Günün Tarihi:17 Mayıs 2021

Kanserle mücadele buluşması


İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Kanser ve Sağlıklı Beslenme Hareketli Hayat Birimi tarafından düzenlenen toplantıda, ilimizdeki kanser tarama ve KETEM'lerde yürütülen çalışmalar değerlendirildi.

Yoğun katılım

Toplantıya; İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, İl Sağlık Müdürlüğü yöneticileri, İlçe Sağlık Müdürleri ile Toplum Sağlığı Merkezleri sorumlu hekimleri, Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SAÜEAH) Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Havva Belma Koçer, Sakarya Aile Hekimliği Dernek Başkanı Dr. Rıdvan Karagöz, Halk Sağlığı Hizmetleri ARGE Birim Sorumlusu Uzm. Dr. Selin Tunalı Çokluk, KETEM sorumlu hekimleri ve kanser çalışanları, Op. Dr. Barış Mantoğlu, Jinekolojik Onkolog Op. Dr. Osman Köse, GENSUTEK Firması Laboratuvarlarından Sorumlu Marmara Bölge Koordinatörü Nurettin Erhan katıldı.

Kanserle mücadele

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdürü Öğütlü, 1. basamakta Aile Hekimliği ve KETEM'lerde verilen tarama hizmetinin, 2. ve 3. basamak hastanelerimizde verilen teşhis ve tedaviyle anlam kazandığını kaydetti. Erken teşhisin hayat kurtarıcı olduğunu dile getiren Öğütlü, “Bakanlığımızın ülke genelinde kanserle mücadele konusunda başlatmış olduğu bu hizmetlerin daha çok insanımıza ulaşması için tüm gücümüzle gerekli çalışmaları yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Destek

Birim Uzmanı Sibel Gedikoğlu, ilimizin kanser tarama ve KETEM çalışmaları ile ilgili sunumları ve saha çalışmalarından derlenen sinevizyon gösterisinin ardından, Halk Sağlığı Hizmetleri ARGE Birim Sorumlusu Uzm. Dr. Selin Tunalı Çokluk, dünyada ve ülkemizdeki kanserlerin epidemiyolojik olarak değerlendirmesini anlattı. Sakarya Aile Hekimliği Dernek Başkanı Dr. Rıdvan Karagöz, KETEM'lerde yürütülen kanser tarama çalışmalarının koruyucu sağlık hizmetleri açısından oldukça önemli olduğu ve Aile Hekimleri olarak söz konusu çalışmayı yürekten inanarak desteklediklerini söyledi.

Kanserden korunmak

SAÜEAH Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Koçer, her geçen gün hızla artan meme kanserinden korunmak için erken teşhisin önemi olduğunu belirterek, her 2 yılda bir 40-69 yaş aralığındaki tüm kadınların KETEM'lere başvurarak muayene ve taramalarını yaptırmaları gerektiğinin altını çizdi. Jinekolojik Onkolog Köse ise, kanserin önlenmesi ve rahim ağzı kanserlerinden korunmak için 5 yılda bir 30-65 yaş aralığındaki tüm kadınların KETEM'lere başvurarak HPV baktırmalarının öneminden bahsetti. 

25 Ekim 2019 , Cuma Bu haber toplam 644 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU