Günün Tarihi:6 Temmuz 2020

Şiir akşamları açılışı yapıldı


Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 19’uncusu gerçekleştirilen Sapanca Şiir Akşamları açılış programı yoğun katılımla gerçekleştirildi.

Yoğun katılım

Adapazarı Kültür Merkezi’nde (AKM) düzenlenen programa; Vali Ahmet Hamdi Nayir, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Venezuela İstanbul Başkonsolosu Tatiana Lucia Zapata Bracho, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık,  AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, belediye başkanları, daire müdürleri, şairler ve vatandaşlar katıldı.

Şiir insandır

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Başkan Yüce, 2001 yılından bu yana geleneksel olarak gerçekleştirdikleri Uluslararası Sapanca Şiir Akşamları programı ile birlikte birçok kültürel etkinliğe ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını ifade ederek, “O kadar şey söylenmiş ve yazılmış olmasına rağmen şiir, tanımsızlığını sürdürmeye devam ediyor. Şiir için yapılan bütün tanımlar doğrudur, ancak bütün tanımlar da eksiktir. Ben kısaca ‘Şiir insandır’ diyeceğim. Tarihi, medeniyeti, kültürü, kozmopolit yapısı ile ülkemizden birçok şair çıkmıştır. Yahya Kemal’in, ‘Bizim dünyada 3 tane çok önemli meziyetimiz vardır. Bunlar; askerlik, devlet kurma, şiir ve musikidir’ diye şiirimiz hakkında güzel bir iddiası vardır” diye ifade etti.

 Sakarya değerleri

Başkan Yüce, “Bugün, ülkemizin yetiştirdiği en önemli şahsiyetlerden Fuzûlî, Bâkî, Mehmet Âkif, Yahya Kemal, Ahmet Haşim gibi pek çok şairimizi tam anlamıyla idrak etmekten uzağız.  Sakarya’mız da, Sait Faik Abasıyanık, Mehmet Niyazi Özdemir, Faik Baysal, Necati Mert gibi edebiyat dünyasında herkesçe bilinen, tanınan ve sevilen değerlere sahiptir. Bizden sonra gelenler için bu isimleri yaşatmayı bir görev olarak biliyoruz. Edebiyat ile uğraşan gençlerimize bu konuda öncü olmalıyız ve desteklemeliyiz. Bu tarz programlarla kültürümüze, geleneklerimize, dilimize sahip çıkarak inkişafına da destek olmalıyız” dedi.

Sanata dönüşmüş

Kültür ve sanatla iç içe olan böylesi anlamlı bir programa yurtdışından ve yurtiçinden katılım gösteren misafirlerimizi Sakarya’mızda ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını söyleyen Vali Nayir,  “Büyüklerimizin bize insanı tanımlarken, ‘İnsan konuşan canlıdır’ diye öğrettikleri bir cümle vardı. ‘İnsanı öteki canlılardan ayıran en önemli özellik, dildir’ diye söylemişlerdi. Konuşmanın sanata dönüşmüş hâli de edebiyatçılarımızın, şairlerimizin elinde yeni bir meziyet kazanıyor. Bu bazen çok kıymetli bir şiir oluyor, bazen çok kıymetli bir nesir oluyor. İnsanı insan yapan özelliklerden birinin sanatla buluşması, ona daha farklı bir kıymet kazandırıyor. Onun için bizler bu coğrafyada acımızı, hüznümüzü, neşemizi, her şeyimizi bir şiirle anlatmak ihtiyacı duyup, bunu da başarıyla vurgulamışız” dedi.

Büyük ustalar

Vali Nayir, “Bu coğrafyanın zenginliklerinden bir tanesi de edebiyatımızdır, şiirimizdir. Her güzel müzik eseri önce güzel bir şiirdi, daha sonra güzel bir şarkı olarak, güzel bir türkü olarak bizim gönlümüzde özel bir yer tuttu. Tüm bu duygular bizleri şairlerimizi sevmeye, onlara kıymet vermeye yönlendirmiştir. Bir ülkenin zenginliği yalnızca yeraltı değerleri ile değil, yalnızca doğal güzellikleriyle değil, yalnızca ticaretteki, sanayideki başarıları ile değil, aynı zamanda sanatta elde ettiği başarılarla da ölçülür. Bir ili, bir bölgeyi, bir coğrafyayı kıymetli kılan aynı zamanda onların yetiştirdiği büyük şairler ve edebiyatçılardır, bütün sanat dallarındaki ustalardır. Dolayısıyla bizler ilimizi kıymetli, zengin görmek istiyorsak, bu zenginliğin farkında olup buna iltifat etmemiz lazım. Bunun için atalarımız, ‘Marifet iltifata tabidir, müşterisiz meta zayidir’ diye söylemişler.

Yanan közdür

Vali Nayir, “Böylesi programlar bu büyük dala iltifat edilmesinin de birer vesilesi oluyor. Kıymetli bir meslektaşımın, bir mülki idare amirinin, ‘Şiir darası alınmış sözdür, şiir yürekte yanan közdür, şiir kabukla uğraşmaz özdür, şiir gönülden bakan gözdür’ dizeleri de şiirin güzelliklerini anlatması bakımından önemli bir tanımlamadır” dedi. Konuşmaların ardından şiir sunumları gerçekleştirilirken, şairlerden Savaş Barkçin ile Celalettin Çelik tarafından "Şiirin kalbi" konulu söyleşi ve dinleti etkinliği düzenlendi. 2001 yılından bu yana geleneksel hale gelen ve bu yıl 3'ü yabancı 16 şairin katıldığı etkinlik, dün liselerde gerçekleştirilen söyleşilerin ardından Sapanca'da akşam şiir sunumları ve dinletiler yapıldı. 

10 Ekim 2019 , Perşembe Bu haber toplam 281 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU