Günün Tarihi:12 Nisan 2021

‘702 adet toplanma alanı var’


Afet ve Acil Durum Toplanma Alanları ile ilgili bir basın açıklaması yapan AFAD İl Müdürü Hüseyin Kaşkaş, “ Belediyelerimizle birlikte yürüttüğümüz çalışmalar sonrasında ilçelerimizdeki güvenli bölgelerde 702 adet toplanma alanı belirledik” dedi.

Basın açıklaması

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından hayata geçirilen ‘Afetlere Hazırlık Yılı Projesi’ kapsamında Ekim ayı teması olan ‘Afet ve Acil Durum Toplanma Alanları’ ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirildi. Erenler Belediyesi’nin aynı zamanda toplanma alanı olan bahçesinde gerçekleştirilen basın açıklamasında Sakarya genelinde 16 ilçede toplam 702 adet toplanma alanı olduğunu belirten AFAD Sakarya İl Müdürü Hüseyin Kaşkaş, AFAD olarak afet öncesi yapılması gerekenlerin yapılması hususunda çok büyük ve önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi.

 

Tedbirsizlik öldürür

Sakarya’nın 1’inci derece deprem bölgesi olduğunu ve afetlere hazırlıklı olunması gerektiğini dile getiren Sakarya İl Afet ve Acil Durum Müdürü Hüseyin Kaşkaş, “Gerek ülkemiz gerekse bölgemiz ve gerekse ilimiz afetler ülkesi özellikle deprem ülkesi, bölgesi ve ilindeyiz. Bu anlamda ilimiz Sakarya 1’inci derece deprem bölgesi. Bu depremler Dünya var olduğundan beri olmuş ve bundan sonra da olacak. Meşhur bir söz var; afetler öldürmez, tedbirsizlik öldürür” dedi.

 

Bu ayın konusu

Kaşkaş, “ Bu anlamda bizlerde AFAD olarak afet öncesi yapılması gerekenlerin yapılması hususunda çok büyük ve önemli çalışmalar yapıyoruz. Afetin 3 tane aşaması var; afet öncesi, sırası ve sonrası. Öncesinde afet risklerini belirlemek, tedbir almak ve olası bir afette de can ve mal kaybını en aza indirmek. Bu anlamda İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığımız 2019 yılını ‘Afetlere Hazırlık Yılı’ olarak ilan etti. Ve bu çerçevede de her aya bir konu, bir tema koydu. Geçen ayın konusu afet çantasıydı bu ayın yani Ekim ayının konusu ise toplanma alanları. Dolayısıyla bizde bu çerçevede bugün bu bildiriyi yapıyoruz” diye konuştu.

 

Güvenli alan

Toplanma alanlarının belirlenme kriterleri hakkında açıklamalarda bulunan Kaşkaş, “Toplanma alanları bir afet özellikle bir deprem olduğunda o depremden hemen sonra vatandaşlarımızın gitmeleri, toplanmaları gereken güvenli alanı ifade ediyor. Bu çerçevede de ilimizdeki toplanma alanlarını belirlerken şu kriterlere dikkat ettik; koordinatlarını belirledik, alanın mevcut kullanım durumunu değerlendirdik, arazinin su durumunu yani bir toplanma alanının su ve sel baskınından etkilenmemesi gerekiyor zira afetlerden özellikle depremlerden sonra 2’ncil afetler meydana geliyor. Dere kenarında olup olmadığına dikkat ediyoruz. Ulaşım durumu, yolun cinsine dikkat ediyoruz” dedi.

 

Kriterlere uygun

Kaşkaş, “ Aydınlatma durumu önemli, alanın zemin niteliği (beton, parke, toprak, kum vb.) durumlarına dikkat ediyoruz. Elektrik, içme suyu ve kanalizasyon tesisleri durumuna dikkat ederek tüm bu kriterleri göz önüne alarak, bu kriterlerin uygun olduğu alanları toplanma alanı olarak belirliyoruz. Bu çalışmaları yerel yönetimler, belediyelerimiz ile birlikte yapıyoruz. Yerleri belediyelerimiz belirliyor daha sonrasında AFAD olarak biz gidiyoruz, kontrolleri yapıyoruz ve saymış olduğumuz kriterlere uygunsa o alanı toplanma alanı olarak belirliyoruz. Ve daha sonrasında belediyelerimiz tarafından bu alanlara birer tabela dikiliyor” diye konuştu.

 

En fazla Adapazarı’nda

İlçelerdeki toplanma alanlarının sayısını veren Müdür Kaşkaş, Sakarya’da toplamda 702 adet toplanma alanının bulunduğunu ifade etti. Kaşkaş, “Şuanda bulunduğumuz alan Erenler Belediyesi tarafından belirlenmiş toplanma alanıdır. Bu çerçevede ilimizde toplamda 702 adet toplanma alanı belirlemiş durumdayız. Adapazarı ilçemizde 136 adet, Akyazı ilçemizde 66 adet, Arifiye ilçemizde 25 adet, Erenler’de 29 adet, Ferizli’de 8 adet, Geyve’de 85 adet, Hendek’te 101 adet, Karapürçek’te 13 adet, Karasu’da 26 adet, Kaynarca’da 49 adet, Kocaali’nde 26 adet, Pamukova’da 40 adet, Serdivan’da 29 adet, Söğütlü’de 20 adet, Sapanca’da 23 adet ve Taraklı’da 26 adet olmak üzere toplamda 702 alanı, toplanma alanı olarak belirlemiş durumdayız.  Vatandaşlarımız toplanma alanlarının nerede olduğunu internet sitemizden ve e-devletten öğrenebilirler ” şeklinde konuştu.

25 Ekim 2019 , Cuma Bu haber toplam 645 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU