Günün Tarihi:29 Kasım 2021

‘Yeniden mera alanı olsun’


17 Ağustos 1999 depremi sonrasında insanların geçici barınmaları için kurulan Dernekkırı Bölgesi’ndeki prefabrik kentin kaldırılması sonrasında yıllardır atıl vaziyette duran bin 850 dönümlük alanın meraya çevrilmesi isteniyor.

Prefabrik kentler

Son yaşanan İstanbul depremi sonrasında toplanma yerleri konusu gündeme getirdi. 1999 depremi sonrasında Adapazarı Dernekkırı Mahallesindeki depremzedeler için kurulan çadır ve prefabrik kentte 7 yıl hayat sürülmüştü. Daha sonra Yenikent Bölgesindeki konutların tamamlanmasıyla prefabrik kentler kaldırılmıştı.

 

Mera olabilir

Dernekkırı’nda bin 850 dönüm meralık alan üzerine inşa edilen prefabriklerin kaldırılması sonrasında ortaya çıkan enkaz görüntüleri halen duruyor. Depremin üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen halen bölgenin temizlenmediğini söyleyen Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi Nihat Cinoğlu, “Dernekkırı bölgesinde 1500 dönümlük bir arazide deprem konutları projesi vardı. Ancak proje gerçekleştirilemedi. Bu arazi halkımız için bir velinimettir. Buranın yaşanacak felaketlere karşı ya da tarım ve hayvancılıkta mera olarak değerlendirilmesi için büyük kurumlara öneri verilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

 

Sahipsiz kaldı

Cinoğlu, “Aradan 20 yıl geçti ama hale bölgede beton ve enkaz kalıntılar var. Bölge resmen kaderine terk edildi. Buranın tekrar hayvancılık faaliyetleri ile ilgili olarak meraya çevrilmesini istiyoruz. Bu alanın sahipsiz kalması çok üzüntü vericidir. Valimizden, büyükşehir belediye başkanımızdan, ilçe belediye başkanımızdan bu konuyla ilgilenmesini, en azından temizletmesini istiyoruz. Devamında ya mera, ya park, ya da tarım alanı olarak değerlendirilmesini en büyük temennimizdir. Bölge sakini olarak bu konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

30 Eylül 2019 , Pazartesi Bu haber toplam 600 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU