Günün Tarihi:18 Eylül 2020

Sakarya’da 40 bin mülteci yaşıyor


Sığınmacılar ve Göçmenler Dayanışma Derneği (SGDD) Sakarya Şubesi ziyaretinin ardından konuşan Sakarya Barosu Mülteci Hakları Kurulu Başkanı Av. Yusuf Bıçakçı, Sakarya’da resmi olmayan rakamlara göre 40 binin üzerinde mülteci yaşadığını ve mültecilerin hukuki anlamda önemli sonuçlarının bulunduğunu söyledi.

Ziyaret

Sakarya Barosu’nda yeni kurulan ve çalışmalarına başlayan Mülteci Hakları Kurulu, Sığınmacılar ve Göçmenler Dayanışma Derneği (SGDD) Sakarya Şubesi’ni ziyaret etti. SGDD’nin hizmet binasında gerçekleştirilen ziyarettin ardından konuşan Mülteci Hakları Kurulu Başkanı Av. Yusuf Bıçakçı, kurulun hedeflerine değinerek, önemli açıklamalarda bulundu. Ziyaretin ardından konuşan Bıçakçı, “Ülke genelinde olduğu gibi Sakarya’da da çoğunluğu Irak uyruklu olmak üzere Suriyeli, Afgan ve Türki Cumhuriyetlerden, toplamda 40 binin üzerinde mülteci yaşamaktadır. Tabi bunlar resmi rakamlar değil” dedi.

Hukuki problem

Sakarya’daki nüfusa oranla önemli bir toplam teşkil eden söz konusu mülteci varlığının, hukuki anlamda da önemli sonuçlarının bulunduğunu ifade eden Bıçakçı, “Mülteciler bugünlerde, uluslararası koruma başvurusunun reddi, sınır dışı kararı, idari gözetim kararı ve ülkeye giriş yasağı gibi birçok hukuki problemlerle karşı karşıya kalıyor. Söz konusu problemlerle ilgili olarak baromuzun Adli Yardım birimi tarafından yüzlerce görevlendirme yapılmaktadır. Bu nedenle baromuz bünyesinde, mültecilerin hukuki problemlerini daha iyi anlamak, onlara daha verimli ve profesyonel hukuki yardımda bulunmak amacıyla Mülteci Hakları Kurulu oluşturuldu” dedi.

İstişare

Çalışmalara hemen başladıklarını kaydeden Bıçakçı, “İlk faaliyet olarak Sakarya'da yaklaşık 10 yıldır mülteci hakları ile ilgili faaliyet gösteren SGDD'yi ziyaret ettik. Bu ziyaret öncelikle tanışma amacıyla yapılmış olsa da ziyarette, mültecilerin mevcut ve gelecekteki muhtemel hukuki problemlerine karşı, söz konusu derneğin bilgi ve tecrübelerinden yararlanmak ve kurulumuzda gönüllü olarak görev alan meslektaşlarımızın hukuki uzmanlığından istifade edilerek birlikte neler yapılabileceğimizi konuştuk. Önümüzdeki süreçte de aktif olarak günümüzün yadsınamaz bir gerçeği olan mülteciler hakkında önemli ve faydalı çalışmalar gerçekleştireceğiz” dedi.

27 Eylül 2019 , Cuma Bu haber toplam 460 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU