Günün Tarihi:23 Şubat 2020

‘Sakarya’nın durumu iyi’


Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlar Kurulu toplantısı yapıldı. Toplantıda esnafların sorunları ve beklentileri dile getirildi. Başkan Alişan toplantıda, “Bu yılın ilk 9 ayında 2 bin 338 yeni işyeri açılmış. 817 işyeri kapanmış. Rakamlara bakıldığında Sakarya’nın durumu iyi” dedi.

Yerel yöneticiler

Sen Otel’de SESOB Başkanı Hasan Alişan ve yönetim kurulu üyelerinin ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, SESOB’a bağlı odaların başkanları ve genel sekreterleri katıldı. Toplantının açılışında konuşan SESOB Başkanı Hasan Alişan kendilerine sivil toplum kuruluşu denildiğini belirterek, “Biz STK değil, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşuyuz. Genel Sekreterlerimiz arasında bir yarışma düzenledik. 5 genel sekreterimizi aileleriyle birlikte tatile göndereceğiz. Burada onların yaptığı başarılı çalışmalar değerlendiriliyor. Bizim sorunumuz yerel yöneticilerledir. Bizim genel yönetimle bir sorunumuz yok. Başkanımızın burada olması çok güzel bir davranış” dedi.

 

Yerel esnaflar

SESOB Başkanı Hasan Alişan, “Bizim en birinci görevimiz sorunları çözüme kavuşturmaktır.  Kendi sorunumuzu kendimizin çözebileceği bir sistem geliştirmeye çalışıyoruz. Ülkemizde çıraklık diye bir durum artık ortadan kalktı gibi bir şey.  Ama bu durum için sorunları çözüme kavuşturacağız. Biz yereldeki esnafı ulusal standartlara taşımak için çalışmalar yapıyoruz. Bunu da sınav çerçevesinde yaparak kendimize özgü bir sistem kurduk. Bizler esnaf ve sanatkarlığı bir adım öne taşımak gibi bir misyon üstlendik. Böylelikle çeşitli alanlarda Türkiye’nin ilerisindeyiz. Hepimiz birer ahiyiz. Bizler birer aileyiz” ifadelerine yer verdi.

 

62 esnaf odası var

Başkan Alişan, “62 odamız vardı ama Karapürçek Şoförler Odası’nın üye sayısı 61’e düştüğü için kapandı. 55 bin 991 kayıtlı esnaf ve sanatkarlarımız var. 11 personel ile hizmet veriyoruz. Bazı odalarımız üyelerini güncellemediği için kapanma noktasında. Ocak- Eylül ayları arasında 11 bin 842 esnaf odamızdan hizmet almıştır. İlk 8 ay içerisinde 2 bini aşkın esnafa sicil tasdiknamesi verdik. Ayın personeli uygulamasıyla çalışanlarımızı motive etmek istiyoruz. 13 kez fiyatları tespit için komisyonları topladık” dedi.

 

Tatil ruhsatları

Yetkilerinin yavaş yavaş ellerinden alındığını vurgulayan Başkan Alişan, “5 yılda bir alınması gereken vize işlemleri kaldırıldı. Ama şimdi o kaldırıldı. Bu bize sıkılmış bir kurşundur” dedi. Hafta tatili ruhsatı kaldırıldı ama şimdi ulusal bayram ruhsatı getirildi. 100 meslekte bu tatil ruhsatı zorunluyken bu sayı şimdi bine çıktı. Bazı oda başkanları sorumluluğu yerine getirmiyor. Bunlar kendilerine müfettiş gelmediğini iddia ediyor. Onlar yakında çok yorgan yırtarlar” dedi.

 

Çırak ihtiyacı

Çıraklık sorunu yaşadıklarını söyleyen Başkan Alişan, “Bizim çırak ihtiyacımız var. Sitemizde bir bölüm açtık. Esnaf web sitesine girerek çırak ihtiyacını bildirecek. Bu bölümde herkes aramasını yapacak. Kendi sorunumuzu kendimiz çözecek bir yöntem oluşturmaya çalıştırıyoruz. Bu yılın ilk 9 ayında 2 bin 338 yeni işyeri açılmış. 817 işyeri kapanmış. Rakamlara bakıldığında şu an Sakarya’nın durumu 2017’den fazla” dedi.

 

Bayramlaşma eleştirisi

Kurban Bayramı’nın ilk gününde yapılan bayramlaşmayı eleştiren Başkan Alişan, “Bu böyle olmaz. Kurban Bayramının ilk günü kimse kimseyle bayramlaşamadı. Bizim inancımızda kurban kesmeden oruç tutulur. Herkes ilk gün kurbanlarıyla ilgileniyor. Ramazan Bayramında olur ama kurban bayramında olmaz” dedi.

 

Seçimle gelmek

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, başkanları kurulu toplantısında yaptığı konuşmada SESOB Başkanı Hasan Alişan’ın 75 dakika sunum yaptığını ifade ederek, “Bazı notlar almıştım ama başkanımız doyurucu bilgiler verdi. Biz esnaf temsilcilerimizle sık sık beraber oluyoruz. 30 yıldır başkanımız hep başkanımız. Seçimle bir yere gelmek kolay bir iş değil” dedi.

 

50bin esnaf

Esnafa seslenen Yüce, “Bir kural karşı tarafı mağdur ediyorsa bu kural değildir. Biz kurallar konusunda orta yolu bulmalıyız. Her zaman dengeden yanayız. Siz çok güçlüsünüz. 50 bini aşkın esnaf var dile kolay çok ciddi bir rakam. Esnafın kıymetini bilmeye çalışıyoruz. Her meslekten bir peygamber var. Siz peygamber mesleği yapıyorsunuz” dedi.

 

Beraberliğin teminatı

Yüce, “Esnaf ve sanatkârlarımızı ülkemizin mihenk taşı, birlik ve beraberliğimizin teminatı olarak görüyorum. Esnaflık dünyanın en eski, en kabul gören mesleklerinden birisidir. Derdimizi, sevincimizi paylaşabileceğimiz dostlarımızdır. Esnaf ve sanatkârlarımızın her zaman yanında olmaya çalışıyoruz. Sorunlarınızın çözümü olmaya gayret gösteriyoruz. Bu tarz toplantılar bizim içinde çok verimli oluyor. Esnaflarımızla olan birlikteliğimizden, ortak hareketten keyif alıyoruz. Esnafımızın sorunlarına çözüm olma konusunda üzerimize düşen görevleri yapmaya hazırız” dedi.

 

Sorunların çözümü

Başkan Yüce, “Şehrimizde ticari hayatın devamlılığı ve başarılı bir şekilde sürdürülebilmesi için çalışmalarımız devam ediyor. Küçük işletmelere verilen desteklerin ülkemiz ve şehrimiz ekonomisi için önemli katkıları olduğunun bilincindeyiz. Bu sebeple esnaflarımızın her daim desteklenmesi gerektiğini her ortamda dile getirmeye çalışıyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak esnaf ve sanatkârlarımızın beklentilerine cevap verebilecek, sorunların çözümünde pay sahibi olabilecek çalışmalarımızı sürdürüyoruz.  Hem ahilik kültürü, ahilik ahlakının yayılması için hem de esnaflarımızın geleceği için yeni projelerimizi de hayata geçireceğiz. Hepinizi muhabbetle selamlıyorum” dedi. 

16 Eylül 2019 , Pazartesi Bu haber toplam 755 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU