Günün Tarihi:26 Ocak 2021

Şehri duman kapladı


Şehrin üstünü kaplayan dumanın anız yangınlarından çıkan duman olduğu belirlendi.

Anız yangınları

Hasatların bitmesi sonrasında anız yangınları da başladı. Anız yangınları sonrasında Sakarya şehir merkezini duman kapladı. Sakarya Büyükşehir Belediyesine bağlı itfaiye ekipleri çıkan yangınlara müdahale etmeye devam ediyor. Yetkililer anız yangınlarının tehlikeli olduğunu belirtti.

 

‘Anız yakmayın’
Adapazarı Ziraat Odası Başkanı Ercan Ateş konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Adapazarı Ziraat Odası Başkanı olarak iki aydır çiftçilerimize uyarılarda bulunduk. Bulunmaya da devam ediyoruz. Arazilerini kimin yaktığını bilmiyoruz. Bilinçsizce yakılan arazilerden şikayetçiyiz. Anız yangınları topraklarda bulunan bütün canlıları öldürüyor. Bu yangın topraktaki verimliği düşürüyor. Biz yanmasına karşıyız fakat önüne geçemiyoruz. Sakarya itfaiyesini aradık onlarda araçlarıyla söndürmek için çalışıyorlar. Her yerde yangın olduğu için yetişemiyorlar her yere. Arazi sahiplerine arazilerini takip etmelerini ve anız yakmamalarını rica ediyorum” dedi.

 

Para cezası

Sakarya Valiliği’de konuyla ilgili olarak yazılı açıklama yaparak, “Gerek ilimizde yayımlanan basın organlarında gerekse Valiliğimize yapılan ihbar ve şikâyetlerde anız yakılması olaylarının çoğaldığı gözlemlenmektedir. 2872 sayılı Çevre Kanunu'nun 20. Maddesinde yer alan para cezaları (l) bendinde; "anız yakanlara her dekar için 2019 yılında 60,11 TL idari para cezası verilir. Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskûn mahallerde işlenmesi durumunda ceza beş kat artırılır" hükmü bulunmaktadır. Üreticilerimizin tarlalarında herhangi bir yangına sebebiyet vermemek ya da maruz kalmamak açısından hasat sonrası açığa çıkan anız ve sap parçalarını bertaraf etmeleri menfaatlerine olacaktır.”

 

Görenler bildirsin

“2019 yılı Anız Yangınlarının Önlenmesi Genelgesi (Genelge No:2019/3) ile kurum ve kuruluşlarca gerçekleştirilecek faaliyetler belirlenmiş olup, anız yakılmasını gören ya da duyan vatandaşlarımızın duyarlı olması ve aşağıda belirtilen irtibat numaralarına durumu bildirmeleri önem arz etmektedir. Güvenlik kuvvetlerimiz, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri teyakkuz halinde olacağından yangın çıkaran ya da yangına sebebiyet veren kişiler hakkında kanuni işlem yapılacaktır” denildi.

 

 

5 Ekim 2019 , Cumartesi Bu haber toplam 520 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU