu belirterek, “İlimizde bulunan 57 İddia Bayisi bu kararla adeta kapatılmak istenmektedir. İlgili firma bir an önce bu kararını gözden geçirmelidir” dedi.

 

İşsiz kalırlar

Coşkun Bilir, “ Türkiye genelinde 6 bin ilimizdeki ise57 iddia bayisinde bir çok çalışan bulunuyor. Komisyon oranının azaltılması ile birlikte bayilerin işi sürdürmesi mümkün değil. hem bayiler kapanır çalışanlar da işsiz kalır. Oda olarak bu konuda gerekli girişimlerimize başladık. SESOB ve TESK’e de durumu bildirdik” dedi.

 

‘Bizzat aradım’

TESK Başkanı Bendevi Palandöken’e bizzat konuyu ilettiğini ifade eden Coşkun Bilir, “TESK de bu konuda çalışma başlattı. Bakanlığa resmi yazı ile başvuruda bulunuldu. Bu yazıya gelecek cevaba göre de girişimlerin devam edeceği belirtildi. Bizler de konunun takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

7 Eylül 2019 , Cumartesi Bu haber toplam 764 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU