Günün Tarihi:5 Temmuz 2020

Akyazılılar OSB istiyor


Akyazı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ATSO) Z. Şinasi Bayraktar, Mudurnu Deresi’nde yaşanan toplu balık ölümleri ile ilgili yaptığı açıklamasında, “Akyazı’ya OSB’yi kurun. Ne derelerimiz kirlensin ne balık ve hayvan ölümleri olsun” dedi.

Uyarıda bulunduk

Başkan Bayraktar, daha önceki yıllarda Mudurnu Deresi’ndeki balık ölümleri ve akarsuların kirletilmesi ile ilgili mevcut sanayi kuruluşlarını defalarca ikaz ettiğini, arıtma tesislerinin düzenli bir şekilde çalışır hale getirerek akarsularımızı kirletmemeleri için kurum olarak ta kendilerini uyarılarda bulunduklarını belirterek, “Uyarılarda bulunmamıza rağmen ara ara gizlice zehirli kimyasal maddeleri derelerimize akıtmaları utanç vericidir. Bu konu hakkında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne sık sık kontrollerde bulunmaları için kendilerine ricada bulunduk. Bölgemizdeki tüm fabrikaların arıtma tesisleri bulunmaktadır. Hepsinin arıtma tesislerini hem tam kapasite çalıştırmaları için hem de atıkları derelere boşaltmamaları için dolaştık.”

Arıtma sorunu

Şinasi Bayraktar, “ Arıtma tesislerini tam kapasite çalıştırmama sebepleri maliyet ve elektrik giderlerinin yüksek oluşundan kaynaklı olduğu tespit edilmiştir. Arıtma tesislerinin çalıştırılması konusunda maliyetlerin düşürülmesi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Hükümetin mutlaka katkıları olmalıdır. Ya elektrikte indirim yapılmalı ya da düzenlemeler yapılarak arıtma tesisleri çalıştırılmalıdır. Çevre ve Şehircilik il müdürlüğü de denetimlerini düzenli bir şekilde yapmalıdır. Bütün sıkıntı maliyetlerin yüksek oluşu sebebiyle arıtma tesislerini çalıştırmayarak, arıtma tesisi gideri haricinde gizli bir hat çekerek kimyasal atıkların Mudurnu Deresine akıtmaktadırlar.  Aslını arayacak olursak bu vurdumduymazlığın  sanayi bölgemizde bir OSB’nin bulunmamasından kaynaklandığı görüşündeyim.”

 Çarpık sanayileşme

Sanayileşme konusunda Sakarya’dan sonra en büyük sanayi kuruluşlarının Akyazı’da bulunduğunu ifade eden Başkan Bayraktar, çarpık sanayileşme sebebiyle bugün bu durumla karşı karşıya kaldıklarını ifade ederek, “Bu çarpık yapılaşmanın önüne geçmek için defalarca Sanayi Bakanlığı ve OSB Genel Müdürlüğü ile temasa girdik. Daha önce bölgemizde Karma OSB kurulmasıyla ilgili Bakanımızla yüz yüze görüşerek ve bölge hakkında kendisine brifing vererek ilçemizde OSB kurulması  kaçınılmaz olduğunu ifade ettik. Bakanın oluru alındıktan sonra sanayi kuruluşlarının yazılı olur dilekçeleri   ve   Küçücek Belediye meclisinin kararı da alınarak Kaymakamlık kanalı ile Valiliğe müracaat ettik.  Valiliğimizin oluru ile Sanayi ve Ticaret  Bakanlığı OSB Genel Müdürlüğüne Müracaat iletildi. Bir ay boyunca Ankara OSB Genel Müdürlüğüne gidilerek işin çabuklaşması sağlandı.”

Yanlış karar

Şinasi Bayraktar, “Akabinde Bakanlığın ve OSB Genel Müdürlüğünün oluru ile yer seçimi konusuna gelindi. Yer seçimi için her Bakanlıktan  19  kişilik heyet geldi. Alanlarda inceleme yapıldı. Yer seçimine gelen heyet üç gün kaldı, üç gün boyunca ilçe kaymakamımızca ilçemizde ağırladık. Akyazı Ticaret Borsası Toplantı salonunda olumlu raporlar yazılarak Sanayi Bakanlığına iletildi. Yurtdışında olan bakan ülkeye döndüğüm  gibi dosyayı onaylayacağım. OSB’niz hayırlı  uğurlu olsun dedi. Bakanımızın imzalamasına bir gün kala ne olduysa zamanın Küçücek Belediye Başkanı, Belediye Meclisini toplayarak alelacele meclis kararı aldırdı. Akyazı OSB’nin daha önceki meclis kararında  istemiştik  fakat şuanda Akyazı OSB istemiyoruz diye gece yarısı karar alarak OSB Genel Müdürlüğüne yolladılar.”

Şok olduk

Bayraktar, “ Küçücek Belediye başkanı kimin etkisi altında kalarak bu kararı aldıklarını kendileri daha iyi bilmektedirler. Sonuç olarak OSB Kurulması engellenmiştir. OSB Genel Müdürü bu şartlarda bakan bey bunu onaylamaz. Görmüş olduğumuz bu durum karşısında Akyazı Kaymakamımız ve bizler şok olduk. OSB kurulmasına kim yada kimler engel olduysa hesabını öbür dünyada vereceklerdir.  Daha öncede akarsularımıza akıtılan zehirli atıklar sebebiyle Mudurnu Deresi kenarında bulunan Kazancı Mahallesi’nde hayvan telef olduğunu ifade etmiştik. O günlerde kimse bizim aklımızı beğenmemişti. Ama  bugün herkes pişman oldu. Pişman olmaları da artık bir şey değiştirmiyor. O gün Akyazı’da OSB kurulsaydı ne akarsular kirlenecek ne balıklar ne de hayvanlar telef olmasına sebep olacaktı. Bugün akılsız başın cezasını toplum olarak bizler çekmekteyiz.”

Yardım görmedik

Akyazı OSB’nin kurulması kaçınılmaz olduğu bakanlardan talep ettik diyen Bayraktar, “Ama ne yazık ki siyasetçilerimize iletmemize rağmen Sakaryalı hiçbir siyasetçiden yardım görmedik. Sakaryalı siyasetçilerimize şunu söylemek istiyorum. Akyazı’ya sahip çıkın, Akyazı üvey evlat muamelesi görmesin. Seçimlerde Akyazı Halkı  % 71,40 oy vererek Marmara birincisi yapmışlardır. Oyu veren Akyazı, hizmeti alan başka yerlerdir. Karadenizlinin dediği gibi  ‘Acılı lahana çorbası içerek perhiz yapılmaz’  bu acılı lahana çorbasını kendileri içsinler.  Adapazarı’ndan sonra en büyük ilçe biziz. Sakarya’nın ilçelerinin hiç birinde Ticaret ve Sanayi Odası ve Ticaret Borsası yoktur. Bunlar Akyazı için velinimettir. Bugün kurulmak istense de bu kurumların kurulma imkanı yoktur.”

Çağrı

Bayraktar, “Fabrikaları bir yer de de himaye etmek zorunda kalıyoruz. Bu fabrikalarda bir sürü evlatlarımız ve kardeşlerimiz çalışarak rızkını temin etmektedir. Her haneden 2-3 kişi bu fabrikalarda işini aşını temin etmektedir. Fakat fabrikaların da kendilerine çeki düzen vermelerini ifade ediyorum. Hiçbir sanayi sektörünün  Akyazı’yı kirletmeye ve Akyazı’nın geleceği ile oynamaya hakkı yoktur.  Ben buradan siyasilerimize çağrıda bulunuyorum. Bir an önce Akyazı’ya OSB’yi kurun. Ne derelerimiz kirlensin ne balık ve hayvan ölümleri olsun. Siz taşın altına elinizi koyun biz gövdemizi  koyalım. Akyazı’ya sahip çıkın. Seçim zamanı Akyazı’dan aldığınız oyların hakkını verin” dedi.  

18 Eylül 2019 , Çarşamba Bu haber toplam 326 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU