Günün Tarihi:17 Nisan 2021

‘Nostaljik tramvay başlangıç olmalı’


Çark Caddesi Esnaf ve İş Adamları Derneği'nin (CADDER) Başkanı Kemal Turgaç, nostaljik tramvay konusunda yaptığı açıklamada, “Bu çalışma hafif raylı sistem için başlangıç olmalı ve ulaşım çözümü için daha da genişletilmeli” dedi.

Şehre yayılmalı

Çark Caddesi Esnaf ve İş Adamları Derneği'nin (CADDER ) Sakarya’nın gündeminde olan konuları değerlendirmek üzere basın mensuplarıyla bir araya geldi. Toplantıda Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması planlanan nostaljik tramvay projesi, çark caddesinin sorunları ve öneriler ele alındı. Çark Caddesi’nde işlemesi planlanan nostaljik tramvayın, hafif raylı sistemler için bir başlangıç olması gerektiğine işaret eden Başkan Turgaç, projenin ileriki yıllarda şehrin her bir yanına kadar gitmesini arzu ettiklerini söyledi.

Mağdur etmesinler

Dernek Başkanı Kemal Turgaç, “Biz sadece Çark Caddesi’ni değil, şehrin tamamını düşünüyor ve adımlarımızı ona göre atıyoruz. Eğer bu tramvay hafif raylı sisteminin başlangıcı olacaksa destekliyoruz. Sistem, bu şekilde kalmamalı. Bu proje hayata geçecekse de biz esnafları mağdur etmeden çalışmalar yürütülmeli. Zorlukla ayakta duran esnaflarımız aylarca sürecek bir çalışma ile tamamen bitirilmemeli” dedi.

Lojman alanı

Çark Caddesi’nin sonundaki yıkılan askeriye lojmanları alanının iyi değerlendirilmesi gerektiğini de ifade eden Turgaç “Yeşillik alan için zaten Millet Bahçesi ve Kent Park var ve bu işlevi görüyor. Buranın işyerleri olarak değerlendirilmesinden yanayız. Yapılacak olan iyi bir proje ile burası işyerleri haline getirilebilir. Bundan hem belediyemiz hem de esnaflarımız kazanır, Çark’a canlılık kazandırır. Bu projenin dikkate alınmasını bekliyoruz” dedi.

Dükkan kiraları

Çark Caddesi’ndeki kiraların yüksekliği ile ilgili de konuşan Turgaç, “Yüksek olduğu konusunda şikayetler geliyor. Yükseklik bizim esnafımızdan kaynaklanmıyor. Bu dükkanları satın alanlar genellikle Sakarya dışından yatırımcılar. İşyerlerini aldığı gibi fiyatları ikiye katlıyorlar. Bu sayede kiralar yükseliyor. Yani alanlar tamamen yatırım gözüyle bakılıyor. Konuyu buradan ele almak lazım” ifadelerini kullandı. 

4 Ekim 2019 , Cuma Bu haber toplam 598 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU