Günün Tarihi:7 Ağustos 2020

Öğrencilere altın öğütler


Her hafta bir okulu ziyaret ederek öğretmen ve öğrencilerle bir araya gelen Vali Ahmet Hamdi Nayir, bu hafta Figen Sakallıoğlu Anadolu Lisesinde temaslarda bulundu.

Figen Sakallıoğlu

İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayhan Ersoy’un da eşlik ettiği ziyarette okulun tarihçesi ve faaliyetlerine dair bilgiler veren Okul Müdürü Melik Hayri Çetinkaya, İlimizin 2. Anadolu Lisesi unvanına sahip okulun Sakaryalı işadamı Merhum Y. Kenan Sakallıoğlu tarafından Adana’da saldırı sonucu Şehit olan kızı Figen Sakallıoğlu anısına 1994 yılında yaptırıldığını, 1995 yılında bu binada hizmete başladıklarını, 38 öğretmen ve 595 öğrenci ile eğitim-öğretime devam ettiklerini belirtti.

 

En iyi olun

10, 11 ve 12. sınıflarda Rehberlik derslerine eşlik eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, öğretmenlerle ders konuları üzerine sohbet ederken, öğrencilere de geleceğe dair düşüncelerini sordu. Sınıf gezilerinde öğrencilerin her türlü mesleği seçme özgürlüğüne sahip olduklarını belirten Vali Nayir, “Hangi mesleği seçerseniz seçin, sıradan biri değil, en iyisi olmaya çalışın.  Öğretmenlik çok güzel bir meslek, ancak öğretmen olmak isterseniz en iyisi olmak için gayret gösterin. Eğer Diş Hekimi olacaksanız, çok farklı şeylere ilgi duyup başarmak zorundasınız, bizim ülke olarak işini en iyi şekilde yapacak gençlere ihtiyacımız var. İnsanlığın da farklı düşüncelere ve farklı işlerde ilerleme kaydeden kişilere ihtiyacı var” dedi.  

 

Ufkunuzu genişletin

Vali Nayir, “Hedefinize korkmadan ilerlerseniz, yapamayacağınız şey yoktur. Alışılmışın dışındaki düşüncelere önem verin, yine alışılmışın dışında bir iş yapmaya gayret gösterin.  Sizlere çizilen kalıba sığmayın, ufkunuzu daha da genişleterek, ülkemize ve insanlığa faydalı, farklı birisi olun. Bugüne kadar hiç düşünülmemiş bir şeyi düşünüp hayatın her alanına yeni bir şeyler katabilecek durumda olduğunuzun farkında olun. ‘Biz de dünyaya yeni bir şeyler katabiliriz?’ diye düşünüyor musunuz? Yoksa ‘Bugüne kadar zaten her konu çalışıldı, öğrenildi, bize bir konu kalmadı’ diye mi düşünüyorsunuz? ‘Biz yalnızca bugüne kadar yapılanları öğrenirsek yeterli olur’ diye düşünmeyin. Yapılmayan bir şeye bizim de katkı sağlamamız lazım, siz nasıl öğretmenlerinizden, arkadaşlarınızdan farklı şeyler öğreniyorsanız, birileri de sizlerden mutlaka farklı konular öğrenmelidir. Bu gücü sizde görüyoruz, bu kuvveti sizde görüyoruz. İnşallah sizler de en güzel şekilde bunu yerine getirirsiniz” dedi.

 

Yeni şiirler yazmak

Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister’ diyerek öğretmenlere, aynı kalıp içerisinde aynı fikirleri benimseyenleri değil de, farklı düşüncelere sahip olan bir nesil yetiştirmeleri için önemli bir görev veriyor. Her yerde her gün hep aynı şiiri dinlersek, belirli bir zaman sonra sıkılırız. Hayata yeni şiirler yazmak da lazım. Ancak o şiiri yazabilmek için de, kelime hazinenizi geliştirmenizde fayda var. Hangi mesleği seçerseniz seçin, dilin zenginliklerine mutlaka ihtiyaç duyacaksınız. Kelime hazineniz genişledikçe, işinizde başarılı olma şansınız daha da artar ve aranan bir kişi haline gelirsiniz” dedi.

 

Dirsek çürüttük

Öğrencilik yıllarında öğretmenlerinin ne kadar zorlu bir eğitimden geçtiklerini anlatmak için kendilerine, ‘Bu yolda çok dirsek çürüttük’ deyimini sık sık kullandıklarını söyleyen Vali Nayir, “Şimdi okullarımızda öğrencilerimize sunulan imkânlar ile verilen değerin daha fazla olduğu konusunda hemfikiriz.  Eğer öğretmenlerinizin gösterdiği yakınlığı kötüye kullanmayacaksanız, onu istismar etmeyecekseniz, bu yakınlıktan istifade etmeniz sizlere çok şey kazandıracaktır. Hepinizin evinde mutlaka çalışma masasına sahip olduğunu düşünüyorum.  Bizim zamanımıza göre ailelerin, eğitimcilerin sizlere bakış açısı ve okulların, evlerin donanımları konularında çok daha iyi imkânlara sahipsiniz. İşte bu imkânların sizlere olumlu bir şekilde yansıması gerekmektedir. Aileniz, öğretmenleriniz ve bizler büyükleriniz olarak sizlere çok güveniyoruz. Geleceğin sahibi sizler olacaksınız, bir gün bir makama geçtiğinizde bizlerden daha iyi işler başaracağınıza inanıyorum. İnşallah çalışmanızla, gayretinizle bu umutları boşa çıkarmayacaksınız. Sizlerin bu düşüncelerimize layık olarak ülkemizi daha iyi yerlere götürecek kişiler olacağınızdan şüphemiz ve tereddüdümüz yoktur” diye konuştu.

 

12 bin öğretmen

Her hafta bir okulu ziyaret ederek öğrencilere moral vermek istediklerini ve Öğretmenler Odasında da öğretmenlerle bir araya gelmeye gayret gösterdiklerini ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Milli Eğitim Camiası içerisinde hizmet veren 12 bin öğretmenimiz var. Öğretmenlerimiz ile hem hayata dair düşüncelerini paylaşmak hem de onların sorun ve taleplerini öğrenmek istediğimiz için bu ziyaretlere önem veriyoruz. Eğitim, ülke olarak başarmaya mecbur olduğumuz, mahkûm olduğumuz hususlardan birisidir. Bu coğrafyada varlığımızı sürdürebilmek, rahat etmek ve huzur içerisinde olmak istiyorsak, her yönüyle eğitime ihtiyacımız var” dedi.

 

Eğitim şart

Vali Nayir, “Eğitim denilince de aklımıza sadece üniversiteyi kazanmak ya da kazandırmak gelmemelidir. Eğer gerçekten başarılı bir eğitimimiz olur ise, trafiğimiz daha da düzgün olacak demektir, gerçekten başarılı bir eğitimimiz olur ise, aile ilişkilerimiz daha da düzgün olacak demektir. Hangi konuda olursa olsun, ‘Eğitim şart’ diyerek olayı orada bırakamayız. Ticari ilişkilerimizde, siyasal ilişkilerimizde ve dahası her konuda eğitime açılan bir kapı mutlaka bulunmaktadır. Bunun için öğretmenlerimiz ile ilgili beklenti çıtamızı her zaman yüksek tutuyoruz. Bu toplumdaki her türlü problemin çözümünde eğitimin mutlaka olumlu etki edebileceği bir alan vardır” dedi.

 

Devletin yüzü

Vali Nayir, “Okullarımızda ve eğitim alanında başarıyı sağlamak için her zaman irtibat içinde olmamız gerektiği kanaatindeyim.  Haftada bir de olsa öğretmenlerle aynı havayı teneffüs etmeye çalışıyoruz. Öğrencilerimize devletin dokunulabilir olduğunu, devletin asık suratlı olmadığını girdiğimiz sınıflarda espriyle karışık bir şekilde irtibat sağlayarak, onlara devleti sevdirmeye, devlet kademelerini biraz daha yakın göstermeye çalışıyoruz” diye sözlerine ekledi. İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Okul Müdüründen okulun fiziki durumu hakkında bilgiler de alan Vali Ahmet Hamdi Nayir, tüm eğitim kadrosu ve öğrencilere başarılar dileğinde de bulundu.

6 Ekim 2019 , Pazar Bu haber toplam 477 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU