Günün Tarihi:1 Mart 2021

İlk konferans verildi


Sakarya Üniversitesi Akademik ve Sosyal Gelişim Merkezi (SASGEM) tarafından düzenlenen dönemin ilk konferansına Prof. Dr. Beylü Dikeçligil katıldı.

Sosyal etkileşim

Hukuk Fakültesi Sabahattin Zaim Konferans Salonu’nda yapılan konferansta “Düşünce, Duygu, Davranış ve Sosyal Etkileşim” konusu ele alındı.  Prof. Dr. Dikeçligil, konferansta işbirliği, çatışma, yarışma, uzlaşma, uyarlama, benzeşme, benzeştirme olmak üzere 7 etkileşim tipinden bahsederek, “Sosyal etkileşim su damlasının etrafında oluşan su dalgalarına benzer. İnsanlar karşılıklı iletişim halinde birbirinden etkilenir. İnsanın asıl iletişimi kendi içiyledir ve kendi kendiyle yüzleşmesi en zor olanıdır. Genellikle içinde bulunduğumuz çevre bizi değiştirir zannederiz, fakat kişi her konumda kendi benliğiyle beraberdir. İnsan duyguları ile duyguları için yaşar" ifadelerini kullandı.

Özeleştiri

İnsanın ruh-nefis-beden çerçevesinde 3 boyutlu bir varlık olduğu konusuna değinen Dikeçligil, “İnsanlar hata değil, seçim yaparlar. Hata yaparken bilmeden yaparız ve bu nedenle aslında seçim yapmış oluruz. Özeleştiri yapabilen insan çözüm odaklıdır ve hatasını görüp kendini suçlamaz. Seçimlerinde daha dikkatli davranır. Başımıza gelenlere üzülmek yerine çözüm üretip ders almalıyız. Güç, kendini kontrol eden insandadır. Olumlu düşüncelere odaklanırsak, içselleştirip olumsuzlardan uzaklaşabiliriz. En önemlisi de biz bu dünyaya mutlu olmaya gelmedik. Bunun bilincinde olan insan için mutluluk her zaman vardır” dedi.

Anılar hatırlandı

Dikeçligil, konferansın sonuna doğru katılımcılardan gözlerini kapatmalarını istedi. Öfkelendikleri veya üzüldükleri bir olayı düşünmelerini isteyip neler hissettiklerini sordu. Katılımcılardan kendilerini çok mutlu eden bir anılarını düşünmelerini isteyen Dikeçligil, bu yolun düşüncelerin, duygu ve davranışın temeli olduğunu belirtti. Konferans, Dikeçligil’in katılımcıların sorularını yanıtlaması ve hediye takdimiyle son buldu.  

6 Ekim 2019 , Pazar Bu haber toplam 502 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU