Günün Tarihi:23 Şubat 2020

‘Mısır fiyatı mağdur ediyor’


Demokrat Parti İl Başkanı İsmail Ergül, açıklanan mısır taban fiyatlarının üreticiye tatmin etmediğini söyledi.

Fiyat düşüyor

Başkan Ergül,  “Mısır taban fiyatları düşük olması Sakarya üreticilerini mağdur etmektedir. 2018 yılı fiyatları 30 rutubet 970 kuruş açıklandı. Daha sonra 680 kuruşa kadar düştü. Bu yıl 30 rutubet mısır 840 kuruş açıklandı.  Hasat başlayınca 820 kuruşa geriledi. Her rutubette fiyatlar 23 kuruş daha düşüyor. Buradan görünüyor ki bir önce fiyatları arar durumdayız. Mazot fiyatları yüzde 80, gübreye, tohuma ve ilaca yüzde 100 zam yapılırken mısır fiyatları geçen senenin altında kaldı” dedi.

 

Satmak zorunda

Ergül, “Üreticilerimiz, her yıl mısır fiyatlarından endişe duymaktadırlar. 50 dönüm yer eken bir çiftçiniz yılda bir asgari ücretlinin maaşını alamamaktadır. Hükümetimiz maalesef çiftçimizle dalga geçiyorlar. Bu şekilde devam ettiği müddetçe merkez köy ve mahalle çiftçilerimizde tarım alanlarını ekemeyecek duruma gelip, tarlalarını ve traktörlerini satmak zorunda kalacaktır. Tarım Bakanlığı'nın mısır üreticimizi desteklemesini ve memnun etmesini bekliyoruz. Bu konuda örgütlenme ve kooperatifçiliğin geliştirilmesinden başka da yolu yoktur. Bir an evvel gübre ve yakıtta vergiler düşürülüp destekleme primleri artırılmalıdır” dedi.

 

28 Eylül 2019 , Cumartesi Bu haber toplam 583 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU