Günün Tarihi:22 Mayıs 2022

Korelilerin Türkiye vefası


Kore Cumhuriyetinin İstanbul Başkonsolosu Jessy Yeunju Jang, Konsolos Jinhui Mun ile birlikte Vali Ahmet Hamdi Nayir’e nezaket ziyaretinde bulundu.

2 bin gaziden

Kabullerinden ve misafirperverliklerinden dolayı Vali Nayir’e teşekkür eden Başkonsolos Jang, Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğunun 8. Başkonsolosu olarak bu yılın Mayıs ayında göreve başladığını, Korelilerin Türkler ile ilgili daima iyi yönde fikirleri bulunduğunu, bunun en önemli sebeplerinden birisinin Türklerin Kore Savaşında gösterdiği fedakârlıklar olduğunu, Türkiye genelinde hala hayatta olan yaklaşık 2 bin Kore Gazisinden 3’nün de Sakarya’da yaşadığını ifade etti.

 

‘Gönüllerimiz yakın’

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Başkonsolos Jessy Yeunju Jang’a yeni görevinin hayırlı olması temennisinde bulunan Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Sizleri ilimizde görmekten mutlu olduk. Kore ile coğrafyalarımız uzak, ancak gönüllerimiz yakındır.

Kore Savaşında Türk askerleri ile Kore halkı arasında önemli bağlar kuruldu. Bu savaşta askerlerimizin üstün gayretleri oldu. Şuan ülkemizde halen yaşayanlar arasında en çok Kıbrıs Gazimiz bulunurken, en az sayıda kalanlar ise Kore gazilerimizdir” dedi.

 

Milletler arası

Vali Nayir, “Türkiye olarak dostlarımızın başarıları ile de övünüyoruz, Kore’de o dost devletlerden birisidir. Dünya her zamankinden daha fazla barışa muhtaç halde bulunuyor. Devletler ve milletler arasındaki yakınlaşmaların, barışı daha fazla uygulanabilir hale getirmesini diliyoruz” dedi. Sohbet havasında geçen ziyarette Vali Ahmet Hamdi Nayir, İlimizin tarihi, turistik ve doğal güzellikleri ile ilgili tanıtıcı bilgiler de verdi.

 

20 Eylül 2019 , Cuma Bu haber toplam 513 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU