Günün Tarihi:3 Ağustos 2020

‘Yerli ve milli olmalıyız’


Mısır Araştırma Enstitüsü tarafından üretilen yerli ve milli tohumlar için düzenlenen tarla günü etkinliğinde konuşan Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Şener Bayraktar, “ Milli ve yerli olmalıyız. Boyun eğmemenin şartı üretmekten geçiyor. Size bugün silah vermeyenler yarın gıdayı vermeyecekler” dedi.

Tarla günü etkinliği

Mısır Araştırma Enstitüsü tarafından üretilen ‘yerli ve milli’ tohumların tanıtımı ve hasadı için Adapazarı Ziraat Odası tarafından tarla günü gerçekleştirildi. Adapazarı Budaklar Mahallesi’ndeki bir mısır tarlasında gerçekleştirilen etkinliğe Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, Konya Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, Serdivan Kaymakamı Muhsin Çatmadım,Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar, Adapazarı Ziraat Odası Başkanı Ercan Ateş, Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem, APEK Başkanı Sebahattin Karasakal, Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Erdemir, davetliler ve çiftçiler katıldı.

 

Yerli ve milli

Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Adapazarı Ziraat Odası Başkanı Ercan Ateş, “ Ülkemizde tarım en önemli sektörlerin başında gelmektedir. Uzun yıllardan beri sanayiye yapılan yatırımlara rağmen ülkemiz hala tarım ülkesi konumundadır. Nüfusun hızlar atması mısır bitkisine olan talebi de hızla arttırmıştır. Son 7-8 yılda ülkemiz mısır ve mısır ürünlerine 3 milyar dolar ödemek zorunda kalmıştır. Bunda en büyük etken yerli ve milli hibrit çeşitlerimizi olmayışıdır” dedi.

 

Önemi ortada

Ateş, “ Sakarya Mısır Araştırma Enstitümüz yerli kaynaklarla yeni çeşitler geliştirmektedir. Besin değerleri yüksek ve verimli tohumlar üretilmektedir. Yerli ve milli çeşitlerimizin ekim alanı ülkemizde yüzde 5 civarındadır. Yerli ve milli mısırın ne kadar önemli olduğu ortadadır. Üretim olmadan ithalattan kurtulamayız. Mısır çeşitlerimizi tanıtmak için düzenlediğimiz etkinliğe katılan siz değerli konuklarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

Üretim önemli

Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Şener Bayraktar, “  Mısır çeşidini ülkemize kazandıran Sakarya Mısır Araştırma Enstitünü tebrik ediyorum. Bu çalışmaların artmasını diliyorum. Milli ve yerli olmanı önemini çok iyi anlamamız lazım. Boyun eğmemenin şartı üretmekten geçiyor. Size bugün silah vermeyenler yarın gıdayı vermeyecekler. Gıda üretmek için de tohuma ihtiyaç var” dedi.

 

Zarar veriyoruz

Bayraktar, “Yurt dışına gidecek olan milyarlarca dolar paranın da iç piyasada kalmasını sağlayabiliriz bu tohum üretimi ile. Dolayısı ile bu konuda çalışma yapan ve emek harcayan herkese teşekkür ediyorum. Millet olarak bu konuda şuurlanmayı Allah bize nasip etsin” diye konuştu. Anız yakımı konusunda çiftçileri uyaran Bayraktar, “Anız yakma alışkanlığını bırakın. Allahtan korkan, ahiret günü hesaba çekileceğimizi bilen Müslümanlarsak anız yakmayı bırakalım. Hem kendi kendimize hem de tarlada yaşayan canlılara zarar veriyoruz. Huzuru mahşerde bunun hesabını vermek zor olacak” dedi.

 

Tarımsız olmaz

Tarımı olmayan ülkenin ulusal güvenliğinden yoksun olduğunu ifade eden Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ise, “Biz bugüne kadar biraz tarımı sanki çok önemsemedik. Ama şükürler olsun şuanda tarımsız olmayacağına, tarımın her şeyin başlangıcı olduğunu hep birlikte idrak ettik. Ve bunun günlerini yapıyoruz bununla ilgili eğitim ve çalışmaları artırarak devam ediyoruz. Tarım sadece bir doygunluk değildir, ulusal güvenliğimizin temelinde tarım yatmaktadır. Eğer bir ülkenin tarımı yoksa, o ülke ulusal güvenliğinden yoksun demektir. Yani güvenliğimizin temeli tarımdır” diye konuştu.

 

Teknik çalışma

Ekrem Yüce, “Yerli ve milli tohumun temeli de buradan geçmektedir. Generatif özelliklerimizi ve vejetatif gelişmeleri sağlamak mecburiyetindeyiz. Generatif çalışmalar çok zor, generatif çalışmalar zaman alıyor. Yani bir generatif çalışmada farklı bir tohum elde edebilmek için uzun yıllara ihtiyacınız var, hemen vermiyor. Bunun için çok ciddi araştırmalar gerekiyor. Bu kapsamda Araştırma Enstitümüzü yürekten tebrik ediyorum. Yıllarını, günlerini veriyorlar çünkü orada verimlilik önemli, öyle bir tohum olmalı ki; verimli, dayanıklı, ürünsel bazda mı ya da vejetatif gelişme mi, hayvansal yem olarak mı veya ürün olarak mı kullanacağız bunların hepsi ciddi bir teknik çalışma” diye konuştu.

 

Yedinci sırada

Sakarya’nın tarımda söz sahibi bir olduğunu ve mısır sektöründe de 7’nci sırada bulunduğunu söyleyen Başkan Yüce, “Sakaryamız zaten ülkemizde tarımın beşiği ve inşallah daha da tarımda söz sahibi olan bir ilimiz olacaktır. Şuanda mısır üretiminde Adana’yı geçmek üzereyiz. Türkiye’de artık Sakarya olarak tarımda mısır sektöründe 7’nci sıradayız. İnşallah bunu 1’inci sıraya taşıyacağız. Sakaryamızı tarımsal yönlerde çok daha ileri noktaya getirebilmek için bizler de bir kardeşiniz olarak elimizden gelen bütün imkanları seferber edeceğimizi biliyorsunuz inşallah” şeklinde konuştu.

 

Silajlık ve dane

Mısır Enstitüsü Müdürü Yavuz Ağı ise yaptığı açıklamada, “Herhangi bir bitki çeşidini geliştirebilmek için minimum 15 yıla ihtiyaç var. Bu 15 ila 20 yıl arasında bu çeşittir diyebileceğiniz hale gelebilmenin süresi. Tabi bu uzun soluklu bir süreç. Bizim ülkemizde ki mısır tohumculuğu ile ilgili mısırın birçok dalları var, mısır deyip geçiyoruz ama. Biz ana unsur itibari ile ikiye ayırıyoruz; silajlık ve danelik mısır. İlimizde de ağırlıklı olarak belli bir bölgemizde şeker mısırı ekiliyor olmasına rağmen ağırlıklı silaj ve dane mısır var” dedi.

 

Mısır çeşitliliği

Ağı, “ 2018 yılında dane mısırda 374 bin dekar, silajda 177 bin dekar, 2019 yılında 353 bin dekar bir alanda dane, 183 bin alanda da silaj ekimi yapıldı. Önümüzde ki süreçte de entansif hayvancılık arttıkça ülkemizde silaja olan ihtiyaç binaen kaba yem ihtiyacını karşılamak için silajda artacaktır. Buradan hareketle biz önceliği silajlık mısır çeşitlerini geliştirmeye verdik. Ve bugün 6 tane çeşidimiz gerçekten de bütün yabancı çeşitlerle rekabet edebilecek durumda. Bu yıl itibari ile ülkemizin 25 bölgesinde çalışmalar yaptık, 18’inde tarla günü yaptık, 18’ine de enstitü olarak katılım sağladık ve bugün sonuncusunu burada yapıyoruz” ifadelerini kullandı. Müdür Ağı 775 milyon liranın yabancı mısır tohumları için harcandığını belirterek yerli tohum üretimi ile bu paranın yurt dışına çıkışının da önüne geçilebileceğini dile getirdi. Ağı’nın konuşmasının ardından yerli tohumla ekilmiş tarlada silaj hasadı yapıldı.

 

8 Ekim 2019 , Salı Bu haber toplam 562 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU