GEL DE ŞAŞIRMA!9 Ekim 2019, Çarşamba

Eylül ayı içinde

Sıkça yaşanan su kirliliği ve balık başta olmak üzere canlı ölümleriyle anılır duruma gelen Mudurnu Deresi’nde, son olarak 17 Eylül’de irili ufaklı binlerce balık ölmüştü. Bununla ilgili numuneler alan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü henüz sonuçları açıklamazken, önlem amacıyla bölgedeki fabrika yöneticileri ile bir araya geldi.

Farkındalık yaratma

Akyazı’daki fabrikalar başta olmak üzere dere civarındaki fabrika yöneticilerinin katılımlarıyla, “Mudurnu Deresi Kirliliğin ve Canlı Ölümlerinin Önlenmesi” adıyla farkındalık yaratma kapsamında yapılan ortak çalıştayda, gerekli tedbirlerin alınması ve içerisinde barındırdığı canlılar ile birlikte daha temiz bir Mudurnu Deresi için kurumsal tedbirlerin alınmasının amaçlandığı açıkladı.

Toplantılar

Çalıştayda alınan ortak karar neticesinde, “Mudurnu Deresi Kirliliğin ve Canlı Ölümlerinin Önlenmesi” hakkında düzenli olarak fabrika ve işletmelerde ortak toplantı ve seminerler düzenlenerek gerekli tedbirlerin alınmasının kararlaştırıldığı açıklandı. Bugüne kadar alınmayan önlemler ile bir türlü önüne geçilemeyen kirlilik için toplantılar düzenlenecek olması şaşkınlığa yol açarken, müdürlüğün son kirliliğin nereden kaynaklandığı ve ne gibi ceza uygulandığını da açıklaması bekleniyor.

Balık ölümleri neden yaşandı?

Akyazı’da Mudurnu Deresi’nde irili ufaklı binlerce balık 16 Eylül’de can çekişe çekişe ölmüştü. Bu balıkların ölümüne yol açan neden ve fabrika açıklanmazken, önlem için sadece toplantı yapılması kararı alındı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Ali Demirel, Çevre Yönetimi Şube Müdürü Hasan Şahin, Çed- İzin ve Denetim Şube Müdürü Mustafa Yurten ile dere civarında üretim yapan fabrika ve tesislerin üst yöneticileri çalıştaya katıldı.

 

Bu haber toplam 381 defa okundu.