Günün Tarihi:9 Temmuz 2020

‘Yaraları saran manevi tabip: Yunus Emre’


Büyükşehir Belediyesi Ekim Kültür Sanat Etkinlikleri Yazar Mustafa Özçelik’in ‘Yunus Emre Divanı’ adlı konak sohbetleriyle devam etti.

Sanat dostları

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Ekim Kültür Sanat Etkinlikleri Yazar Mustafa Özçelik’in ‘Yunus Emre Divanı’ adlı konak sohbetleriyle devam etti. Tarihi Alicanlar Konağı’nda gerçekleştirilen sohbete çok sayıda kültür sanat dostu katıldı. Yazar Özçelik, Yunus Emre’nin yaşadığı dönemde toplumsal bir misyonu olduğundan söz etti. Yazar Özçelik, “Yunus Emre kendi derdi ile meşhur olmuş bir zat değildir. Özellikle Yunus Emre filmleri izlediğinizde, kitaplarını okuduğunuzda aklınıza şöyle bir fotoğraf; elinde asa, sırtında cübbe dağın başına çıkmış kurtlarla kuşlarla konuşan kendi halinde meczup bir tip geliyor. Bu Yunus bizim Yunus’umuz değil. Bu yanlış yorumlamaktır.”

Toplumsal misyon

Yazar Özçelik, “Yunus Emre toplumsal bir mücadelenin içinde olan bir zattır. Yunus Emre, Selçuklu’nun yıkılıp Osmanlı’nın kurulduğu dönemde yıkılışın açmış olduğu yaraları saran bir manevi tabiptir. Çünkü bir savaş ve siyasal çöküntü sadece evleri, köprüleri yıkmıyor gönülleri de yıkıyor. İnsan olarak yıkılan evleri yeniden yapabilir, köprüleri tamir edebilirsiniz ancak gönül yapmak dünyanın en zor işidir. Yunus Hazretleri de o çok bilenen dörtlüğünde ‘Ben gelmedim dava için, benim işim sevgi için. Dostun evi gönüllerdir, gönüller yapmaya geldim’ der. Bu dizeler onun toplumsal bir misyonu olduğunu gösterir” dedi.

 

16 Ekim 2019 , Çarşamba Bu haber toplam 331 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU