Günün Tarihi:1 Mart 2021

Onlar eğitimini tamamladı


Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin çalışma ve sosyal hayatlarının iyileştirilmesi amacıyla Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortaklaşa yürütülen Mevsimlik Tarım İşçileri Projesi (METİP) kapsamında Karasu’da bu yıl ilk kez açılan yaz okulları 6 Eylül’de sona erdi.

105 öğrenci eğitim aldı

Proje kapsamında Kuzuluk ve Paralı Mahallelerinde  açılan iki merkezde toplam 105 öğrenci eğitim gördü. Güneydoğu ve doğu illerinin yanı sıra ilçenin tarım işçilerinin çocukları, hem eğitim aldı, hem de çeşitli kültürel, sportif ve sanatsal etkinlikler gerçekleştirdi. İki merkezde de eğitim gören öğrencilerle bir araya gelen Kaymakam Aziz Mercan ve beraberindeki İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, Karasu Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Caferi İğdir, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yutkun Cabak ve Muhtarlar Derneği Başkanı İsmail Hakkı Topaloğlu öğrencilere çeşitli hediyeler verdi.

 

Karasu’da uygulandı

Proje hakkında geniş bilgi veren Kaymakam Mercan, “METİP Projesi’nin amacı, Türkiye’nin çeşitli yerlerinden Karasu’ya fındık toplamaya gelen işçilerimizin çocuklarının, ekonomik gerekçelerle tarlada çalışmalarının önüne geçmek ve kendilerini eğitim altına almaktı. Birkaç yıldır uygulanan bu projeyi bu yıl Karasu’da da uygulamaya koyduk. Kuzuluk Mahallesi ve Paralı Mahallesi’nde yer alan iki okulu merkez oluşturduk ve taşımalı olarak toplam 105 öğrencimizi eğitime aldık” dedi.

 

Fındık bahçelerinde

Öğrencilere kitaplar okutulduğunu, resim yaptırıldığını, türkü ve şarkılar söyletildiğini, spor etkinlikleri ile bilgi amaçlı eğitimlerinde verildiğini belirten Mercan, “Öğrencilerimizin sağlıklı bir şekilde okul merkezlerine taşınmasını sağladık. Sabah ve öğle olmak üzere iki öğün yemeklerini temin ettik. Çok değerli öğretmenlerimizin sabırlı ve fedakar katkılarıyla projemizi tamamladık. Çocuklarımızın, fındık bahçelerinde olumsuz koşullarda bulunmasının önüne geçerek ait oldukları yere, okul sıralarına ve oyun alanlarına katılımını sağladık. Bu projenin önümüzdeki yıllarda da devam edilmesini sağlayacağız. Destek veren ve emek harcayan herkese teşekkürlerimizi sunuyorum” dedi.

9 Eylül 2019 , Pazartesi Bu haber toplam 515 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU