Günün Tarihi:7 Haziran 2020

Kış geldi doğalgaza dikkat!


AGDAŞ Müşteri Hizmetleri ve İç Tesisat Müdürü Faruk Gürpınar, “Kış aylarında can ve mal güvenliğini tehdit eden unsurların önüne geçmek için abonelerimizi dikkat etmeleri gereken konularda uyarmak istiyoruz” dedi.

Tesisat güvenliği

Bacalar ve yakıcı cihazlar tesisat güvenliği için çok önemlidir diyen Gürpınar, “Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte emniyetli doğalgaz kullanımı için kombi, şofben ve soba gibi yakıcı cihazların ve bacaların yıllık bakımlarının yaptırılması konusu önem taşımaktadır.  Yanlış seçilmiş ve deforme olan baca imalatları ve montajlar, baca ve baca bağlantılarındaki uygunsuzluklar nedeniyle, baca gazlarının dış ortama atılamayıp yaşam mahallerine sızmasından veya yakma cihazlarındaki bakımsızlıktan her yıl birçok insan hayatını kaybetmektedir. Can ve mal güvenliği için, iç tesisat dönüşümlerinin mutlaka yetkilendirilmiş sertifikalı iç tesisat firmalarına yaptırılması zorunlu ve gereklidir. Doğalgaz kullanımına geçildikten sonra yapılacak olan tesisat tadilatları da kesinlikle onay ve kontrol olmadan yaptırılmamalıdır. Tüm bunlara ek olarak; doğalgaz cihazlarının devreye alınması, yıllık bakım ve onarımlarının mutlaka yetkili servisler tarafından yapılması gerekmektedir.”

Çelik baca şart

Doğalgaz tesisatlarına yapılacak izinsiz müdahalelerin can kaybına neden olabileceğini belirten Faruk Gürpınar, “Tesisatta yapılacak herhangi bir değişiklik ya da cihaz ekleme/yer değiştirme işlemleri mutlaka sertifikalı iç tesisat firmaları aracılığıyla yürütülmeli ve AGDAŞ’ın kontrolü ile onayına müteakip güvenli bir şekilde gaz kullanımına devam edilmelidir. Konuyla ilgili geçtiğimiz dönemlerde bir ilimizde yaşanan üzücü olayda, doğalgaz dağıtım şirketine haber vermeden tesisatına kaçak cihaz ekleyen bir kullanıcı 5 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Bu üzücü olay bize konunun ciddiyetinin hangi boyutlarda olduğunu göstermektedir. Doğalgaz kullanıcılarının en sık yaptığı hatan havalandırma menfezlerini ısrarla kapatmalarıdır.  Hermetik kombi kullanmayan aboneler mutlaka çelik baca tercih etmelidir. Hermetik kombi kullananlar ise kombi bacalarını mutlaka balkon sınırlarının dışına kadar uzatmaları gerekmektedir.”

Bilinçlenme

Gürpınar, Kontrolden geçen tesisat sahipleri yaşadıkları mahallere yaptıkları tadilatlarla daha önce açık olan mahallerini kapalı hale getirmektedirler. Bu olay cihaz bacalarının ve menfezlerin kapalı alanda kalmasına sebep olmaktadır. Dolayısıyla baca ve menfezlerin kapalı alanda kalması yaşanması istenmeyecek olaylara sebep olabileceğinden, abonelerin can ve mal güvenliği için bu hususta bilinçli davranmaları gerekir. Sakarya ve Sakaryalılar çok değerli. Sakaryalı hemşerilerimiz doğalgaz ile ilgili herhangi bir olumsuz durumla karşılaştıklarında 7 gün 24 saat hizmet veren 187 numaralı ‘AGDAŞ Acil Hattı’nı arayabilirler” dedi.

Baca kullanımı

Gürpınar, “Bacalı cihazlarınıza mutlaka baca sensörü taktırınız, uygun ve çalışır olduğunu yetkili cihaz servislerine kontrol ettiriniz. Bacalı cihazların bağlı olduğu bacalara aspiratör bacasını kesinlikle bağlamayınız. Bacalarınızı yılda en az bir kez, mutlaka temizlettiriniz. Bacalı cihazların bulunduğu mahallerde yatmayınız, havalandırma menfezlerini kesinlikle kapatmayınız.  Bölgesel elektrik kesintilerinin yaşandığı durumlarda; doğal gaz cihazlarınızı kapalı konuma getiriniz. Elektrik kesintisi sona erdiğinde cihazını devreye alınız.                Doğal gaz cihazlarınızı devreye alacak servislerin, yetkili servis olmasına dikkat ediniz.                 Doğal gaz cihazlarının bağlı olduğu elektrik prizlerinin topraklanmış olmasına dikkat ediniz.”

Gaz kokusu varsa neler yapılmalı?

Doğal gaz ile ilgili ihbarları değerlendirmek için 7 /24 hizmet veren AGDAŞ ACİL “187”numaralı telefonu arayınız ve aşağıda yer alan işlemleri yerine getiriniz.            Doğal gaz sayacınızın ve doğal gazlı cihazlarınızın vanalarını kapatınız. Kapı ve pencereleri açarak ortamı havalandırınız. Sigara içmeyiniz, ateş yakmayınız ve gaz kaçağını ateş ile aramayınız. Kapı zilini kullanmayınız ve Elektrik düğmelerini açmayınız, açık olanları kapatmayınız. Cihaz fişlerini takmayın, takılı olanları çıkarmayınız. Gaz kokusu aldığınız mahalde telefon kullanmayınız.  Doğal Gaz tesisatınıza kendiniz müdahale etmeyiniz.

Doğal gaz kokusu bodrumdan ve/veya merdiven boşluğundan geliyorsa;  Bina girişindeki ana vanayı kapatınız.  Gaz kokusu aldığınız bodrum alanına girmeyiniz. Ortamı havalandırmak için bina giriş kapısı ile aydınlığa açılan tüm pencereleri açınız.  Sigara içmeyiniz, ateş yakmayınız ve gaz kaçağını ateş ile aramayınız. Kapı zilini kullanmayınız ve Elektrik düğmelerini açmayınız, açık olanları kapatmayınız. Asansör ve benzeri araçları çalıştırmayınız. Gaz kokusu aldığınız mahalde telefon kullanmayınız.             Doğal Gaz tesisatınıza kendiniz müdahale etmeyiniz. Gaz kokusu gelen mahalden uzak bir yerde AGDAŞ 187 DOĞAL GAZ ACİL telefonunu arayınız. Var ise Apartman Yöneticisine haber veriniz.

 

10 Ekim 2019 , Perşembe Bu haber toplam 326 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU