Günün Tarihi:3 Temmuz 2020

Sepsisi tanı, hayatı kurtar!


İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, Sepsis Farkındalık Ayı ve Dünya Sepsis Günü nedeniyle halk arasında çok bilinmeyen Sepsis hastalığı hakkında bilgiler verdi.

3-4 saniyede bir ölüm

Dünya genelinde Sepsis nedeniyle her 3-4 saniyede bir kişinin yaşamını kaybettiğini vurgulayan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, Sepsis’in vücudun enfeksiyona karşı gösterdiği kontrolsüz ve abartılı yanıt sonucunda, kendi doku ve organlarına zarar vermeye başlamasıyla ortaya çıktığını belirtti.

 

Ölümcül durum

Öğütlü, bu süreçte vücudun bağışıklık sisteminin çökmesine neden olabilen Sepsis’in erken tanı konulup tedavi edilmediğinde ölümcül seyredebilen bir klinik tablo olarak tanımlandığını kaydetti.

 

Küresel sorun

Sepsis’in küresel bir sağlık sorunu olduğunun altını çizen Öğütlü "Dünyada, her yıl yaklaşık 30 milyon insanda Sepsis gelişmekte ve yaklaşık 9 milyon insan hayatını Sepsis nedeniyle kaybetmektedir. Yine dünyada her yıl 3 milyon yenidoğanda ve 1 milyon 2 yüz bin çocukta Sepsis gelişmektedir. Her yıl 1 milyon yenidoğan hayatını yine bu sebeple kaybetmektedir. Genel olarak baktığımızda, Sepsis nedeniyle ortalama her 4 saniyede bir ölüm gerçekleşmektedir" dedi.

Pek bilinmiyor

Sepsis halk arasında pek bilinmeyen bir hastalık olduğunu ifade eden Öğütlü, Sepsis’in belirtilerinin konuşma bozukluğu, şuur bulanıklığı, titreme, yüksek ateş, kas ağrısı, idrar çıkışının olmaması, nefes darlığı, ciltte renk değişikliği olduğunu kaydetti.

 

Temiz ve güvenli gıda

1 yaş altı çocuklar ile 60 yaş üzerindeki erişkinlerin risk grubunda olduğunu dile getiren Öğütlü, diğer risk gruplarının belirterek, Sepsis’in önlemesiyle ilgili sözlerini şu sözlerle sürdürdü: “Kronik akciğer, karaciğer ve kalp hastalığı olanlar, bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler, diyabet ve AIDS hastaları risk grubunu oluşturuyor. Sonuç olarak; toplum kökenli sepsisin önlenmesinde el hijyeninin, temiz ve güvenli gıda tüketiminin sağlanması, yenidoğanlarda anne sütü ile beslenme ve özellikle risk grubunda yer alan kişilerin aşılanmaları önemlidir.”

 

 

15 Eylül 2019 , Pazar Bu haber toplam 1060 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU