Günün Tarihi:26 Ocak 2021

‘Bebeğinizi anne sütüyle besleyin!’


Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri, ‘1-7 Ekim Emzirme Haftası’ dolayısıyla düzenledikleri farkındalık etkinliklerinde anne sütünün önemini anlattı.

Stant açıldı

Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından, Hendek Devlet Hastanesi ve Aile Sağlığı Merkezleri’nde danışmanlık ve bilgilendirme stantları açıldı. Stantlarda özellikle anne sütünde bulunan maddelerin bebeği enfeksiyonlardan koruyucu etkisine vurgu yapılarak anne sütünün önemi anlatıldı. Hendek İlçe Sağlık Müdürü Uz. Dr. Burcu Başaran Güngör, Hendek Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Sedat Aydın, Hendek Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uz. Dr. Hasan Samet Güngör ile ilçe Sağlık Müdürlüğü personelinin katılım sağladığı etkinliklerde, anne adaylarına ve emziren annelere broşür ile bilgilendirme notları içeren kuru üzüm paketleri dağıtıldı.

Bebeğin gelişimi

Annelerin daha rahat ve daha uzun süre bebeklerini anne sütü ile beslemelerini öneren Güngör, emziren anneler için konforlu ve hijyenik emzirme ortamlarının kurumlarda oluşturulmasının önemine değindi. Anne sütünün bebeğin gelişimi için çok önemli olduğunu vurgulayan Güngör, “Anne sütü, bebeğin ilk 6 ay ihtiyacı olan protein, yağ, demir, vitamin gibi her türlü besin değerine içeren en ideal besin kaynağıdır. İçindeki koruyucu maddeler nedeniyle bebeği enfeksiyonlardan korur. Anne sütünde yeterli miktarda su ve vitamin bulunduğu için, çok sıcak iklimlerde bile bebeğe su vermeye gerek yoktur.”

Enfeksiyonlardan korur

Güngör, “ Emzirme bebeğin annesiyle sevgi bağı kurabilmesi için en iyi iletişim yoludur. Anne sütü bebeği ishal, solunum yolu enfeksiyonu gibi hastalıklardan korur, çene ve diş gelişiminde önemli rolü vardır. Anne sütü ile beslenmiş çocuklar astım, alerji, çocuk diyabeti gibi hastalıklara karşı daha dirençli olmaktadır. Anne sütünün içinde yeterli demir olduğu için, emzirilen bebeklerde kansızlık görülmez. Ayrıca anne sütü alan bebeklerde, pişik, karın ağrısı ve kabızlık daha az görülür. Bebeğin ruhsal, bedensel ve zeka gelişimine yardımcı olur. Anne sütü bebekler için yaşamsal öneme sahiptir ve bebeğinizi anne sütü ile besleyin" dedi.

2 Ekim 2019 , Çarşamba Bu haber toplam 406 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU