143 asker zehirlendi30 Eylül 2019, Pazartesi

Bulantı-İshal-Ateş

Zehirlenme olayı üzerine, Sakarya Valiliği’nden yapılan açıklamada, Taşkısığı Mahallesi'ndeki Sakarya 7. Komando Tugay Komutanlığında bulunan askerlerin öğlenden sonra bulantı, kusma, ishal ve ateş şikayetleri ilettikleri belirtildi. Bunun üzerine Yenikent, Toyota-Sa ve SAÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan askerlere gerekli müdahaleler yapıldı.

Personel takviyesi

Kışlaya gerekli personel takviyesi yapılarak ilk müdahalenin yapıldığı aktarılan açıklamada, müşahedeyi gerektirenlerin uygun alanda takip altına alındığı, durumu iyi olanların tedavilerinin ardından birliklerine gönderildiği kaydedildi.

İnceleme başlatıldı

Başvuranlardan alınan kan ve gaita örnekleri ile yenilen yemeklerden alınan numunelerin laboratuvar tetkiklerinin devam ettiği aktarılan açıklamada, "Durumu ağır olan askerimiz bulunmamaktadır. Saat 22.30 itibarıyla toplam başvuru 143’tür denildi.

Ayakta ve yatarak

Açıklamada, etkilenen 143 askerden 63'ünün ayakta tedavi edilerek taburcu edildikleri vurgulanırken, “73'ü müşahade altına alınmış, 7'sinin ise yatırılması uygun görülmüştür" ifadeleri kullanıldı.

‘Çok şükür hayati

tehlikeleri yokmuş’

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, Taşkısığı’ndaki 7. Komando Tugayı’nda gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınan askerleri ziyaret etti.

İki hastanede

Yavuz, İl Sağlık Müdürü Aziz Öğütlü ile Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma ile Toyotasa Acil Yardım hastanelerinde tedavi gören askerleri ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletti. Ziyaret sonrası açıklama yapan Yavuz, askerlerin dün akşam rahatsızlanarak hastanelere geldiğini anımsattı.

Sevindirici durum

Askerleri ziyaret ederek geçmiş olsun dileğinde bulunduğunu belirten Yavuz, "Çok şükür hiçbirinde herhangi bir hayati tehlike söz konusu olmadığını öğrendik, bu çok sevindirici bir şey" dedi.

 

MHP’li Bülbül’de

askerleri ziyaret etti

MHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Levent Bülbül gıda zehirlenmesi geçiren askerleri hastanede ziyaret ederek durumları hakkında bilgi aldı.

Durumlarını sordu

Bülbül, MHP İl Başkanı Ahmet Ziya Akar, Adapazarı İlçe Başkanı Hakan Oturak, il yönetim kurulu üyeleri ve Ülkü Ocakları Başkanı Soyhan Sofuoğlu ile birlikte Taşkısığı Kışlası’nda zehirlenen askerleri hastanede ziyaret ederek, ‘geçmiş olsun’ dileklerini iletti.

Bilgiler aldı

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü’den bilgi alan Bülbül, “Taşkısığı Kışlası'ndan gıda zehirlenmesi teşhisiyle hastaneye kaldırılan askerlerimize geçmiş olsun ziyaretinde bulunduk. Sağlık İl Müdürü Sayın Aziz Öğütlü ile hastane yetkililerinden askerlerimizin durumu hakkında bilgi aldık. Hepsine tekrar geçmiş olsun diyorum” şeklinde konuştu.

Özkoç, ‘Ailelerin

kaygılarını ilettim’

CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Taşkısığı Kışlası'ndan zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırılan 143 askerin durumuyla ilgili Vali Ahmet Hamdi Nayir  ve kışladaki sorumlu Albay Semih Koç ile görüştü.

Hayati tehlike yok

Hiçbir askerin hayati tehlikesi bulunmadığı, müşahade altında tutulan ve yatarak tedavisi sürdürülen askerlerin de durumunun iyiye gittiği bilgisi aldıklarını belirten Özkoç, “Hem Vali Bey, hem de Albay Semih Koç endişe edilecek bir tablo bulunmadığını söyledi. Askerlerimize tekrar geçmiş olsun dileğinde bulunuyorum” dedi.

Eleştirileri ilettim

Albayla yaptığı görüşmede, askerlerin ve ailelerin bazı kaygıları ile şikayetlerini dile getirdiğini belirten Özkoç, “Genel olarak yemeklerin kötü olduğu, revirde yeterli tedavinin verilmediği, hijyenik koşulların sağlanmadığı yönünde eleştiriler var, bunları ilettik. Şikayetlerin, aksayan, eksik kalan tarafların değerlendirileceğini, gerekli tedbirlerin alınacağını ifade ettiler. Biz de hem bu süreci, hem de askerlerimizin sağlık durumunu yakından takip ediyoruz.” 

 

Bu haber toplam 639 defa okundu.

Resim Galerisi