Günün Tarihi:11 Temmuz 2020

Arifiye’de ilk yardım dersi


Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı’nın Arifiye’de düzenlediği ‘İlk Yardım Eğitimi’ ilgi gördü. Eğitime katılarak bilgi sahibi olanlara sertifika verildi.

Temel yaşam

Arifiye Belediyesi Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleşen eğitimde Uz. Dr. Volkan Ülker tarafından; katılımcılara yönelik, genel ilkyardım bilgileri, temel yaşam desteği, yaşam belirtileri, solunum yolu tıkanıklığı, göğüs ağrısı, kanamalar, şeker koması, kırık, çıkık, burkulmalar, zehirlenmeler, hasta ve yaralı taşıma gibi konularda yapılması ve yapılmaması gerekenler hakkında bilgiler verildi.

Hayat kurtarma

Sağlık İşleri Daire Başkanı Uzm. Dr. Aydın Sarı, yaptığı açıklamada, insanın yaşantısında belki hiç karşılaşmayacağı, belki de sık karşılaşacağı durumlara karşı, bu ilk yardım eğitimlerinin verilmesi gerektiğini belirterek, “Gönül ister ki, insanların hayatlarını kurtaracağımız durumlarla hiç karşılaşmayalım ama karşılaştığımız zaman da hastanın hayatını kurtarabilmek için neler yapmamız gerektiğini bilmemiz gerekiyor. İlk yardımdaki altın kural, doktor arkadaşımızın da belirttiği gibi; öncelikle hastaya zarar vermemek. Bir şey yapmasanız bile, ikinci bir sorunun ortaya çıkmaması için zarar vermeme felsefemiz olacak” dedi.

Zamanında ve doğru

Sarı, “İlkyardımı zamanında ve doğru şekilde yapıp, sağlık ekibi olay yerine gelene kadar hastayı hayatta tutabilirsek belki de hayatını kurtarmış oluruz. Siz de, böyle bir durumla karşı karşıya geldiğinizde ah keşke eğitim alıp, hastaya yardımcı olabilseydim dememek için ilkyardım eğitimi aldınız. Verdiğimiz bu eğitimler sayesinde kurtulan hayatlar, bizim mutluluk kaynağımız” diyerek emeği geçenlere teşekkür etti.

Teşekkür etti

Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu’da insan hayatını kurtaran böyle güzel bilgileri verdikleri için hocalara teşekkür ederek, “Medyada görüyoruz trafik kazalarında bilinçsizce yapılmaya çalışılan yardımlar sonucu bir insanımız ya hayatını kaybediyor, ya da ömür boyu sakat kalıyor. Bu bakımdan bizlerin ilk yardım eğitimlerini almamız gerekiyor. Böyle güzel bilgileri sizlere, bizlere hepimize kazandırdığı için Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem Yüce’ye, Sağlık İşleri Daire Başkanımıza ve değerli hocalarımıza sizlerin adına teşekkür ediyorum” dedi.

 

8 Ekim 2019 , Salı Bu haber toplam 451 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU