Günün Tarihi:7 Mart 2021

Akyazı’da sıfır atık desteği


Akyazı Kaymakamlığı ve Belediyesi ‘Sıfır Atık Projesi’ne destek vermek için Mobil Atık Getirme Merkezi kurdu.

İlk ve tek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca başlatılan ‘’Sıfır Atık Projesi’’ Akyazı Belediyesini harekete geçirdi. Projeye destek vermek amacıyla harekete geçen Akyazı Kaymakamlığı ve Akyazı Belediyesi proje kapsamında Sakarya genelindeki ilk ve tek Mobil Atık Getirme Merkezi Akyazı’ya kurarak bir ilke imza attı. Akyazı Belediyesi tarafından ‘’Sıfır Atık Projesi’’ kapsamında Akyazı Öğretmen evinde  bir Seminer düzenlendi.

Proje görevlileri

Seminere; Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Özdemir, Akyazı Kaymakamlığı İlçe Yazı işleri Müdürü İsmail Kocaağa, İlçe Emniyet Müdürü İsa Coşar, Akyazı İlçe Toplum Sağlığı Müdürü Gülşah Yılmaz, ilçe genelindeki kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, “Sıfır Atık Projesi’’ kapsamında yetkilendirilerek görevlendirilen kamu personelleri ile çok sayıda öğretmen katıldı.

Neler yapılacak?

Sakarya genelindeki ilk ve tek Mobil Atık Getirme Merkezi’nin Akyazı’da olması, projenin desteklenmesi,  ilçe genelindeki tüm Kamu kurum ve kuruluşlarına, okullara öğrencilere yayılması amacıyla düzenlenen “Sıfır Atık Projesi’’ geri dönüşüm seminerinde Sakarya Mora Mühendislik ve Danışmanlık Firması Çevre Mühendisleri Ali Saka, Nazlıcan Zuhal ve Akyazı Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Nalan Kartal katılımcılara kamu kurum ve kuruluşlarının sıfır atık konusunda neler yapması gerektiği ve  ne gibi kurallar uygulanacak anlattı.

İsraf önlenecek

Başkan Soykan, “İsrafın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, atık oluşumun azaltılması, atıkların kaynağından ayrı toplanması ve geri kazanılmasının sağlanması amacıyla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca ‘Sıfır Atık Projesi’ başlatılmıştır. Bu proje kapsamında başta kamu kuruluşlardan başlayarak aşamalı olarak tüm ilçeye, şehre ve Türkiye geneline yayılması planlanan bu projeye bizde belediye olarak destek olmak ve imkanlar dahilinde elimizden geleni yapmak için yola çıkmış bulunmaktayız. İlk olarak Çarşı içine 1 adet Mobil Atık Getirme Merkezi kurarak kâğıt, cam, metal, plastik, tekstil, pil, bitkisel atık yağ gibi atıkları olanların kolaylıkla ulaşarak bırakabileceği bir merkez kurduk. Şimdide Sıfır Atık konusunda Kaymakamlığımızla birlikte ortak çalışma yapıyoruz.”

Kirlilik önlenecek

Bilal Soykan, “İlçe Kaymakamımız Yakup Güney’de bu konuda çok duyarlı. Bizden ilk olarak bu bilgilendirme toplantısının yapılmasını, kamu kuruluşlarındaki Yöneticileri ve sıfır atık konusunda yetkilendirilmiş personelin eğitilmesiyle ilgili talepte bulunmasıyla birlikte ortak çalışma başlatmış olduk. Bu eğitimlerin yararlı geçmesini ve bunun bir başlangıç olmasını diliyorum. Sıfır Atık Projesi çevre kirliliğinin önlenmesi yanında milli ekonomimiz için çok önemli bir çalışmadır. Buradaki herkesin bunun bilincinde olduğu konusunda en ufak bir şüphem yok. Projemize destek veren tüm kamu kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

15 Ekim 2019 , Salı Bu haber toplam 458 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU