Günün Tarihi:7 Haziran 2020

Vali Nayir’den öğrencilere öğütler


Vali Ahmet Hamdi Nayir, yeni dönemin başlamasıyla birlikte ilk ziyaretini Adapazarı Karadere İlk ve Ortaokuluna gerçekleştirdi.

15 derslikli okul

İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü Coşkun Bakırtaş ve Karadere Mahalle Muhtarı Ferruh Akıncık’ın da eşlik ettiği ziyarette Vali Ahmet Hamdi Nayir’e bilgiler veren Okul Müdürü Bülent Cevher, İlk ve Ortaokulda 15 derslikte 23 öğretmenle 220 öğrenciye eğitim verdiklerini belirtti. 2nci sınıfta İngilizce, 3ncü sınıfta Resim, 5nci sınıfta Türkçe ve 7nci Sınıfta yine İngilizce derslerine katılan Vali Nayir, öğrencilerle bir süre sohbet ederek değişik konularda sorular da yöneltti.

 

Değerlere bağlı

Okul ziyaretlerinde ilk olarak sınıflarda öğrencilerle, daha sonra öğretmenler odasında öğretmenlerle bir araya gelerek, sorunları, sıkıntıları ve talepleri dinlediklerini, sorunların çözümü için de üzerlerine düşen çalışmaları yapmaya gayret ettiklerini söyleyen Vali Nayir, “Yöneticiler olarak bizler eğitimdeki başarıyı yükseltmekle görevliyiz. İl Milli Eğitim Müdürümüz ve İlçe Milli Eğitim Müdürlerimiz, okul yöneticilerimiz ve öğretmenlerimiz ile birlikte, bir önceki nesilden daha fazla bilgili, daha gelişmiş, daha kültürlü, değerlerine daha çok bağlı bir nesli bu ülkeye hediye etmek istiyoruz” dedi.

 

‘Derslere ilgi gösterin’

Vali Nayir, “Eğitimde başarılı olmak için sizlerin derslere daha fazla ilgi göstermesi lazım, öğretmenlerimizin de sevgiyle, şefkatle ve fedakârlıkla sizlere bir şeyler verebilmesi lazım, ayrıca velilerimizin de bu konuya mutlaka ilgili olmaları ve çocuklarına gün içerisinde neler yaptıklarına dair sorular yöneltip onlarla ilgilenmesi lazım. Örneğin bir öğrencimizin annesi çocuğu okula giderken, ‘Öğretmenini iyi dinle’ diye tembihte bulunuyormuş, işte verilebilecek en güzel ilgilerden birisi de budur diyebiliriz” dedi.

 

Geleceğe hazır gençler

Vali Nayir, “Eğitim alanında herkesin gayretine ihtiyacımız bulunuyor. Böylece geleceğe daha bilgili ve daha hazır gençler yetiştirmiş oluruz. Bugün bizlerin bulunduğu makamlara ileride sizler geleceksiniz, ama bu makamlara gelirken bizlerden daha iyi, daha donanımlı olmalısınız ki, hem kendinize hem de ülkemize daha faydalı olabilesiniz. Bununla birlikte öğretmenlerimizin de kendilerinden önceki eğitimcilerden daha iyisini başarma arzusunu yakalaması gerektiği inancındayız. Başarıya giden yol; kavga ve gürültüden değil, doğru olmaktan, dürüst olmaktan ve faydalı olan şeylere vakit ayırmaktan geçiyor” dedi.

 

200 bin öğrenci var

Vali Nayir, “İlimizde yaklaşık 200 bin öğrencimiz, 12 bin öğretmenimiz var. Ziyarette bulunduğumuz her okulda yalnızca oradaki öğrencileri değil, tüm öğrencilerimizi ziyaret etmiş gibi düşünüyoruz. Yine yalnızca o okuldaki öğretmenleri değil, tüm öğretmenlerimizi ziyaret etmiş gibiyiz. Sizler tüm öğrencilerimizin temsilcileri olduğunuz gibi, öğretmenlerimiz de İlimizdeki tüm öğretmenlerimizi temsil etmekteler. Ziyaretlerimizin sizlere başarı olarak yansımasını ve öğretmenlerimizin de gayretlerini artırır nitelikte olmasını arzu ediyoruz” diyerek Nobel Ödüllü Bilim İnsanı Prof. Dr. Aziz Sancar’ın hayatından ve başarılarından kesitler de anlattı.

 

Öğretmeni sevin

Resim dersinin mesleklerde çok önemli bir yere sahip olduğuna değinen Vali Nayir, Türkçe dersinde bir dersi sevmek için önce dersin öğretmenini sevmek gerektiğine dikkat çekerek, “Bunun için öğretmen önce kendisini sevdirecek, ondan sonra dersini sevdirecek, sizi kendi çocukları gibi kabul edecek, her birinizle kendi çocuğuyla ilgilenir gibi ilgilenecek ki, derslerdeki başarı daha kolay ve kalıcı olsun. Aslında dersin içeriğinden çok öncelikle dersin neden gerekli olduğunu çözersek, öğrenmemiz de kolaylaşabilir diye düşünüyorum. Sizler de derslere başlamadan önce o dersin neden gerekli olduğunu öğretmenlerinize sorarak daha iyi öğrenebilirsiniz” diye söyledi.

 

İnsana hizmet eden

Öğretmenler Odası’nda okul yönetimi ve öğretmenlerle de bir tanışma toplantısı gerçekleştiren Vali Nayir, merkezi yönetim olarak görev alanlarında emniyetten asayişe, sağlıktan turizme, sanayiden altyapıya kadar çok farklı konular olduğunu ve bunların içerisinde eğitimin büyük bir önem taşıdığını ifade ederek, “Görevler arasında çok büyük bir ayrım yapmıyoruz, gereği yapıldıktan, hakkı verildikten sonra her görev önemli, her görevin mutlaka kendisine göre hayata yansıyan, insana yansıyan özellikli yönleri var. Ancak eğitim gibi insana hizmet eden, insana yönelik gerçekleştirilen hizmetlerin de daha farklı bir yönü bulunmaktadır.Hemen hemen herkesin gündeminde ve ajandasında bir eğitim konusu vardır” dedi.  

 

Aynı beklentiler

Vali Nayir, “Anne ve babalar belki de hayattaki en değerli varlıklarını, kabul olmuş dualarını sizlere emanet ederek onlara iyi bir eğitim vermeniz hususunda beklenti içerisindeler. Sizler de başka bir okulda okuyan çocuklarınızı yine bir öğretmene teslim ederek, onlardan aynı beklentiler içerisindesinizdir. İşte sizler çocuklarınızın öğretmenlerinden neler bekliyorsanız, sizlere emanet edilen çocukların velileri de sizlerden aynı beklenti içerisindedirler. Öğretmenin çocukların hayatına dokunmasıyla onun geleceğe bakışını etkileyip, kendisine, ailesine ve ülkesine faydalı olabilmesine olanak sağladığını hepimiz çok iyi biliyoruz” diye konuştu. Beraberindekiler ile birlikte Karadere Mahallesindeki köy kahvesine de uğrayarak vatandaşlarla selamlaşan Vali Nayir, çay içerek bir süre sohbet etti. 

13 Eylül 2019 , Cuma Bu haber toplam 584 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU