Günün Tarihi:6 Mart 2021

‘Çiftçi artık üretemiyor’


Saadet Partisi Sakarya İl Başkanı Fahrettin Abay, çiftçinin artık üretemez hale geldiğini söyledi.

Tarım yasası

Abay, “Yüksek girdi fiyatları sebebiyle ve emeğinin karşılığını alamayacağı endişesi yeterince üretmekten imtina ettiriyor. Bu nedenledir ki girdi maliyetlerini azaltacak adımlar atılmalı, tedbir alınmalıdır. Gübre fiyatları, akaryakıt fiyatları, elektrik ve sulama ücretleri makul rakamlara çekilerek üretici desteklenmeli, üretmek cazip hale getirilmelidir. Sağlıklı bir tarım yasası mutlaka çıkarılmalı, ithal eden değil ihraç eden bir ülke olmalıyız. Zeytinden fındığa, pamuktan şeker pancarına, mısırına, buğdayına kadar tüm ürünlerin taban fiyatları, üreticisini memnun edecek, alın terlerinin karşılığı olacak düzeyde olmalıdır. Üretmeye teşvik etmelidir.” dedi.

Çıkmaza soktu

Madden ve manen kalkınmış bir ülkenin yolunun tarım ve hayvancılıkla beraber sanayi ve teknolojiden geçtiğini hatırlatan Abay, “Mevcut iktidar bu inanç ve azimden, feraset ve basiretten yoksundur. 17 yıldır gelinen nokta ortadadır. Yüksek faiz, geçim sıkıntısı, üretim sorunları, yüksek enflasyon, sanayideki daralma, işsizlik ülke ekonomisini ciddi anlamda çıkmaza sokmuştur. İşsizlik en büyük ve en önemli sorunlardandır. Özellikle genç nüfustaki işsizlik oranı yüzde 23,3’lere yükselmiştir. Aynı tehlike enflasyon içinde geçerlidir” diye konuştu.

Böyle dönmez

Abay, “Bu zulüm düzenini ortadan kaldırmak için; üretimin desteklenmesi, faizsiz kredi verebilen mekanizmaların oluşturulması, faizin gider kalemleri arasından çıkartılarak maliyetlere yansıtılmaması lazım gelir. Bakınız, AK Parti iktidarında bütçeden faize ödenen para 832 milyar TL’ye ulaştı. Sadece 2019 yılında faize 117,3 milyar TL ödenecek. Yani millet olarak ‘faiz ödemek için çalışıyoruz’ desek yalan olmaz. Beyler, sizi uyarıyoruz. Bu çark böyle dönmez. Bu terazi bu sıkleti çekmez” dedi.

 

21 Eylül 2019 , Cumartesi Bu haber toplam 493 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU