Günün Tarihi:15 Ocak 2021

12 Eylül darbesi unutulmadı


Kaynarca Belediyesi ve 15 Temmuz Milli İrade Derneği tarafından 12 Eylül darbesinin 39. yılı nedeniyle program düzenlendi.

Sinevizyon gösterisi

Kaynarca Belediye Kültür Merkezindeki programda 12 Eylül 1980 darbesinde halka yapılan zulümler ve Ülkenin gördüğü büyük zararlar sinevizyon gösterisi ile anlatıldı.Sakarya 15 Temmuz Milli İrade Derneği Genel Başkanı Ali İnci yaptığı konuşmasında, "Bu darbe bizim ülkemizde büyük eziyet göstermişse inanın Mısır'da yapılanlar da aynısıdır. Irak'a baktığımızda durum aynı. Yanımızdaki Suriye'ye bakalım, aynı tablo orada da var" dedi.

 

Kendi silahı

İnci 15 Temmuz hain darbe girişimine de değinerek, "O gece ne 80 darbesi ne 60, ne 28 Şubat'tı, ne 27 Nisan gibi değildi. 15 Temmuz gecesi bu millet hiçbir yerden emir almadan sokağa çıktı. Herkes konumunu hiç düşünmeden sokağa çıktı. Kendi silahı kendisine doğrultuldu. O askerlerin giydiği elbise hepimizin cebinden çıkan parayla alındı. Bize silah doğrultanlardan silahlarımızı ve üzerindeki elbiselerimizi aldık" şeklinde konuştu.

 

O dönemin mağdurları

İnci, gelecekte çocukların aydınlatılmadığı takdirde yapılan bu darbelerin önüne geçilemeyeceğini vurgulayarak, darbeleri unutmadıklarını, unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını sözlerine ekledi.  Programda 12 Eylül darbesi hakkında sunum yapılmasının ardından o dönemin mağdurları yaşadıklarını anlattı. ardından o dönemin mağdurları Cevdet Çayır ve Abdullah Aslan cezaevlerinde yaşadıkları işkenceleri dile getirdiler. Ali İnci ve Murat Kefli Cevdet Çayır ile Abdullah Aslan’a birer plaket takdim ettiler. 

14 Eylül 2019 , Cumartesi Bu haber toplam 636 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU