Günün Tarihi:27 Eylül 2020

Makinelerini bağışlayacak


Sakarya'da 50 yıldır fotoğrafçılık yapan 63 yaşındaki Enver Karademir, fotoğraf sanatını yeni nesillere tanıtmak amacıyla meslek hayatı boyunca kullandığı makineleri sergiledi.

Ekmek yedim

Sakarya Esnaf Odaları Birliği Salonu'nda fotoğraf makinelerini sergileyen Karademir, yaptığı açıklamada, müze açılması halinde fotoğraf makinelerini buraya bağışlayabileceğini söyledi.

Karademir, meslek hayatı boyunca 130 fotoğraf makinesiyle çalıştığını ve bu sayede ekmeğini kazandığını belirterek, şunları kaydetti:  "50 yıldır kendi adıma çalışıyorum. Daha önce çıraklık ve kalfalık da yaptım. 50 yılda kullandığım ve üzerinden ekmek yediğim hiçbir makineyi satmadım. Bunlar benim ekmek teknemdi. Bu makineleri gelecek kuşaklara aktarmak istiyorum. İlimizde bir müze yapılırsa ve böyle bir talep gelirse elimdeki makineleri  oraya bağışlayabilirim."

 

Kültürün başlangıcı

Sergiyi gezen Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Alişan, Karademir gibi meslek erbaplarını kutladığını belirterek, "50 yıllık fotoğraf makinelerini buraya koyabiliyorsa onlarda Ahilik ilkelerinin öğretileri vardır, temelleri vardır. Yani bunu, mesleki eğitime verilen önemin karşılığı olarak görüyorum. 50 yıldır mesleğini yapmak ve 50 yıldır o malzemelerini muhafaza etmek, o kültürün başlangıcıdır." diye konuştu. Ziyaretçilerden Cengiz Alkın da birçoğunu filmlerde gördüğünü  fotoğraf makinelerinin gerçeğini sergi sayesinde görme şansını elde ettiğini kaydetti.

 

20 Eylül 2019 , Cuma Bu haber toplam 461 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU