Günün Tarihi:21 Haziran 2021

Serdivan HEM’in hedefi 20 bin kursiyer


Vali Ahmet Hamdi Nayir, Serdivan Halk Eğitim Merkezini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Ziyaret heyeti

Serdivan Kaymakamı Muhsin Çatmadım, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Ergüven Aslan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Dere’nin de eşlik ettiği ziyarette Serdivan HEM Müdürü Ali Çiydem ve yetkililer tarafından karşılanan Vali Ahmet Hamdi Nayir, kurslarda gerçekleştirilen faaliyetler hakkında bilgiler de aldı.

 

17 bin kursiyer

2008 yılında Serdivan’ın ilçe olmasıyla beraber halk eğitim faaliyetlerinin Serdivan Halk Eğitimi Merkezi tarafından yürütülmeye başlandığını ifade eden Merkez Müdürü Çiydem, yıl boyunca 220 usta öğretici ile yaklaşık bin dolayında Sosyal ve Kültürel Kurslar, Mesleki ve Teknik Kurslar, I.-II. Kademe Okuma-Yazma Kursları ile ilçe halkına yaygın eğitim alanında hizmet verdiklerini, geçen yıl 17 bin kursiyerin bulunduğu kurslarda bu yıl hedeflerinin 20 bin kişi olduğunu söyledi.

 

Altın bilezik

Halk Eğitim Merkezinde incelemelerde bulunduktan sonra giyim, el sanatları, nakış, resim, estetisyenlik, cilt bakımı ve kuaförlük meslek kurslarının verildiği sınıfları gezen Vali Ahmet Hamdi Nayir atalarımızın sanatın altın bilezik olduğuna vurgu yaptığını dile getirerek,“Sizleri diğer insanlardan farklı kılacak hususlardan birisini buraya gelerek yerine getiriyorsunuz. Eğer bu konuda kendinizi geliştirebilirseniz, önce ailenize yardımcı olursunuz, daha sonra da bu işin ticari boyutuna yönelip belki de bir gelir kaynağı elde edebilirisiniz” dedi.

 

Beraberlik kavramı

Vali Nayir, “Bizim Milli Eğitimdeki ana amaçlarımızdan birisi de, vatandaşlarımızın üretici fertler ve meslek sahibi fertler olarak yetişmesini sağlamaktır. Böylesi ortamlarda çok güzel dostluklar kurulurken, birlik ve beraberlik kavramı da aynı yönde gelişiyor ve sosyal faaliyet olarak da birbirinizi daha yakından tanışmış oluyorsunuz” diyerek usta öğreticiler ile özellikle hijyen ve sağlık üzerine bir süre sohbet etti.

 

Osmanlı kültürü

Özellikle kadınlara yönelik verilen kursların önemine değinen Vali Nayir, “Sizler evinizin ihtiyaçlarını karşılayacak bir şeyi imal edebiliyorsanız, bu aynı zamanda ailenize ekonomik destek anlamına da gelir. İnsanın kendisini üretici olarak görmesinin çok güzel bir hazzı ve lezzeti olduğunu da hissedersiniz. Bu gibi merkezlerimiz sizlerle daha da güzel oluyor. Aldığınız kurslarla hem kültürümüzü yaşatıyorsunuz hem de bir aile havasındaki ortamda yeni şeyler öğreniyorsunuz. Böyle bir Merkeze gelerek kendinize ve çevrenize yeni şeyler kattığınız için sizleri tebrik ediyorum” diyerek Osmanlı kültürü üzerine sohbet edip kursiyerlerin el emeği göz nuru eserlerini de yakından inceledi.

 

Güçlü bir insan

Merkezde görev yapan Usta Öğreticilerle de bir araya gelerek tanışan Vali Nayir, “Bizim en önemli görevlerimizden birisi elbette eğitimle ilgili olan alanlardır. Bu konuda örgün öğretimler dışında kalan yaygın eğitim konusunda Milli Eğitim Müdürlüklerimiz, Halk Eğitim Merkezleri aracılığı ile hayat boyu eğitim kapsamında bu görevi yerine getiremeye çalışıyorlar. Güçlü bir insan yapısına sahip olabilmek için meslek eğitiminin önemli olduğunu, kişilerin hayatla ilgili ihtiyaç duyacakları dallarda mesleki eğitimi alması gerektiğine inanıyoruz” dedi.  

 

Hayata hazırlayıcı

Vali Nayir, “Okullarımızda bu eğitimleri veriyoruz, aynı zamanda üniversitelerimizde de mesleki eğitim veriyoruz. Ancak bu çarkın dışında olup evinde olanların da başvurabileceği böylesi bir alan sürekli bulunuyor. Eğer yeterli talep alınır, onlara uygun yerimiz ve usta öğreticimiz olursa, onlara da olabildiğince hayata hazırlayıcı dersler vermeye çalışıyoruz. Buraları aynı zamanda bir okul gibi, hayata dair her şeyin öğretileceği yerler olarak düşünmemiz gerekiyor. Yani burada sizlere dikiş, nakış, kuaförlük, diğer alanlarda mesleki eğitimler verilirken, depreme ait duyarlılığı geliştirecek eğitimler de verilebilir, genel manada hijyen eğitimi de verilebilir, genel manada bağımlılıkla mücadele eğitimi de verilebilir, inanıyorum ki arkadaşlarımız bunları da planlıyorlardır, veriyorlardır” dedi.

 

Yeni dostluklar

Vali Nayir, “Yani Halk Eğitim Merkezleri, kendi mesleki eğitimleri dışında toplumu yakından ilgilendiren, dikkat çeken hususlarda da birer fırsat olmalıdır diye düşünüyorum. Buradaki usta öğretici arkadaşlarımız, toplumun tamamını ilgilendiren konularda da eğitim almalılar. Sağlık, Müftülük ve AFAD gibi kurumlarımızdan arkadaşlarımızın buralara gelerek herkesi ilgilendiren konularda sizleri bilgilendirmeleri buradaki faaliyet alanları açısından da bir fırsattır. Sosyalleşmenin yolu da bu gibi merkezlerimizden geçiyor. Burada yeni dostluklar ve arkadaşlıklar kuruluyor. Sizler kursiyerlerinizle tanıştığınız gibi kursiyerler kendi aralarında tanışıp kaynaşabiliyorlar” diye konuştu.

 

Rehabilite edilmesi

Vali Nayir, “Aynı zamanda buraların özellikle kendisini yalnız hisseden, topluma adapte olmaya çalışan kişilerin rehabilite edilmesine de yardımcı olduğunu biliyoruz. Burada kendilerini toplumla, diğer fertlerle ilişkili görerek moral bulan ve hayatı sevip bağlanan çok sayıda kişi olduğuna şahit olduk. Bunların hepsini beraber ele aldığımızda, bu merkezlerin ve bu kursların her açıdan faydalı olduğu, gerekli olduğu kanaatimiz de her geçen gün artıyor. İnsanlarımızın buralardan en güzel şekilde istifade edilebilmelerini sağlamamız gerekiyor” dedi.

 

El emeği göz nuru

Vali Nayir, “Buraların vatandaşlarımıza ihtiyaç duyduğu bir mesleği öğretirken, aynı zamanda kültürümüze de önemli bir katkı sunduğu kanaatindeyiz. Sandıklarda kalmış olan birçok renk, desen, nakış burada tekrar yeniden can bulur ve yenileri üretilir. Bizler nasıl geçmişte atalarımızın el emeği göz nuru eserlerine hayranlık duyup hikâyelerini dinlemeyi seviyorsak, inanıyorum ki gelecek nesiller de sizlerin ürettiği bu eserlere çok fazla ilgi duyacaklar ve nasıl yapıldığını öğrenmek isteyeceklerdir. İnşallah yapmış olduğunuz eserleri daha iyi imkanlarla, daha güzel sınıflarda yapar ve hep başarılı olursunuz” dedi.

 

25 Ekim 2019 , Cuma Bu haber toplam 815 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU