Günün Tarihi:23 Şubat 2020

‘ALO 183’ni arayın’


Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele’ye SATSO desteği 2017 yılı kadın cinayetlerinde Sakarya ilk sırada yer aldı *Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın işbirliği ile düzenlenen “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Semineri”nde konuşan Yadigâr Biçer, “Elektronik kelepçe için pilot il seçildik. Bizler çalışmalarımıza bu yönde devam ederken sizlerden isteğimiz bu gibi durumlarda sorunu ALO 183 destek hattına bildirmeniz ve ihbar etmeniz” dedi. *Lütfiye Yiğit ise, “Şiddeti daha yaygın yaşayanlar kadınlar, KADES mobil uygulamasını akıllı telefonlarımıza indirerek TC kimlik numaraları girildiğinde kısa bir süre içinde civarda bulunan polis ekipleri bulunduğunuz noktaya geliyor” dedi.

Seminer

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planı kapsamında Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda gerçekleşen seminere SATSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Doğan Çatalbaş, Sakarya Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komite Başkanı Zehra Dirim, SATSO Genel Sekreteri Tefik Öztürk ve katılımcılar iştirak etti.  Seminerde Sakarya Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürü Yadigâr Ekerbiçer ve Sakarya Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi personeli Sosyolog Lütfiye Yiğit konuyla ilgili katılımcılara detaylı  bilgi verdi .

Öfke kontrol

Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi hakkında bilgi veren Yadigar Biçer,  “2016’dan beri aktif bir şekilde hizmet veriyoruz. Oluşturduğumuz Sakarya İl eylem planlarının 46 tanesini aktif hale getirdik. 2017 yılı kadın cinayet oranlarında ne yazık ki Sakarya ilk sıralarda yer alıyor. Şiddet her tabakada mevcut, sadece kadınlarımız ile değil erkeklerimiz ile de ilgileniyoruz. Şiddet uygulayan bireye denetimli serbestlik ile birlikte öfke kontrol eğitimi veriyoruz. Barınma, istihdam, sağlık, hukuki ve psikososyolojik destek veriyoruz. 0-6 yaş çocuklara kreş yardımı sağlıyoruz”.

Pilot il Sakarya

Yadigar Biçer, “Kadınlara kendi ayakları üzerinde durması için yardımcı oluyoruz. Amacımız farkındalık yaratmak. Şu ana kadar 46 kadına ev açtık. Elektronik kelepçe için pilot il seçildik. Bizler çalışmalarımıza bu yönde ve daha fazlasını yaparak devam ederken sizlerden isteğimiz bu gibi durumlarda sorunu ALO 183 destek hattına bildirmeniz ve ihbar etmeniz. Bu sorunun ortadan kalkması için işbirliği ve desteğe her zaman ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı. 

Farkındalık

Uzman Sosyolog Lütfiye Yiğit ise, kadına şiddetin önlenmesine yönelik yapılan farkındalık çalışmaları hakkında bilgi vererek  “Ülkemiz kadın hakları konusunda kurulduğundan beri dünyadan ileri konumdadır. Ancak son yıllarda oldukça artan kadına şiddet sadece ülkemizde değil, büyük bir dünya sorunu haline gelmiştir. Eğitim, sağlık, istihdam gibi alanlarda kadınlarımız dezavantajlı bırakılıyor. Bu dezavantajlı konum ayrımcılık ve eşitsizlik olarak ortaya çıkarken bu da kadına yönelik şiddeti ortaya koyuyor.”

KADES uygulama

Lütfiye Yiğit, “ Dünyada 1,4 milyon insan şiddetten hayatını kaybediyor. Şiddet daha çok kadın, çocuk, yaşlı, engelli, evsiz ve mültecilere yönelik oluyor. Şiddeti daha yaygın yaşayanlar kadınlar ve bu durum kadınların sağlığını bozuyor, özgüvenini kırıyor. Uygulamalarımızdan biri olan KADES mobil uygulamasını akıllı telefonlarımıza indirerek TC kimlik numaraları girildiğinde kısa bir süre içinde civarda bulunan polis ekipleri bulunduğunuz noktaya geliyor. Bu uygulama insanlar tarafından fazla bilinmiyor, hep birlikte bunu yaygınlaştıralım” dedi.

6 Ekim 2019 , Pazar Bu haber toplam 260 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU