Günün Tarihi:3 Haziran 2020

‘Tasvip etmiyoruz’


İlçe belediye başkanlarının eski başkanlara yönelik açıklamalarını doğru bulmadıklarını söyleyen AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, “ Belediyeler Sayıştay tarafından denetleniyor sakıncalı bir durum varsa yapan kişi cezasını çeker. Bunu basının önünde konuşmalarını tasvip etmiyoruz. Herkes aday olurken ilçesindeki durumu biliyordu” dedi.

Basınla buluştu

Tever dün Orman Park’ta düzenlediği toplantıda basın mensupları ile bir araya geldi. Orman Park’ta düzenlenen toplantıya il yönetim kurulu üyeleri, SGB Başkanı Zeki Aydıntepe, Başkan Vekili Müjdat Çetin ve basın mensupları katıldı. Konuşmasında Barış Pınarı Harekatı dolayısıyla ülke içerisinde oluşan birlik ve beraberliğin bozulmaması gerektiğini vurgulayan Tever, sağlık yatırımları, teleferik tartışması, Sakaryaspor ve kongre süreci gibi bir çok konuda açıklamalarda bulundu.

 

Barış Pınarı açıklaması

Barış Pınarı Harekatından dolayı ülke olarak bir birlik içerisinde olunduğunu ve bu birliğin hiçbir zaman bozulmaması gerektiğini dile getiren Tever, “Sınırımızın hemen doğusunda başlayan Barış Pınarı Harekatından dolayı ülke olarak bir birliktelik içerisindeyiz. Rabbim bu birliğimizi her zaman daim eylesin ve Mehmetçiğimize’de muzafferiyetler diliyorum. Kendi ülkemizin güvenliğini sağlamak adına bu bizim ülkemiz için bir tercih değil zorunluluk olduğunu biliyoruz. İnşallah bu harekattan da başarıyla çıkacağımızdan en ufak bir endişemiz yoktur. Hepimizin aynı duygu ve düşünce de olduğunu bilerek buradan Barış Pınarı Harekatını hep birlikte desteklemiş olduğumuzun bilgisini verelim” dedi.

 

Kongre süreci

2020 yılında gerçekleştirilecek kongreler hakkında bilgiler veren Başkan Tever, “Bizim için önümüzdeki yıl kongre süreçleriyle geçecek şuanda kongre sürecimizin başlangıcı olan delege süreciyle kongre süreçlerini başlatmış olduk. Şuanda herhangi bir sıkıntımız yok teşkilatlarda delege listelerimizin açılımı Kasım’ın sonuna kadar delegeler kısmını tamamlıyoruz. Ocak’ın biri itibari ile de ilçe kongrelerimize başlıyoruz. İlçe kongrelerimizi de Nisan ayı sonuna kadar sonlandırmış olacağız” şeklinde konuştu.

 

İl kongresi

Tever, “Ramazan ayı dolayısıyla bir ara verip Haziran’ın 1’i gibi il kongrelerine başlayıp Allah’ın izniyle Kasım’ın sonuna kadar da il kongrelerinin süreçlerini tamamlamış olacağız. Sonra da büyük genel merkez kongremizi gerçekleştireceğiz. Teşkilatlarımız ile şuanda gayet uyumlu bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kongre süreçlerinde de herhangi bir aksaklığa mahal vermeden sürecin tamamlanacağından en ufak bir endişemiz yok” ifadelerini kullandı.

 

Teleferik konusu

Sapanca Kırkpınar’da yapılacak olan teleferik projesinin ve vatandaşların tepkilerinin sorulması üzerine Başkan Tever, “Teleferik konusuyla alakalı buradaki grupla yaklaşık 1 saate yakın bir görüşme gerçekleştirdik. Bana taleplerini, oradaki endişelerini ilettiler, ben de tamam bu konuyla alakalı belediye başkanımız ve yetkililer ile görüşüp bir noktaya geleceğimizi söyledim. Belediye başkanımızla bu konuyla alakalı 3 kere toplantı yaptım bir yanlış varsa bu yanlıştan dönelim diye” dedi.

 

‘Yanlışın içinde olmayız’

Tever, “Biz sadece il başkanı olarak değil; belediye başkanlarımız, ilçe başkanlarımız ve partimizin hiçbir unsuru bilerek bir yanlışın içerisinde olmayız. Ağaç kesileceğinden, yeşil alanın yok olacağından, o güzergahta bulunan bütün ağaçların kesileceğinden bahsediliyor. Fakat konunun hiç böyle bir durum söz konusu ortaya çıkarmadığını gördüğümüz için burada bir yanlışlık olmadığını da görüyoruz. Kaldı ki daha önce ki belediye başkanımız döneminde yapılmış bir ihalenin süreci devam ediyor. Firmada gerçekten bir mağduriyet söz konusu yaşıyor, çünkü taahhütte bulunulmuş şu kadar sürede bitirilip ona göre belediyeye bir pay ödeyecek” şeklinde konuştu.

 

‘İyi inceledik’

Projeyi iyi incelediklerini ve herhangi bir sıkıntının olmadığını söyleyen Yunus Tever, “6 tane ayaktan oluşan bir teleferikten bahsediyoruz, teleferiğin gideceği güzergah 45 metre hiçbir ağaç kesilmeyecek sadece iki ayak 25 metrekare olan bölgede ağaç kesimi söz konusu, bu da yerine koyduklarımıza baktığımız zaman çok büyük bir endişeye mahal vermez diye düşünüyorum. Yeşil alandan bahsedilen bölge için Kırkpınar’ın tek yeşil alanı orası diye söyleniyor. Böyle bir şey söz konusu değil, hemen altında 20 dönüm yeşil alan var” diye konuştu.

 

Sıkıntı yok

Tever, “ Kaldı ki o alanın daha önce ki imar planlarında katlı pazar yeri olarak planlandığını görüyoruz. Daha sonradan yeşil alana çevrilmiş, bugün oraya katlı pazar yeri yapılsaydı belki daha farklı konular konuşuyor olabilecektik. 700 metrekare bir alana bu işin ayağını oturtacaklar başlangıç ayağını, kalan kısmında da 2 bin metre kare yerin altında yine üzeri yeşil alan olacak şekilde otopark düşüncesi var. Projeyi gerçekten iyi inceledik, herhangi bir sıkıntı olmadığını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

‘Engel olurduk’

Teleferik alanında önceki gün yaşanan kargaşa hakkında da açıklamalarda bulunan Tever, “ Dün orada yaşanan kargaşanın Kırkpınarlı vatandaşlarımızdan kaynaklanmadığını emniyetten gelen bilgiler sayesinde öğrendik. Buradan işin içerisinde kimlerin olduğunu paylaşmak istemiyorum ama gerçekten suç unsuru kesimlerin o bölgede konuşlandığını gördük. Bundan emin olduğumuz için dün o noktaya gelmek zorundaydık, biz bu projenin yanlış olduğunu düşünmüyoruz eğer bir yanlış olsaydı biz buna engel olurduk” dedi.

 

‘Detaylı anlatmalıydı’

Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen’in kamuoyunu bilgilendirme konusunda eksik olup olmadığının sorulması üzerine ise Tever,  “Kendisine basını bilgilendirip bilgilendirmediğini sordum kısmi birkaç basın organına demeç verdiğini söyledi. Bende bunun daha detaylı olması gerektiğini söyledim. Daha detaylı aktarılması gerekirdi. Oraya giden oda başkanları bile kapalı kapılar ardında olayın detaylarını dinlediğinde sessiz kalıyorlar. Dışarıda verdikleri tepkileri veremiyorlar. Çünkü böyle anlatıldığında sıkıntı olmadığı görülüyor” ifadelerini kullandı.

 

SAÜ’deki tadilat

Sakarya Üniversitesi’nde iki sınıfın yıkılarak kantin yapılmasının sorulması sonrasında ise Tever, “Bina içi tadilatlarda belediyenin bir müdahalesinin söz konusu olduğunu bilmiyorum. Bina güvenliği konusunda bizim başvurduğumuz yer üniversite. Üniversiteden gelen uzmanlar bize sağlamlık raporu veriyor. Bu kadar teknik kişinin olduğu yerde bir yanlışın olacağını tahmin etmiyorum. Orada daha önce yaşanan süreçleri de biliyorum. Kantinci arkadaşlarla da görüştüm. Sözleşmelerin başlangıçları ve sonları vardır. Burada da sözleşmelerin artık devam etmeyeceği kendilerine bilgi verilmiş. Bir sene önceden bilgisi olan arkadaşlar var” şeklinde konuştu.

 

‘Tasvip etmiyoruz’

Belediye başkanlarının bir önceki dönem başkanlar hakkında yaptıkları açıklamalara yönelik soruyu da cevaplayan Tever, “Belediyelerimiz her yıl Sayıştay tarafından denetlenir. Sakıncalı bir durum varsa kişi cezasını öder. Bunu basının önünde konuşmalarını tasvip etmiyoruz. Böyle bir durum söz konusu ile denetlenir ve kişiye cezası İç İşleri Bakanlığınca verilir. Herkes yaptığının cezasını çeker. Bunların kamuoyunda konuşulmasını doğru buluyoruz. Herkes aday olurken ilçesindeki durumu biliyordu” ifadelerini kullandı.

 

‘Referans sunuyoruz’

Belediyelerde yapılan atamalar hakkında sorunun üzerine ise Tever, “Biz sadece referanslarımızı sunuyoruz. İdare edecek olan başkanlarımız olduğu için idare heyetine karışmıyoruz. Oraya getirilen kişi olumsuz bir durum ortaya koyacaksa bunun cezasını da belediye başkanı çekecek. Çünkü ekipten o sorumlu”  şeklinde konuştu.

 

Performansa göre

Kongrede aday olarak gösterilmesi durumunda yönetim kurulunda değişikliğe gidip gitmeyeceğine yönelik soru üzerine ise Başkan Tever, “Göreve geldiğimde içerisinden geldiğim yönetimden 26 kişiyi değiştirdim. Biz burada daha genç bir ekip kurmak istedik. Yönetim kurulumuzun yaş ortalaması 35. Kongre süreci öncesinde arkadaşlarımızla ilgili kendi kafamızda bir kanaat oluşturuyoruz. Toplantılara katılıyorlar mı, verilen görevleri yapıyorlar mı buna dikkat edeceğiz. Performansa göre değerlendirme yapacağız” dedi.

 

Milletvekilleri ve Sofuoğlu

Milletvekillerinin şehre katkısı olmadığı yönündeki soruyu ve Kenan Sofuoğlu hakkındaki eleştirileri yanıtlayan Tever, “Kenan beyin bu şehre katkısı olmadığını söylemek haksızlık olur. Çünkü Sakarya’nın en büyük markası Sakaryaspor ile yaşadıklarını ben çok iyi biliyorum. Hazine ve Maliye Bakanımızın kapısında uzun saatler beklediğini de biliyorum. Kendisi sürekli sporla ilgili sorunların içinde oldu. Halkın milletvekillerini başarısız bulduğuna dair genellemeye katılmıyorum. Ankara’da gereken mücadeleleri veriyorlar. Yapılanlar az buz şeyler değil. Genel Başkan Yardımcısına sahip olmak şehir olarak önceliğimizi sağlıyor” diye konuştu.

 

Bin yataklı hastane

Bin yataklı hastanenin dört yıl sonra ihaleye çıkacak olmasının eleştirtilmesi üzerine ise Tever, “ Türkiye’nin elinde olmayan sıkıntılardan dolayı ekonomik problemler yaşanıyor. Bu sebeple de ekonomik tedbirler alınıyor. Bu tedbirler çerçevesinde projeler öncelik sırasına göre değerlendiriliyor. Bin yataklı şehir hastanesi çok önemli evet bunu da yapalım ama Yenikent Devlet Hastanesi yüzde 50 dolulukla çalışıyor. Bundan ziyade bir hekim sıkıntısı var. Mezun sayısının az olması sebebi ile bu sıkıntı yaşanıyor. Kardiyoloji 3 tane talep etmişiz ama Türkiye’de uzman olarak mezun olan sadece 10 kişi var. 10 kişi de 3 kişiyi nasıl Sakarya’ya alabiliriz? Ancak bir kişi için sözü aldık” dedi. Doğumevi Hastanesinin yılsonunda teslim alınacağını söyleyen Tever, “ Şubat- Mart gibi de açarız diye düşünüyorum” dedi.

 

‘Pirim yapıyorlar’

Yeni kurulacak partiler hakkında ise Tever, “AK Parti bir siyasi hareketten öte dava hareketidir.  Tüm arkadaşlarımız aynı dava şuuru ile hareket ederler. Konu bir kişinin laf söylemesi ile davaya ihanet noktasına geleceklerine inanmıyorum. Yeni oluşumlar hakkında biz konuştukça pirim yapıyorlar. Kendi makamları için davasına ihanet edenlerdir bu kişiler. İhraçlar tamamlandı. İki elin parmaklarını geçmeyecek kadar sayıda bu kişiler” dedi.

 

Sağlıktaki gelişmeler

Sağlıkla alakalı sıkıntılara vakıf olduklarını ifade eden Tever, “Üniversitedeki kadro ile dışarıdaki kadro arasında çekişmeler olduğu bilgisi bize geldi süreci izliyoruz ve gerektiği noktada müdahaleye geçeceğiz. Bazı doktor arkadaşlarımız bu çekişmeden dolayı il dışına gidiyorlar. En büyük sıkıntımız hekim sıkıntısı. Hendekle ilgili taleplerimizi yaptık, doktorlarımız yolda gelecekler bir iki gün içerisinde. Her ilçeye hastane yapılmasının da yanlış olduğunu düşünüyorum. İki ilçe arasına yapılmış olsaydı bu sıkıntıları da yaşamazdık” şeklinde konuştu.

 

‘Bakanlığa sunduk’

Yenikent Devlet Hastanesi’nin SAÜEAH’a bağlanması konusundaki soru üzerine Tever, “Sağlık Müdürümüz ile yaptığımız toplantıda hastanelerin durumlarını ve doluluk oranlarını değerlendirdik. Yenikent Devlet Hastanesi yüzde 50 doluluk ile çalışıyor. Araştırma Hastanesine gelen vatandaş sıra bekliyor Yenikent Devlet Hastanesine gidip adamı yatıramıyorsun. Milletvekillerimizle de bunu görüştük. Bakanlığa bu konuyu sunduk. Bakanlık bir çalışma yapıyor. Bu çalışmanın sonucuna göre milletvekillerimiz ile görüşüp son noktaya geleceğiz. Şahsi fikrim Yenikent Devlet Hastanesinin burası ile bir olması bize büyük avantaj sağlar. Hendek, Akyazı ilçeleri de ilerleyen süreçte bağlanabilir mi bakacağız” şeklinde konuştu.

 

‘Çalışmalar sürüyor’

SUBÜ’nün kampüs çalışmaları hakkında da bilgi veren Tever, “SUBÜ ile alakalı beş altı noktaya yönelik çalışmalarımız sürüyor. Bunların bir kısmı bakanlıkların uhdesinde olan arsalar. Büyük bir kampüs alanı oluşturmak mı yoksa rektörlüğe bir yer bulmak mı araştırmalarımız sürüyor. İlçelerin kesinlikle bu konuda dahli yok. Çalışmalar milletvekilleri ve büyükşehir belediye başkanı ile yürüyor” dedi.

 

2020 de açılacak

Toyota Hastanesini yapan şirketin maddi sıkıntılar sebebi ile iş bıraktığını söyleyen Tever, “İhale sonlandırma süreci tamamlandı. Bir ay içerisinde ihalesini yaparız. İnşallah 2020 içerisinde de hastaneye taşınmış oluruz. Korucuk’taki Ramatem’de de aynı durum söz konusu. Orası da 2020 yılında hizmete girecek inşallah” ifadelerini kullandı. Bürokratlar konusunda sorulan soru üzerine ise Tever, “Çalışmasından memnun olmadığımız bir bürokrat varsa bakanlığa bildiriyoruz. Sakarya’ya fayda noktasında bir eksikliği varsa bildiriyoruz. Birkaç raporumuz oldu bu yönde” dedi.

 

TOKİ projesi

Bakanlığın açıkladığı kentsel dönüşüm yapılacak şehirlerarasında Sakarya’nın olmamasını değerlendiren Tever, “ Bazı ilçelerimiz kendi içerisinde çözüyorlar. Ada ve parsel bazında başlıyor şu anda. Belki Sakarya dahiledilmedi ama TOKİ ile görüştük ve TOKİ’nin önümüzdeki süreçte Sakarya’da çalışması söz konusu. Konut yapacaklar. Çalışmalarımız sürüyor” dedi. Tever daha önce hiçbir göreve talip olmadığını da sözlerine eklerken görev verilmesi durumunda layığı ile yapacaklarını da ifade etti.

17 Ekim 2019 , Perşembe Bu haber toplam 753 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU