Günün Tarihi:5 Ağustos 2020

İşçiye yüzde 26 zam talebi


Türk Metal Sendikası Sakarya Şube Başkanı Olcay Meriç, sendikanın Türkiye genelinde 120 bin Sakarya’da ise 2 bin 400 işçiyi ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi kapsamında işçi ücretlerine ilk altı ay için yüzde 26,28 zam talep ettiğini açıkladı.

Dört fabrikada

Türk Metal Sendikası Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile aralarında başlayacak olan Toplu İş Sözleşmesi(TİS) görüşmeleri öncesinde işçiler için talep ettiği zam oranını yüzde 26, 28 olarak açıkladı. Sakarya’da 4 fabrikada çalışan 2 bin 400 işçiyi ilgilendiren TİS görüşmelerinin önümüzdeki günlerde başlaması beklenirken Türk Metal Sendikası Sakarya Şube Başkanı Olcay Meriç, işçilerin haklarının sonuna kadar savunacaklarını ifade etti.

 

Savunacağız

Sakarya’da yetkili oldukları fabrikalarda işçilerle bir araya gelen ve TİS şartlarını işçilere anlattıklarını ifade eden Sendika Başkanı Olcay Meriç, “ Bu görüşmeler de ilimizde Türk Traktör Fabrikası’ndaki 685, Otokar’daki bin 367, Noksel’deki 348 ve B-Plas Fabrikasındaki 106 işçimiz faydalanacak. Sendika olarak işçilerimizin haklarını bu sözleşme görüşmelerinde de sonuna kadar savunacağız. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durumun da fakındayız onun için bu görüşmelerin masada sonuçlandırılmasını umuyoruz” dedi.

 

Anket çalışması

Sözleşme şartlarının işçilere yapılan anket çalışması ile belirlendiğini de belirten Meriç, “Fabrikalarımızda önce özel bir anket şirketi sonra da sendika olarak bizler anket çalışması gerçekleştirdik. İşçi kardeşlerimizin taleplerini topladık ve sözleşme şartlarımızı bu taleplere göre belirledik. Bu uygulamayı geçtiğimiz sözleşme görüşmelerinde yapmış ve sonuçlarından memnun kalmıştık bu sene de ikinci kez gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu.

 

İyileştirme talebi

İşçilerin birçok hakkının iyileştirilmesini istediklerini belirten Olcay Meriç, “ Birinci altı ay için toplam zam talebimiz yüzde 26,28 ancak bunun yanı sıra ikinci altı ayda enflasyon artı yüzde 1’lik, üçüncü altı ayda enflasyon artı yüzde 2’lik, dördüncü altı ayda enflasyon artı 1’lik, ikinci yıl sonunda ise sosyal haklar enflasyon artı yüzde 3’lük bir zam talebimiz var. Bu oranların yanında da üyelerimizin büyük memnuniyet duyduğu tamamlayıcı dağlık sigortasının eşlerimizi kapsayacak şekilde yaygınlaştırmak istiyoruz” dedi.

 

Kadın işçiler

Meriç, “ Dini bayramlarda çalışan arkadaşlarımızın mesaileri için yüzde 100 olan zammın yüzde 200’e çıkarılmasını yani 4 yevmiye almasını istiyoruz. Gece çalışan işçi kardeşlerimizin saatlik ücret zamlarının yüzde 15’e yükseltilmesini talep ediyoruz. Öğrenimine devam eden işçilerimize öğrenim yardımı, kadın işçilerimizin kendi sorunlarına sahip çıkabilmeleri için Kadın İşçiler Kurulu oluşturulması, işe yeni giren işçilerin Türk Metal’e üye olmasıyla birlikte ücretine asgari ücretin yüzde 10’u oranında zam yapılması da isteklerimiz arasında” ifadelerini kullandı. 

12 Eylül 2019 , Perşembe Bu haber toplam 497 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU