Günün Tarihi:30 Eylül 2020

Esnafın bayramı kutlanıyor


Esnaf Bayramı olan Ahilik ve Kültür Haftası dün çeşitli etkinlikler ile kutlanırken yılın ahisi Fotoğrafçı Enver Karademir seçildi.

Yürüyüş ve çelenk

Esnaf Bayramı olan Ahilik ve Kültür Haftası dün çeşitli etkinlikler ile kutlandı. Ahilik ve Kültür Haftası etkinlikleri kapsamında SESOB Başkanı Hasan Alişan ve birlik üyeleri Yeni Cami’den Demokrasi Meydanına kadar mehter takımı eşliğinde yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşün ardından da Başkan Alişan, SESOB Kadın Dayanışma Kurulu üyeleri ile birlikte Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından sona ererken kutlamalar SESOB Binası’nda gerçekleştirilen şet kuşatma merasimi ile devam etti.

 

Sinevizyon gösterimi

SESOB binasında gerçekleşen etkinliğe Vali Ahmet Hamdi Nayir, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, İl Gençlik ve Spor Müdürü Arif Özsoy, İl Müftüsü İhsan Açık, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Yorulmaz, Oda Başkanları ve esnaflar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından Ahiliği anlatan Sinevizyon gösterimi ile başlayan program protokol konuşmaları ile devam etti.

 

Ahlak eğitimi

Ahiliğin öneminden söz ederek konuşmasına başlayan SESOB Başkanı Hasan Alişan, “Bu rolüyle Ahilik Teşkilatı, Selçuklu ve Osmanlı Devletleri dönemlerinde kalite anlayışı ve standart oluşturmasıyla, verimliliğe verdiği önemle uzmanlaşmış kalifiye iş gücü eğitimi ile dini ve güzel ahlak eğitimi ile toplum refahına önemli fayda sağlamıştır. Ancak içinde yaşadığımız günümüzün modern koşullarında, bu geleneği eskiden olduğu gibi sürdürme imkânı tümüyle ortadan kalkmıştır. Çünkü üretim, tüketim, iş dünyası, insani durumlar ve çevre ile ilgili mevcut koşullar sürekli değişerek bu geleneği er ya da geç kendi kendini yok eden ve sürdürülemez bir ortama doğru hızla sürüklenmektedir” dedi.

 

Güvence sistemi

Alişan, “Günümüzün yükselen değerlerinin önemli bir kısmının özünde Ahiliğin temel ilkeleri yatmaktadır: Tüketici hakları, sivilleşme, standardizasyon, kooperatifçilik, kalite güvence sistemi, kalite yönetim sistemi, mesleki yeterlilik, kadın girişimciliği ve çeşitli mesleki kuruluşların varlığı gibi kavramlara ışık tutan birikim Ahilik kültürüdür” ifadelerini kullandı.

 

Yardımseverlik

Ahiliğin sosyal yaşantımızda önemli bir rol oynadığına değinen Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ise, “Temelleri Anadolu topraklarında atılan Ahilik, 13. yüzyıla dayanmaktadır. Sadece ticari faaliyetlerin yürütülmesinde değil; toplumun her noktasına değen bir yapısı vardır. İçerisinde yardımseverlik, kardeşlik, doğruluk, ahlak gibi güzel olan her şeyi barındırır. Sanatkârlığı ve esnaflığı, insan olmanın getirdiği güzel hasletler ile bir potada eriten Ahiler, sosyal ve ekonomik hayatımızda etkin rol oynamışlardır” dedi.

 

Ahlak ile sanat

Yüce, “Ahlaki prensipler etrafında birleşen ahilik teşkilatı, toplumsal düzenin sağlanmasına, birlik-beraberlik ruhunun oluşmasına öncülük etmişlerdir. Bildiğiniz gibi Ahilik teşkilatının kurucusu Ahi Evran’dır. Onun ahlaki, dayanışma, ticaret ilkelerine dayanan teşkilat, günümüz esnaf ve sanatkârlarına da öncü olmuştur. Ahlak ile sanatı birleştiren Ahi Evran, bu kurumu çok itibarlı bir noktaya getirmiştir” şeklinde konuştu.

 

Dünyaya örnek

Yüce, “Dünyaya örnek olması gereken bir teşkilatın mirasçılarıyız. Bu gelenek öyle güzel bir gelenek ki; dünya üzerinde ticaret ile uğraşan kesimin hakkı hukuku bu kadar gözettiği, müşterileri ile olan ilişkilerinde bu kadar hassas olduğu, fırsatçılıktan, faizden, hasetten bu kadar uzak olduğu başka bir düzen yoktur. Daha önemlisi bu gelenek ve göreneklerimizi var gücümüzle sürdürmeye çalışıyoruz. Bu mirası bizler de çocuklarımıza bırakmalıyız. Yaşadığımız coğrafyada tarih boyunca daima sıkıntılar baş göstermiştir. Milletimiz ne zaman sıkıntıya girse ne zaman dara düşse ahilerimiz ve onların devamı olan esnaf ve sanatkârlarımız birleştirici olarak ortaya çıkmıştır” ifadelerini kullandı.

 

Güzel miras

Ahiliğin yedi temel ilkesi olduğunu ifade eden Yüce, “İlk üç ilke olan; elini hep açık tut, sofranı hep açık tut, kapını hep açık tut cömertliği, yardımlaşmayı, paylaşmayı ön plana çıkaran ilkelerdir. Diğer dördü neydi? Ağzını hep kapalı tut, gözünü hep bağlı tut, eline hep sahip ol, diline her zaman sahip ol! Biz böyle bir geleneğin mirasçılarıyız. Bu ilkelere sahip çıkarsak Allah’ın izniyle hiçbir kriz, hiçbir sıkıntı bizi yıkamaz. İnşallah bize kalan bu güzel mirası gelecek nesillere de aktaracağız” diye konuştu.

 

İlke ve prensipler

Ahilik kültürünün çok eski yıllara dayandığını belirten Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Yaşam felsefemiz olan Ahilik Kültürü, tarihimizden gelen ancak tarihte kalmaması gereken, her coğrafyanın ve her zamanın ihtiyaç duyduğu, ilkeleri ve prensipleri olan bir kültürdür. Bununla birlikte hayata dair, insana dair, topluma dair çok önemli elzem hususları içeren, sevgiyi, saygıyı, sorumluluğu hissettiren önemli bir yaşam tarzıdır. Bundan bin yıl önce Orta Asya bizlere dar gelince, nehirlerimiz, derelerimiz yetmeyince yeni bir coğrafya arayışına girdik. O zamanlardaki arayışımızda bizlere yol gösteren, öncü olan yine esnaf ve sanatkârlarımız idi” dedi.

 

‘İyi ki varsınız’

Vali Nayir, “Tarihte kalmaması gereken ve günümüzde de yaşatılması gereken tüm öğeleri Ahiler oluşturdu. Sevgiyi, saygıyı, sadakati, ahlakı, etik değerleri, insana karşı olan sorumluluğu, millete karşı olan sorumluluğu ve yeri geldiğinde elindeki tornavidasını bırakıp devlete karşı olan sorumluluğunu yerine getirmek için askere giden bu insanlar, en önemli değerlerimizi oluşturup ona sahip çıktılar.  Bizim çok önemli bir varlığımız olan, değerlerimiz olan, ahlaki değerlerimizi taşıyan esnaf ve sanatkârlarımıza sahip çıkmamız gerekiyor. Merkezi idareler ile yerel yönetimlerin önemli görevlerinden birisi de bu olmalıdır. Onları neler koruyacaksa,  ayakta kalabilmeleri için neler gerekiyorsa, bizler de ona gayret etmeliyiz. Programda emeği geçenleri kutlarken, esnaf ve sanatkârlarımıza da iyi ki varsınız diyorum”

dedi.

 

Plaket takdimi

Konuşmaların ardından Mesleki Eğitim Merkezleri tarafından kalfalık ve ustalık belgesi almaya hak kazananlara belgeleri protokol üyeleri ve SESOB Başkanı Hasan Alişan tarafından takdim edildi. Kaybolmaya yüz tutmuş meslek ustalarına da belge takdimi yapıldı. Belgelerin verilmesi sonrasında ise önce yılın çırağı seçilen Ensar Kuş’a plaketi SESOB Başkanı Hasan Alişan tarafından, yılın kalfası seçilen Hakan Yörütmen’e ise plaketi Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce tarafından takdim edildi.

 

Kalfalık belgesi almaya hak kazananlar şöyle; Eyüp Karaosman, Batuhan Ak, Deniz Nehir Özcan, Seher Deniz, RümeysaZandolu, Melih Buğra Salkım

Ustalık Belgesi alanlar; İbrahim Elmas, Filiz Aydos, Serkan Ayözen, Muhammet Ali Cansız, Ersin Kestaneciler, Ercan Kandaz

Unutulmaya yüz tutmuş meslek ustaları;  Bayram Kocabıyık(Ayakkabı Tamircisi), Metin Yılmazcan (Kundura Tamircisi),  Mustafa Arık (Bıçak İmalatı), Dilek Meral(Çeyiz-Piko-Terzi), Nazım Ali Yıldırım (Bıçak Bileyici), Nasuf Türk (Bıçak Bileyici), Salim Öztürk (Süpürge İmalatı), Süleyman Akçaoğlu (Oymacılık), Gülay Yanık( Demircilik), Kadir Yüksel(Demircilik), Hasan Kar (Yorgancılık)

 

Şet kuşatma

Törenin sonunda ise yılın ahisi seçilen Fotoğrafçı Enver Karademir’e şet kuşatma merasimi yapıldı. Karademir’e şet’ini Vali Ahmet Hamdi Nayir, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ve SESOB Başkanı Hasan Alişan giydirdi. Şet merasimi sonrasında ise davetlilere ahilik pilavı dağıtıldı.

17 Eylül 2019 , Salı Bu haber toplam 486 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU