Günün Tarihi:23 Şubat 2020

‘Sakarya’nın sorunu arazi toplulaştırmasıdır’


Sakarya Sivil Toplum Platformu’nun(SASTOP) toplantısına katılan Sakarya Ziraat Odası eski Başkanı Hamdi Şenoğlu, Sakarya’daki en büyük sıkıntının arazi toplulaştırması olduğunu, göletlerin ise kötü kullanıldığını ve meraların yok edildiğini söyledi.

Göletler kötü kullanılıyor

Sakarya Sivil Toplum Platformu’nun(SASTOP) 213.  toplantısı Tunatan’da gerçekleşti. SASTOP Başkanı Av. Önder Döker başkanlığında yapılan toplantıda, Sakarya’nın sorunları masaya yatırılırken, bugüne kadar yapılan çalışma ve projelerle şehre sunulan katkılar dile getirildi. Toplantıda konuşan Sakarya Ziraat Odası eski Başkanı Hamdi Şenoğlu, Sakarya’daki en büyük sıkıntının arazi toplulaştırması olduğunun altını çizerken, göletlerin ise kötü kullanıldığını söyledi. Meraların yok edildiğini ve amaç dışı kullanıldığını da ileri süren Şenoğlu, Sakarya’nın en büyük ihtiyaçlarından birisinin de fuar alını olduğunu belirterek, “Fuar alanımızın olmaması bu şehir için büyük bir ayıptır. Başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere, bu şehri yönetenlerin bu şehre bir fuar alanı kazandırarak, bu ayıba son vermeleri gerek” dedi.

Çözüm önerileri

Hamdi Şenoğlu, Dernekkırı merasında Uygulamalı Eğitim Merkezi kurularak çiftçilere; hayvancılık, meyvecilik, sebzecilik, tarla bitkileri, tıbbi aromatik bitkiciliği, süs bitkiciliği, seracılık ve kooperatifçilik üzerine eğitim verilmesi gerektiğini söyledi. Arazi toplulaştırılmasının bir an önce yapılması gerektiğinin altını çizen Şenoğlu, “Arazi toplulaştırılması yapılmadığı taktirde tarımsal projeleri uygulamakta zorlanacağız.  Küresel ısınmadan dolayı ani ve yoğun yağan yağışların zararlarını en aza indirmek için arazi drenaj çalışmalarının da biran önce bitirilmesi gerekiyor. Kümes atıkları geri kazanım projelerinin belediyeler tarafından desteklenmesi, tarımsal kökenli ve şehir arıtma çamuru ile yaptıkları süs bitkileri gübresi çalışmalarının bizzat büyükşehirce uygulanabilir hale getirilmesi de gerekiyor” dedi.

Kanser artıyor

Toplantıya katılan Anadolu Solucan Gübresi Üretim ve Pazarlama Kooperatifi  Başkanı Devrim Yücel, organik madde ve mikrobiyel eksikliği sebebi ile sağlıksız gıdalar yetiştiğini ileri sürerek, “Buda sağlıksız bir toplumu meydana getirmekte. Ülkemizdeki kanserli hasta sayısı hızla artmaktadır. Çözüm önerileri arasında organik tarıma geçmek ve bilinçli çiftçi eğitim programları düzenlemek, çiftçimizin girdi maliyetlerini azaltarak organik tarıma teşvik etmektir. Kooperatif olarak Sakarya’mızda bu oluşumlara öncülük etmek ve gereken desteği vermek için çalışıyoruz” dedi.

Destek alamadık

Sağlıklı ürün yetiştirmekte organik gübrelerin kullanımının önemine değinen Yücel; “Tamamen doğal yollarla üretilen solucan gübresi için maalesef ki devletimizden gerekli desteği ne alabildik, nede gördük. Solucan gübresi için Cumhurbaşkanlığına, Tarım Kredi Kooperatifi’ne, TİGEM’e, Tarım Bakanlığı’na yazılar yazdık. Hatta geçtiğimiz hafta Tarım Bakanlığı’na gittik. Solucan gübresinin anlattık, faydalarını sıraladık. Karşımıza inanılmaz engeller çıkardılar. Bize söyledikleri ilk şey, ‘8 bin kişi bu işi yapacakta kimyasalcılar taş mı yiyecek’ oldu. ‘Ülkemizde yılda 6,5 milyon ton civarı kimyasal gübre kullanılıyor. 8 bin kişinin ürettiği solucan gübresi 500 bin tonu geçmiyor’ deyince, tamam gelin konuşalım dediler. Tarım Bakanlığımız maalesef kimyasalcıların arkasında. Solucan gübresinin desteklenmesini istiyoruz” dedi. 

9 Ekim 2019 , Çarşamba Bu haber toplam 310 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU