Günün Tarihi:17 Nisan 2021

Yavuz’dan elektronik seçim yorumu


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Türkiye'deki seçimlerin elektronik ortamda yapılması önerisiyle ilgili, "Acaba Türkiye'de böyle bir çalışma yapılabilir mi diye kafa yormak, buradaki herkesin boynunun borcu olsa gerek. Bu geldiğimiz çağda dünyada örnekleri var az çok, Türkiye'de neden olmasın?" dedi.

Temayül yoklaması

Geçen dönemde Türkiye'de ilk kez elektronik temayül yoklamasını gerçekleştirdiklerini anımsatan Yavuz, "Dedik ki, 'O klasik süreç ve yöntemlerden çıkaralım, bunu teknolojiyle buluşturalım, bir yazılımla bu işi çok daha pratik hale dönüştürelim'. Yaptık da bunu. Hep eleştiri konusu olurdu. Denirdi ki 'Yapıyorsunuz Allah bilir sayıyor musunuz, saymıyor musunuz, kim sayıyor, kim saymıyor, dışarıya sızıyor, sızmıyor'. Tüm bu dedikoduları ortadan kaldırdık. Saat 16.00'da sandıkları kapattık, tam 16.15'te sayın Cumhurbaşkanımızın önüne o sonuçları düşürmeyi sağladık çünkü belki de bu elektronik temayül yoklamasından sonra normal seçimlerin elektronik ortamda yapılıp yapılamayacağını Türkiye tartışacak, bence tartışsın. Madem böyle bir zirvedeyiz, bu işin içerisindeki aktörler buna kafa yorsun." diye konuştu.

 

6 ton kağıt israfı

Yavuz, geçen hafta bir üniversiteden gelen kişilerin kendisine Türkiye'deki seçimlerin elektronik ortamda yapılması önerisinde bulunduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"Çok hoşuma gitti, buna kafa yormamız gerekiyor çünkü İstanbul seçim iptalinde de gördük. Yani çok sansasyonel işler olabiliyor, çok dedikodulara sebebiyet verilebiliyor, seçim yolsuzlukları anlamında bir sürü şeylerden bahsedebiliyoruz ki bu anlamda soruşturma da açıldı. Daha doğrusu 41 kişi hakkında dava açıldı. Belki de çok daha fazlasıyla ilgili dava açılacak. Cezaevlerinde bulunanların da oy vermesi, onun zorlukları var. Tüm bunları düşündüğümüzde, acaba Türkiye'de böyle bir çalışma yapılabilir mi diye kafa yormak, buradaki herkesin boynunun borcu olsa gerek. Bu geldiğimiz çağda dünyada örnekleri var az çok, Türkiye'de neden olmasın?"  31 Mart'tan önce salt elektronik oylamayla 3 ton kağıt israfının önüne geçtiklerini aktaran Yavuz, yeni bir yazılımla bütün müracaatları elektronik ortamda alıp, tasnif ettiklerini, böylece de 3 ton kağıt israfını önlediklerini ve toplamda 6 ton kağıt israfının önüne geçtiklerini söyledi.  

 

 

1 Ekim 2019 , Salı Bu haber toplam 915 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU