Günün Tarihi:29 Mayıs 2020

700 bin liralık ceza tartışması


Akyazı Belediye Meclisi’nin Ekim ayı toplantısında gündem olan müfettiş raporu ve 700 bin liralık ceza tartışmalarına eski belediye başkanlarda katıldı.

Süreç nasıl gelişti

Akyazı Belediyesi Fen İşleri ekipleri Akyazı’nın Dokurcun Güvençler mevkiinde bulunan ve karayollarına ait alandan kamyonla taş ve dolgu malzemesi aldığı fotoğraflanarak 2017 yılının Ağustos ayında işlem başlatılmış ve izinsiz malzeme alımı yapıldığı için Akyazı Belediyesine 700 bin lira ceza kesilmişti. Bu olay yargıya taşınmış v e mahkeme tarafından da Karayolları tarafından kesilen cezanın yerinde olduğuna karar verilmişti. Ancak Akyazı Belediyesi bu cezayı ödememişti.  Eylül 2019 ayında Belediyeye gelen Müfettişin yaptığı rutin denetimde bu cezanın raporunda yer almış ve yine aynı raporda bahse konu olan cezanın Belediye tarafından ödenmesi halinde kamu zararı oluşacağı belirtilmiş ve cezanın dönemin başkanı ile birim müdürlerine zimmet çıkarılması gerektiği hususuna  da yer verilmişti.

İzinsiz alım

Akyazı’da son belediye meclisi toplantısın da MHP’li Üyesi ve Grup sözcüsü Av. Furkan Çakıroğlu’nun bilgi bakımından kendilerine gönderilen teftiş raporunda birçok olumsuzluklar olduğunu belirtmiş, özelliklede karayollarına ait izinsiz malzeme alımı nedeniyle açılan davanın belediyenin aleyhine sonuçlanarak 700 bin lira ödemeye mahkum edilmesiyle ilgili olarak “Bu cezayı kim ödeyecek” şeklindeki soru sormuştu. Belediye Başkanı Bilal Soykan’da soruya, “İzinsiz malzeme alımı nedeniyle 700 bin liralık bu ceza zamanın belediye başkanı ile görevde olan iki fen işleri müdür Vekilinden tahsil edilip ödenmesi cihetine gidilecektir”  şeklinde cevap vermişti.

Çocuk işi değil

Bir müddet suskun kalan bir önceki Belediye Başkanı Hasan Akcan, önceki gün sosyal medya hesabından, “Belediye başkanlığı çoluk çocuk işi değildir. Adamlık ister adamlık” başlığıyla yaptığı açıklama gündemi değiştirdi. Akcan açıklamasında Bilal Soykan ve ekibini geçmiş dönemle ilgili karalama ve iftira üzerinden algı yaratmak suretiyle kendi beceriksizliklerini, hatalarını ve imar oyunlarını gizlemek için bu yola başvurmakla suçladı. 

Akcan’ın açıklaması

İşte Hasan Akcan’ın sosyal medya hebasından yaptığı o açıklama, “Dokurcun’da Karayolları Genel Müdürlüğüne ait taşocağından 2006 yılından bu yana malzeme alınmaktadır. Zamanın Akyazı Belediye Başkanı Yaşar Yazıcı, Kuzuluk Belediye Başkanı Bilal Soykan, Dokurcun Belediyesi buradan malzeme aldı. (Bu belediyeler 2006 yılından beri 8 yıl müddetle malzeme aldılar. Benim zamanımda da sadece bir yıl malzeme alımı yapıldı)  Belediyenin malzeme aldığına dair Karayollarına şikayet Yaşar Yazıcı’nın başkanlığının sona ermesine bir ay kala işe aldığı sözleşmeli Memur Yasemin Uzman Baran tarafından yapıldı. Ben belediyemizin bahse konu olan yerden malzeme aldığını o zaman öğrendim. Bunun üzerine ilgili başkan yardımcısı Ünal Gündüz, Fen İşleri Müdürü Kerem Curoğlu ve şikayeti yapan Maden Mühendisi Yasemin Uzman Baran’ı topladım. Şifahen ifadelerini aldıktan sonra hepsinden görev ve yetkilerini aldım. Yasemin Uzman Baran’ın da sözleşmesini yılsonunda feshettim.  Şimdi zimmet çıkacaksa yüzde 1’i bana, yüzde 99’u Yaşar Yazıcı, Bilal Soykan ve diğerlerine ait.”

Allah’tan korkun

Hasan Akcan açıklamasında birlikte çalıştığı başkan yardımcıları, meclis üyeleri ile bir müdüre de göndermede bulunarak, “Eski dönemden orada 13 meclis üyesi, üç başkan yardımcısı ve bir Müdür var. Niye konuşmuyorsunuz. Kimden ya da neden korkuyorsunuz. Makamınız mı gider? Allah’tan korkun. O’nun makamını kaybetmekten korkun” dedi.

Yaşar Yazıcı’ya zimmet

Akcan sosyal medya hesabından paylaştığı açıklamanın son bölümünde şu görüşlerde yer verdi. “2016 yılında bizde teftiş olduk. O zamanki müfettiş Yaşar Yazıcı’ya direkt 505 bin lira zimmet çıkardı. Hiç kimse duydu mu? Mecliste konuşuldu mu? Ya da basında böyle bir haber yapıldı mı? Belediye Başkanlığı çoluk çocuk işi değil. Adamlık ister adamlık.  Böyle şeyleri yazmak istemiyorum. Ancak zorunda kalıyorum. Bunlara kimse kes demiyor. Ne ilçe başkanı, ne il başkanı ne de milletvekilleri. Bunlar da Hasan Akcan’ı yalnız zannediyorlar herhalde. Ama Hasan Akcan’ın da bir sahibi var. Böyle olaylar meclis gündemine gelmez. Ancak niyet karalamak olursa, böyle saptırılarak haber yaptırılır. İşi ehline teslim etmezsen kendini rezil edersin”

Ezilmesi ağır olur

Hasan Akcan tarafından sosyal medya hesabından yapılan sert açıklamaya ve zimmet suçlamasına aynı sertlikle cevap kendisinden bir önceki Belediye Başkanı Yaşar Yazıcı, “Hiç kimse basiretsizliğini, beceriksizliğini ve kalitesizliğini başkasının üzerine yıkmaya çalışmasın. Altında kalır ve ezilmesi ağır olur. Aslında yüzyıllar öncesinden Hz. Mevlana şöyle cevap vermiş suskunluğum asaletimdendir. Her lafa verilecek bir cevabım var. Lakin bir lafa bakarım laf mı diye birde söyleyene bakarım adam mı diye!” dedi.

Gözler Soykan’da 

Akyazı’da şimdi gözler Belediye Başkanı Bilal Soykan’a ve onun yapacağı açıklamaya çevrildi.

Bilal Soykan                                                  Hasan Akcan

 

Yaşar Yazıcı

9 Ekim 2019 , Çarşamba Bu haber toplam 337 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU