Günün Tarihi:9 Temmuz 2020

Daha ne bekliyoruz?


İstanbul Valiliği son Silivri depreminin ardından hasarlı olduğu tespit edilen 29 okul binasının eğitime kapatıldığını açıkladı. Sakarya’da ise yıllardır hasarlı olan 21 okulda eğitim hala devam ediyor.

Deprem sonrası

İstanbul’da yaşanan deprem sonrasında Valilik tarafından yalpan tespitler sonucunda hasarlı olan 20 okul eğitime kapatıldı. Sakarya’da ise daha önce tespiti yapılan 21 hasarlı okulun eğitime devam etmesi akıllara durgunluk veriyor.

 

Çözüm bulunamıyor

17 Ağustos 1999 depremi üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen ve halen şehir gündeminde olan hasarlı okul binaları için bir türlü çözüm bulunamıyor. Sakarya Valiliği’nin 2015 ve2016 brifing raporlarının “Sorunlar ve Çözüm Önerileri” bölümünde 21 okulun hasarlı olduğu açıklanmıştı. 

 

Rapor ne diyor?

Raporda, “Depreme dayanıklı olmayan 60 okul binasından21 binanın yıkılıp yeniden yapılması, 39’unun da güçlendirilmesi gerekmektedir. İlimizin depremsellik bakımından taşıdığı risk dikkate alınarak bu okulların güvenli hale getirilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’ndan135 milyon 899 bin 92.82 TL ödenek tahsisi istenmiştir.  Söz konusu 21 okulun depremsellik riski nedeniyle yıkılıp yerine yenisinin yapılması gerekmektedir.” Maddesi yer alıyor.

 

Panik yaşanmıştı

Bu rapor sonrasında Sakarya Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü hasarlı okul bulunmadığı ve gereken tedbirlerin alındığı açıklamışlardı. Son yaşanan ve ilimizde de hissedilen İstanbul depreminde okullar boşaltılarak büyük panik yaşanmıştı. Şimdi yeniden soruyor.

*Hasarlı olduğu halde okulların depremsellik durumu neden açıklanmıyor?

*İlimizdeki hasarlı okullar hangileri?

*Öğrencilerin hayatının söz konusu olduğu bu konuda daha neyi bekliyoruz?

* Çocuklarımızın hayati risk altında eğiteme zorlandığı bu okullar yıkım kararını kim alacak?

 

 

1 Ekim 2019 , Salı Bu haber toplam 347 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU