Günün Tarihi:5 Ağustos 2020

İşte örnek bir başarı


Sakaryalı Merve Tetik okulda ve sosyal yaşantıda gösterdiği başarısı ve katıldığı faaliyetler sayesine Koç Üniversitesi’nin Hukuk Fakültesini sınavsız yüzde 100 burslu kazandı.

Sosyal alanda gelişti

Serdivan’da oturan bir süre önce babasını kaybeden, 3 kız kardeşi ve annesi ile yaşayan Merve Tetik, Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi’nden bu sene mezun oldu. Eşit ağırlık olarak okuduğu lisede birçok sosyal alanda aktif olan Tetik, gösterdiği başarısıyla hem ailesinin, hem de Sakarya’nın gururu oldu.

 

Kendisi geliştirdi

Lise öğrenimi esnasında kitap okuma(Türk ve Dünya Klasikleri), fotoğrafçılık, Çini-Hat sanatları, film seyretmek, tiyatroda sahne önü ve arkasında yer alma gibi birçok projeye katıldığını belirten Tetik,  TÜBİTAK projelerini hazırlama uygulama, kısa bir süre gazete editörlüğü, konferanslara katılım gibi etkinliklerin yanında kültür gezileri kapsamında ise Türkiye’de il il gezip, yazılım üzerinde kendisi geliştirdi.

 

Şansını denedi

Merve Tetik 18 yaşında olmasına rağmen birçok alanda aktif olmasıyla büyük bir başarıya imza attı. Arkadaşının yoğun ısrarı üzerine Koç Üniversitesi Anadolu Bursiyerleri  Programına Nisan ve Mayıs  ayında internet üzerinden başvuruda bulundu. Başvuru sürecinde Hukuk ve Adalet üzerinde yazdığı makalesiyle dikkat çeken Tetik, Koç Üniversitesi’nden YKS’de ilk 20 bine girdiği taktirde mülakata girmeye hak kazanacağı haberini aldı.

 

Yüzde 100 burslu

Yükseköğretim Kurumları Sınavına girerek 2 bin 500 sıralama yapan Merve Tetik,  Anadolu Bursiyerleri programına 6 bin kişiden mülakata çağrılan 200 kişiden biri olma hakkını kazandı. Bunun üzerine girdiği mülakatta da idam, taciz, ötenazi, kürtaj ve bir çok genel kültür sorularına rahat tavırları ve verdiği cevaplarla dikkat çeken Tetik, 107 kişinin kazandığı üniversiteye büyük bir başarı göstererek sınavsız girmeye hak kazandı.  Yüzde 100 burslu olarak Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi olan Merve Tetik, okul masraflarının, yurt masraflarının yanı sırada aylık 800 TL cep harçlığı da alma hakkına sahip oldu. 5 yıl boyunca alacağı yüzde 100 bursluluk, okul bittiğinde çift anadal yaparsa da geçerli olacak.

 

Çok mutluyum

Mutluluğu gözlerinden okunan Merve Tetik, “ Arkadaşımın yönlendirmesiyle hatta ısrarıyla şansımı denedim. Olacağına ihtimal bile vermiyordum. Hatta suçluluk duygusu duyuyordum. Sınava hazırlanmak yerine ben başvuru aşamalarıyla ilgileniyordum. Ama kazandığıma dair telefon aldığımda inanamadım. Telefonda ısrarla gerçektenmi diye birkaç kez sordum? Sonra direk beni bunun için yönlendiren arkadaşımı arayıp haber verdim. Aslında onun sayesinde kazandım. Bu duygu mutluluk verici” dedi.

 

Araştırın, öğrenin

Yaşıtlarına tavsiyelerde bulunan Tetik, “Sadece Koç Üniversitesi değil bir çok üniversite böyle okulda gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimizle ve başarımızla bizleri sınavsız şekilde kabul ediyor. Bir çok genç bunları iyi araştırmalı ve bu şansları kaçırmamalıdır. Lisedeyken sadece not üzerine değil bu şekilde sosyal faaliyetlerde de bulunmak insana başarı getirebiliyor” şeklinde konuştu.

 

Programın amacı

Nitelikli eğitime erişimde fırsat eşitliği misyonuyla 2011 yılında hayata geçirilen Anadolu Bursiyerleri Programı, başarılı ve ihtiyaç sahibi üniversite adaylarını Koç Üniversitesi çatısı altında hak ettiği eğitim imkanları ile buluşturuyor.  Ülkemizin dezavantajlı bölgelerinde, kısıtlı eğitim imkanlarıyla üniversiteye hazırlanarak, yerleştirme sınavında en üst yüzde birlik dilim içinde olduğu halde Koç Üniversiesi’nde burslu eğitim görme hakkı elde demeyen bursiyer adaylarına ikinci bir fırsat sunan Anadolu Bursiyerleri Programı, diğer yüksek öğrenim kurumlarında da benzer uygulamaların başlamasına öncülük ediyor.

 

12 Eylül 2019 , Perşembe Bu haber toplam 873 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU