Günün Tarihi:19 Mayıs 2021

Sektör bu fuarda buluşacak


50 bin metrekare alanda 190 katılımcı firma ile 25 binin üzerinde ziyaretçiyi bir araya getirecek olan Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali 19-22 Eylül tarihleri arasında Sapanca Kırkpınar’da gerçekleştirilecek.

190 firma katılacak

19-22 Eylül tarihleri arasında Sapanca/Kırkpınar sahilinde 50 bin metrekare alanda yapılacak olan ve yaklaşık 25 binin üzerinde ziyaretçinin katılmasının beklendiği Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali öncesinde basın toplantısı düzenlendi. Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan ve Sakarya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) iş birliğiyle gerçekleştirilecek festivalde, yurt içi ve dışından 190 firma ürünlerini sergileyecek.

 

Tanıtım toplantısı

Festival öncesinde düzenlenen basın toplantısına Vali Ahmet Hamdi Nayir başta olmak üzere, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, SATSO Odası Başkanı Akgün Altuğ, STB Başkan Yardımcısı Nizamettin Sarı, SGB Başkanı Zeki Aydıntepe, SGB Başkan Vekili Müjdat Çetin, Festival Koordinatörü Remzi Adıyaman ile basın mensupları katılım gösterdi.

 

Buluşma noktası

Festival süresince çalı ve ağaç grubu süs bitkisi üreticileri, bitki besleme ve ilaçlama tedarikçileri, , saksı üreticileri, tasarım ve uygulama ofislerini içeren katılımcı profilinin yerel yönetimler, kamu kurum ve kuruluşları, büyük ölçekli yapı şirketleri, peyzaj mimarları ve öğrencilerden müteşekkil iç Pazar tüketici odakları ile Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Irak ve Kazakistan gibi ülkelerden dış pazar tüketici odaklarının buluşturulması hedefleniyor.

 

‘Problemler var’

Toplantıda konuşan SATSO Başkanı Akgün Altuğ festivalin Sakarya adına çok önemli olduğunu ifade etti. Altuğ, “Geçtiğimiz sene 25 bin civarında katılım oldu. Bu sene daha da iyi geçmesini bekliyoruz. Ülkemiz ekonomik olarak bir dar boğazdan geçiyor inşallah yakında son bulacak. Peyzaj gibi konular ekonomik kaygılar rahatladıkça gün yüzüne çıkıyor. Malum bir senedir Türkiye’de olduğu gibi bu sektörde de bazı problemler var. İnşallah fuar sektörün önümü biraz daha açar” dedi.

 

Marka değeri

Altuğ, “Doku Kültürü Laboratuvarımız bizler için çok önemli. Kalkınma ajansımızdan güdümlü proje olarak geçmiş olan SATSO’nun sahibi ve Büyükşehir Belediyemizin paydaşı olduğu bu proje sektöre çok önemli katkılar sağlayacak. Şansımız tarımın içerisinden gelen bir belediye başkanına sahip olmamızdır. Bu konuda yapılacakların en iyisini yapma yönünde fırsatımız ortaya çıkıyor. İlimizin marka değerini yükselten bu faaliyetler bizler için büyük önem arz ediyor. Festivalimiz hem ilimiz adına hem de ülkemiz adına önemli bir fırsat sağlayacaktır. Üretim, istihdam, katma değer ve döviz girdisi olarak düşünüldüğünde bu sektörün mutlaka desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

 

‘Öncü yapmaya çalışıyoruz’

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, "Bu sene bu festivali çok daha görkemli bir şekilde hem ülke çapında hem ülkeler arası çapta bir fuar alanına dönüştürmeyi hedefliyoruz. Bu yıl Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivalinin ikincisini düzenliyoruz. Bu festivalin şehir ve ülke ekonomisine büyük katkıları olacak inşallah. Sakarya’da süs bitkiciliği konusunda uzun çalışmalar yapıldı. Şu an şehrimizde süs bitkisi üretip yurt dışına ihraç ediyoruz. Hem sanayi alanında hem de zirai alanda üretim sağlıyoruz. Şehrimizi Süs bitkiciliği ve peyzaj alanında öncü yapmaya çalışıyoruz ve bunu büyük oranda da başardık” diye konuştu.

 

‘Bilinçlendiriyoruz’

Yüce, “ Dünyada uzun süreden beri adımızdan söz edilen bir şehir konumuna gelmenin heyecanını yaşamaktayız. Hem ülkemizde hem de dünyada yeni mimari uygulamalar mevcut. Yeni mimaride peyzaj; artık olmazsa olmaz konumda. Kentsel dönüşümler ülkemizde de hızla yayılıyor. Yaşam alanları hızla yenilenirken dış mekan süs bitkilerine ve peyzaja verilen önemde aynı oranda artıyor. Hedefimiz Sakarya’yı Süs Bitkiciliği ve Peyzaj alanında ülkemizin en büyük ihracatçısı dünyanın da en verimli üreticisi konumuna getirmek. Bu aynı zamanda istihdam anlamına da geliyor. Verimli tarım arazilerimizin artmasını sağlayacak çalışmalarımızı sürüyor. Üreticilerimizi de bu konuda bilinçlendiriyoruz” dedi.

 

Yeni imkanlar

Vali Ahmet Hamdi Nayir ise, "Göreve başladığımdan bu yana arkadaşlarımız iyi niyetle gelip bu konudaki çalışmalarını, geçen seneki yapılan festivalde başardıkları noktayı bize anlatma gayreti içerisinde oldular. Bundan önce yapmış olduğumuz toplantılarda da bu seneki festivalin daha başarılı olması için neler yapılması gerektiği, kurum ve kuruluşlar arasındaki işbirliğinin ne olması gerektiği konusunda toplantılar yaptık. Zannediyorum ki bu sene geçen senenin de üzerine yeni imkanlar sağlanarak, altyapısı daha düzgün hale getirerek bu bölge zaten tabii bir plato olarak, çok iyi bir festival alanı, fuar alanı olarak burada bize bahşedilmiş bir alan buradan daha iyi ifade edebileceğiniz bir durum ortaya çıkaracağız” ifadelerini kullandı.

 

Sakarya’ya yakışır

Nayir, “ Ben, sektöre yapmış olduğumuz ziyaretlerde bunu net olarak gördüm. Arkadaşlar çok büyük bir heyecan içerisinde, şevk içerisinde para kazanmaktan daha çok kredi kazanmak, itibar kazanmak yolunda gayret sarf ediyorlar. Ellerinden tutulması gerekir, daha farklı, daha fazla imkanlar sağlanması gerekir. Bu hem ülkemiz adına yapılan ihracatı düşünürsek hem ilimiz adına önemli bir fayda sağlayacaktır, üretim, istihdam, katma değer ve döviz girdisi olarak düşündüğümüzde bu sektörün mutlaka desteklenmesi gerektiği kanaatini ben sizlerle paylaşmak istiyorum. Buradaki tanıtımda da daha iyisini gerçekleştirmek için, bu festivalin daha canlı, daha sektöre hitap eden tarzda gerçekleştirmek için bir bilgilendirme yapılıyor, inşallah herkes elini taşın altına koyup bu festivali de bize yakışır, Sakarya’mıza yakışır bir tarzda yerine getirmeye çalışacağız" diye konuştu. Konuşmalar sonrasında davetliler fuar alanını gezdiler. Toplantının ardından AKM önünde kurulan platformda vatandaşlara çam, kaktüs gibi süs bitkileri hediye etti.

11 Eylül 2019 , Çarşamba Bu haber toplam 809 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU