Günün Tarihi:2 Haziran 2020

Teleferik gerginliği!


Sapanca Kırkpınar’da, ‘Teleferik, Mesire Alanı ve Otopark Projesi’nin yapılacağı alanda günlerdi eylem yapan vatandaşlar, dün polis müdahalesi ile dağıtıldı. Yaşanan gerginlikte biri polis olmak üzere 3 kişi baygınlık geçirirken, beşi öğrenci 8 kişi de gözaltına alındı. Yaşanan arbedede hafif yaralanan 4 kişi ise ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Nöbet tuttular

Sapanca Belediyesi tarafından 2018 yılında ihalesi gerçekleştirilen ve yer tahsisi yapılan,  ‘Teleferik, Mesire Alanı ve Otopark Projesi’nin yapılacağı alanda vatandaşlar yaklaşık bir buçuk aydan beri eylem yapıyorlardı. Teleferiğe değil yapılacağı alana karşı olduklarını söyleyen vatandaşlar, yeşil alanın yok edileceği ve ağaçların kesileceği iddiaları ile Kırkpınar Mahallesi Hasanpaşa mevkiindeki yeşil alanda çadırlar kurdu ve gece gündüz demeden nöbet tuttu.

Polis desteği

Başlatılan eyleme Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti’den de destek gelirken eylemin yapıldığı park alanına gelen siyasetçiler bu mücadelede Kırkpınar halkını yalnız bırakmadılar. Sapanca Belediyesi tarafından alanın boşaltılması için verilen süre ise dün sona erdi. Vatandaşların alanı boşaltmaması üzerine ise Sapanca Belediyesi Emniyet Müdürlüğü’nden destek istedi.

Erken saatlerde

Sabahın erken saatlerinden itibaren Hasanpaşa mevkiindeki parkta vatandaşlara CHP İl Başkanı Erdoğan Isır, İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçarslan, siyasi parti ve STK temsilcileri de destek verirken Sakarya Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı çok sayıda şubeden bay ve bayan polisler de otobüslerle bu alana taşındı. Sapanca Belediyesi Zabıta ekiplerinin alana girmesine müsaade etmeyen vatandaşlarla görevliler arasında yaşanan tartışma büyüyünce, polis ekipleri olaya müdahale etti.

4 kişi yaralandı

 Kademeli olarak boşaltılan park alanındaki çadır ve masalar, zabıta ekiplerince kaldırılırken, olay sırasında yaşanan arbede esnasında 1’i polis 3 kişi baygınlık geçirdi. Olayların büyümesi sonrasında beşi öğrenci olmak üzere 8 kişi gözaltına alınırken, arbede esnasında yaralanan 4 vatandaşta ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Meseleyi uzattılar

Polis müdahalesiyle boşaltılan alan kapatılarak içerisine iş makineleri sokuldu. Polisin müdahalesi sonrasında CHP ve İYİ Parti İl Başkanı ile STK temsilcileri açıklama yaptı. Yapılan işlemin yanlış olduğunu ve halk ile polisin karşı karşıya getirildiğini belirten İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan, “ Burada sürdürülen mücadelede belediye halkı yalnız bıraktı. Kolay şekilde çözülecek meseleyi uzattılar” dedi.

Hukuksuzluk

CHP İl Başkanı Erdoğan Isır ise, “ Burası afet toplanma alanı ve bu bölgenin tek yeşil alanı. Kendi tapulu arazilerini insanlar yeşil alan olsun diye belediyeye bıraktı yıllar önce. Atalarının mirasına sahip çıkıyor bu insanlar. Sapanca halkı teleferiğe değil yerine karşı. Burada hukuksuzluk var”  dedi.

CHP İl Başkanı Erdoğan Isır ve İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçarslan destek verdikleri eylemde  vatandaşların yaşadığı çaresizliğe tepki gösterirken, olayı hukuksuzluk olarak değerlendirdiler.

Vatandaşlar parkı boşaltmamak için sabah saatlerinde parkı doldurdular. Sonrasında ise kadınların oluşturduğu zincire rağmen alan boşaltıldı.

Çaresiz kalan vatandaşlar polisin müdahalesi sonrasında çadırdaki eşyaları kendi elleriyle boşalttılar.

Sakin başlayıp sonrasında arbedeye dönüşen olaylar esnasında bir de polis memuru yaralandı. Polise kendi meslektaşları müdahale etti.

Yaşanan olaylarda, firmadan bir kişinin silah gösterdiğinin öne sürülmesi üzerine ortalık karıştı. Bu karışıklıkta yaralananlar oldu.

Vatandaş  yaka paça

Kırkpınar’daki alanda polisin müdahalesine direnen vatandaşlar, kadın erkek denilmeden yaka paça olay yerinden uzaklaştırıldı.

Polis ile halk arasındaki olaylarda istenmeyen anlarda yaşandı

Yeşil alanlarının elinden alınmasına tepki koyan vatandaşların çabası yetmedi.

 

16 Ekim 2019 , Çarşamba Bu haber toplam 636 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU