Günün Tarihi:6 Temmuz 2020

Şiiri herkes farklı anlattı


19. Uluslararası Sapanca Şiir Akşamları kapsamında Serdivan Anadolu Lisesi, Adapazarı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Sapanca Lokman Hekim Mesleki ve Teknik Lisesi, Sapanca Şehit Albay Güner Ekici Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde etkinlikler gerçekleştirildi.

Öğrenciler

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen 19. Uluslararası Sapanca Şiir Akşamları şairlerin liselerde katıldığı programlarla devam etti. Serdivan Anadolu Lisesi, Adapazarı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Sapanca Lokman Hekim Mesleki ve Teknik Lisesi, Sapanca Şehit Albay Güner Ekici Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleştirilen etkinliklerde öğrencilerle bir araya gelen şairler, şiir ve şairlik hakkında bilgiler verdi. Raşit Ulaş, “Türkçenin ve dilin vasıtasıyla toprak ve vatan tahkim edilmiştir. Bu durum için en önemli örneğimiz Mehmet Akif’in yazmış olduğu İstiklal Marşımızdır. İstiklal Marşı şiir kuvveti ile bizim üzerimizde nasıl bir etki bıraktıysa genel olarak Türk şiiri de bizim üzerimizde aynı etkiyi bırakmaktadır. Hayatımızın içine ne dâhil olduysa Türk şiirine de o yansımıştır. Yani hayatımızın asla dışında olan bir şey değildir.”

Medeniyet

Halit İlteriş Kutlu, “Şiirlerin söz ve beyan ile doğrudan ilişkileri bulunmaktadır. Söz ve beyanların çok ciddi kutsallıkları vardır. Dünya’da ilk defa şiir söyleyen Hz. Âdem olmuştur. Şairlerin şiir yazarken ki en büyük düşünceleri hakikati aramak olmuştur. Şiir dediğimiz şey bir dünya medeniyetinin unsurudur. Şiir, hem okuma noktasında hem de yazma noktasında o medeniyetin entelektüel noktasından beslenmek durumundadır” derken; Dannybal Reyes Umbria, “Venezuela halkı her zaman neşeli ve sahil kenarında bile şiir söyleyen, bu şiirleri de günlük yaşantılarından ortaya çıkaran insanlardır. Latin Amerika şiirlerinin din ile kutsal bir bağları çok fazla yok. Bizler daha çok canlı, hareketli ve eğlenmeyi seven insanlar olduğumuz için şiirlerimizi de bunlara çok fazla yansıtmaktayız” dedi.

Yazın ve okuyun

Harun Yakarer, “Şiir, bizlere tarihsel süreç içerisinde kendisini gösterdiği gibi bir milletin yaşadığını ispat etmesi için bir araç olabilir. Bir millet tökezleyip düştüğünde onun hala yaşadığını gösteren şey İstiklal Marşı olmuştur bizde. Şiir hem şairinin varlığını hem de onun milletinin varlığını ispat etmektedir. Şairler insanlar arasında en ince kişilikli olanlardır. Şiir günümüzde roman gibi okunan bir şey değildir. Şiir bu yüzden gurbete taşımış bir şeydir” dedi. Ali Jaafar Al Allaq, “Şiir, günlük hayatta yaşadığımız duyguların ve olayların farklı bir bakış açısıyla yazılmasıdır. Şiir yazmanız şart değil ama şiir okuyun, bu benim ne işime yarayacak ki demeden okuduğunuzda inanın bana o sizin zihin, kelime ve duygu dünyanızda yapacağı değişikleri tahmin bile edemezsiniz. Umut ediyorum ki sizi şiir güzelleştirecektir” dedi.

İlhamı bulun

Dilek Kartal, “Hepinizin bildiği gibi Türkiye Cumhuriyeti olarak şiir yazmaktan çok şiir ezberleyerek büyüdük. Milli bayramlarımızdan kalma benimde şiir aşinalığım başladı. Okuma yazma bilmediğim zamanlarda ablamla birlikte şiir ezberledim. Şiirler, zamanla kelimeyle aranızda farklı bir bağ oluşturuyor. Benim açımdan belki de çok iddialı olacak ama şiir; çalışılarak kazanılacak bir şey değil, Allah vergisi olduğunu düşünüyorum” dedi.  Şafak Çelik, “Bir şiir nereden çıkıyor, ne işe yarar, niye yazmalıyız birde bu şiirin karşılığı nedir? Bu 3 konu hakikaten çok önemlidir. Her zaman yazın, deneyin şiir mutlaka size bir şeyler ekleyecektir. Çünkü şiirin gerçeklikle bir bağı vardır. İlhamı bulun, zaten bulduktan sonra şiirin merkezinin ne olduğunu ve şiirin sizdeki karşılığını buluyorsunuz” dedi.

Yol gösterir

Fatih Atasever, “Lisedeki birisi neden şiir yazmalı dediğinde aklıma şu sözler geliyor; bir adam 17 yaşında ve şiir yazıyorsa bu onun 17 yaşında olduğunu gösterir ama bir adam 40 yaşında ve hala şiir yazıyorsa bu onun şair olduğunu gösterir. Bu genç yaşlarda şiiri aktarmaya çalışmak bizim faydamıza. Şiir neden okunur meselesine gelirsek açıkçası şiir kimseyi soğuktan korumuyor, şiir okuyunca içimiz ısınmıyor ya da birisinin karnını doyurmaz şiir. Ancak şiir birilerini doyurmaya ikna edebilir, birilerini ısıtmaya da ikna edebilir. O yüzden şiir çok kıymetlidir. Şair bize bizim bilmediğimiz hiçbir şey anlatmaz ancak bizlere hangi yolda gidebileceğimiz seçenekleri sunar” dedi.

 

10 Ekim 2019 , Perşembe Bu haber toplam 381 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU