Günün Tarihi:5 Aralık 2021

Babadan kıza muhtarlık


Sapanca Göl Mahallesi Muhtarı Hatice Cebeci, 31 Mart Yerel Seçimlerinde 20 yıl muhtarlık yapan babasından devraldığı görevi özveriyle yerine getiriyor.

Tabuları yıktı

Göl Mahallesi'nde 1999 yılından beri muhtar olan babasının yanında yaklaşık 10 yıl çalışan 42 yaşındaki Hatice Cebeci, hem vatandaşlardan gelen "Muhtar ol" talebi hem de babasının muhtarlık mührünü gençlere devretme düşüncesinden hareketle oturduğu mahalleyi yönetmeye talip oldu. Hatice Cebeci yaptığı açıklamada, "Talepleri değerlendirdik, babam da artık gençlere yer verilmesi gerektiğini söyleyerek çekildi. Ben de aday oldum, kazandım." dedi. Kadından muhtar olur mu şeklindeki ön yargıları yıktığını belirten Cebeci, "Allah utandırmadı, bayağı bir oy farkıyla kazandık. Bu saatten sonra da Allah utandırmasın. Sapanca'daki tek kadın muhtar olmak hem güzel hem de insanların bakış açısı daha farklı oluyor. Zorluğu var mı? Var. Bu işi daha çok erkeklerin yaptığı kanısı olduğu için bir kadın olarak bu tabuları kırmaya gayret ediyoruz. Şunu her zaman söylüyorum; babamın yanında yetişmiş olmam benim için büyük artı. Her şeyi öğretti. Bu şekilde olunca ben 1-0 önde başlamış oldum. İnsanlar da beni babamın yanından bildikleri için yadırgamadılar, sandıkta da onu fazlasıyla gösterdiler."

Tepki almadım

Kadın olarak muhtarlık yapmaktan memnuniyet duyduğunu, kadın muhtar sayısının artmasını istediğini ifade eden Cebeci, kadın elinin değdiği her şeyin farklı olduğunu söyledi. Cebeci, zorluk yaşamadığını, kurumlar arasında herkesin birbirine yardımcı olmaya gayret ettiğini belirterek, "İnsanlardan da işlerle ilgili bir tepki almadım. Herkes memnuniyetini dile getirdiği için ben de memnun kalıyorum. Öyle ufak tefek memnuniyetsizlik oluyor. Halledemeyeceğim büyük sorunlarla karşılaşmadım Allah'a şükür. İnşallah bu saatten sonra öyle bir sorun çıkmaz karşıma” dedi.  Cebeci, hemcinslerimden ise hem olumlu hem de olumsuz tepkiler aldığını aktararak, kadınların kendisiyle daha rahat iletişime geçtiğini belirterek  tüm muhtarlarında Muhtarlar Günü’nü kutladı.  

20 Ekim 2019 , Pazar Bu haber toplam 615 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU