Günün Tarihi:21 Ekim 2021

Ününe değil ürüne bakın


Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 618 firmanın ürettiği bin 211 ürünün hileli olduğunu açıklaması, tüm yurtta olduğu kadar ilimizde de ünlü markaların hileye başvurduklarının ortaya çıkması vatandaşı şok etti.

At ve eşek etinden sucuk

Daha öncede şehrimizde et ve et ürünlerinde de tek tırnaklı tabir edilen at ve eşek eti bulunmuştu. Bu kez ise ülke genelinde bazı ünlü markalarda domuz eti de bulunurken ilimizde ise at ve eşek etinden yapıldığı belirtilen sucuk ve et ürünlerine rastlandı.

Serdivan’daki sucukçu

Serdivan’da bulunan ve birçok ünlü markayı da yapan Tusem Et ve Et Ürünleri’nin ürettiği Sanatet ve yerel marketin kendi adına yaptırdığı Sakmar markalı sucuklarda da tek tırnaklı yani at, eşek ve kanatlı eti bulunması herkesi hayrete düşürmeye yetti.

Köftecilerde işin cabası

Yüzet Et ve Et Ürünleri’nin üretimi olan Kazımpaşa’daki Kurcan Kasap ve Köfte Salonu’nda müşteriye sunulan sucuklarda da kanatlı etinin tespit edilmesi de yıllardır burada yiyip içenleri şoka uğrattı. Karaağaç’taki Minaruj Kebap’ta, Dilmen Mahallesi’ndeki Bizim Aperatif’te, Karasu Köfteci Apo’dadana eti köftede kanatlı eti bulundu.

Et ve süt ürünleri

Serdivan’daki Kasap İstanbull  köftesinde de kanatlı eti çıkarken, Erenler’deki Celepoğlu Et Ürünleri’ninkırmızı etinde tek tırnaklı tespit edildi. Akyazı’daki Öz Altındere Taha Süt’ün tereyağında bitkisel yağ çıktı. Yine Akyazı’da Saçaklıoğlu ve Kartaloğlu sucuklarında tek tırnaklı eti ile soya bulunmuştu.

Marka değil güvenirlik

Vatandaşlar hileli ürün üretenlere tepkilerini dile getirip bu firmaları sosyal medya üzerinden yayarlarken, “Marka değil, güvenirlilik önemli. Ürünün markasına, ününe değil ürüne bakılmalı.  Bundan sonra marka bile olsa güvenilir olmadıktan sonra  alış veriş yapmayacağız” dediler.

Bakanlığın açıklaması ile birlikte ülke genelindeki firmalar kadar ilimizde de hileli gıda üretip satışa sunan firmaların kendilerini şok ettiğini belirten vatandaşlar, “Kimseye güven kalmadı. Ne yiyip içtiğimiz belli değilmiş. Bakanlık bunu daha sık yapmalı” dediler.

Bir tepkide bakanlığa geldi

‘Anında açıklansın’

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hileli ürün üretip satışa sunan firmaları anında açıklamasını isteyen vatandaşlar, “Bazı ürünlerin incelenmesinin üzerinden 2 yıl geçmiş. Bakanlık şimdi açıklıyor. Zamanında bilseydik bu ürünleri yemezdik” dediler.

Vatandaşlar, bakanlığın da bu işi öylesine yaptığını öne sürüp, “Bakanlık bu firmaları biriktirip açıklayacağına, anında açıklasa olmaz mı? Bizde böylelikle bu ürünleri alıp yemeyiz. Onlar da cezasını çeker. Şimdi para cezası ile bu iş son bulacak. İnsan olarak hayatımız bu kadar ucuz mu?” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

 

15 Ekim 2019 , Salı Bu haber toplam 1215 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU