Günün Tarihi:27 Ocak 2021

Taziye yemekleri kalktı


Akyazı Düzyazı (Süpren) Mahallesi’nde muhtarlık ile mahalle sakinlerinin bir araya gelerek aldıkları ortak karar sonrası cenazelerde ve sonrasında yapılan okumalarda verilen taziye yemekleri kaldırıldı.

Aileler zora düşüyor

Okumalardan sonra verilen yemek nedeniyle maddi açıdan sıkıntılı olan ailelerin daha da sıkıntı içine girmeleri neden gösterildi. Düzyazı Mahalle Muhtarı Hikmet Dinç konuyla ilgili yaptığı açıklamasında,  “Cenazelerde ve okumalardan sonra verilmekte olan yemeklerinin doğru olmadığını, kaldırılması gerektiğini düşünüyor zaman zamanda mahallem sakinleri ile bu düşüncemi paylaşıyordum. Mahalle sakinlerimin de bu düşünceme olumlu tepkiler verince  bende öncülük yaptım ve ilk uygulamayı da 4 yıl önce babam vefat ettiğinde ben yaptım ve koyduğumuz bu yasak 4 yıldan beri aksamadan devam ediyor.”

Karar

Muhtar Dinç, “Mahallemiz sakinleri ile birlikte aldığımız bu karar doğrultusunda parası olmadığı için bin bir güçlükle ikramda bulunmak zorunda kalanlar yaşadıkları maddi sıkıntıdan, parasızlığın verdiği güçlüğü yenemeyerek ikramda bulunamayanların da yaşadıkları maneviyat çöküşünden aldığımız ve uygulamaya başladığımız bu kararla kurtarmış olduk. Örf, adet ve geleneklerimizde de olmadığını bildiğimiz bu uygulamayı kaldırdık ve Mahalle sakinlerimizde bu karara harfiyen uydu ve uymaya da devam ediyor.  Alınan ve uygulanmakta olan bu karardan herkes memnun.”

Eskiden farklıydı

Mahalle Muhtarı Dinç, “Yıllar öncesinde köyümüzde ve komşu köylerimizde (o zamanlar mahallemiz köy statüsündeydi) cenaze olduğunda günlerce cenaze evinde yemek pişirilmez, komşular imece usulü tepsilerle cenaze evine yemek taşırdı. Ayrıca yine günlerce evlerde, kahvehanelerde ve toplu oturma alanlarında Televizyon, Radyo ve teyp açılmazdı. Biz Düzyazı Mahalle sakinleri olarak bu gelenek ve göreneklerimizi tekrar geri getirmek için bir uygulama başlattık herkese de tavsiye ederiz” dedi.  

7 Ekim 2019 , Pazartesi Bu haber toplam 1160 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU