Günün Tarihi:5 Ağustos 2020

12 Eylül darbesi unutulmuyor


Sakarya 15 Milli İrade Derneği, 12 Eylül darbesinin yıldönümü nedeniyle deklarasyon yayınladı.

Sıkı yönetim

Yönetim kurulu adına yapılan açıklamada, “1980 yılının 12 eylül günü, o zamanın popüler tabiri ile anarşi ve ülkedeki iç karışıklar gerekçe gösterilerek, askeri müdahale ile Türk Silahlı Kuvvetleri yönetime el koymuş; hükümet ve Türkiye Büyük Millet Meclisi feshedilmiş, tüm siyasal parti, sendika ve derneklerin faaliyetleri durdurulmuş, ülkede sıkıyönetim ilan edilmiştir” denildi.

 

İşkence tezgahları

Açıklamanın devamında, “İnsanımızın iradesine, milli ve sivil inisiyatife vurulan bu büyük darbenin öncesi ve sonrasında yaşananlar hepimizin malumu. Darbe şartlarının sinsi ve sistemli bir şekilde oluşturulmasından, suikasta kurban giden insanlarımızdan, toplumsal kamplaşma ve çalkantılara sebep olan sayısız sabotaj ve komplodan hepimiz haberdarız. 1980 ihtilali sonrası cezaevine dönüştürülen kışlalar, işkence tezgahlarından geçen ve aynı işkence sürecinde hayatını kaybeden, işlerinden atılan, vatandaşlıktan çıkarılan, sınır dışı edilen ve siyasi mülteci haline getirilen insanlarımız hakkında korkunç rakamlarla ifade edilen istatistiki bilgiler de bütün açıklığı ile ortada” denildi.  

 

Karanlık günler

Açıklamada, “Biz 15 Temmuz Milli İrade Derneği olarak insanımızın alın teri ile alınan silahların, yine insanımızın üzerine doğrultulmasının vahametinden bahsetmek istiyoruz.  Vatanımızı ve milletimizi harici düşmanlara karşı korumakla yükümlü bir yapılanmanın, bundan önce her fırsatta kendi insanını ezip geçen ve bunu da geleneksel hale getirip meşrulaştırmaya çalışmasından usanan bir halkın varlığından söz ediyoruz. Biz, 15 Temmuz Milli İrade Derneği olarak; o karanlık günleri unutturmamak, milli bilinci ve direnişçi ruhu diri tutmak, milletin iradesini baltalamaya dönük her oluşum ve hareketin karşısında olduğumuzu göstermek için; bu günü saat 20.00’da Kaynarca Kültür Merkezi’nde, anmaya karar verdik” dedi. 

12 Eylül 2019 , Perşembe Bu haber toplam 447 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU