Günün Tarihi:29 Ekim 2020

Stajları İngiltere’de yapacaklar


Karadeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri İngiltere’de staj yapacak. Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Merkezi’nin finanse edeceği staja 12 öğrenci katılacak. Kızlar iki ay boyunca deniz ürünlerinin hazırlanıp servis edilmesi hakkında deneyim kazanacak.

12 öğrenci

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından finanse edilen Erasmus+ Programı kapsamında Şubat 2019 dönemi için hazırlanan  “Deniz Ürünleri Hazırlama, Pişirme Ve Sunma Yöntemleri Stajı” isimli proje finanse edilmeye değer görüldü. Karasu İlçesinde ki Karadeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan projeye finans bulunmasının ardından 12 öğrenci İngiltere’ye gitmek için hazırlıklara başladı.

 

Proje hazırlandı

Projenin hazırlanma serüveni ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Okul Müdürü Canan Başaran çıkış noktalarının TÜRSAB’ın açıkladığı Gastronomi turizmi verileri olduğunu söyledi. Müdür Başaran “Ülkemizin üç tarafı denizler ile çevrili olmasına rağmen deniz ürünlerine bağlı yemek kültürünün kıyı bölgelerimizde dahi istenilen seviyede olmadığı aşikardır. Bu nedene deniz ürünlerini hazırlama ve pişirme alanında Dünyada önemli bir konuma sahip İngiltere’nin deneyimlerini öğrencilerimize aktarmak için Erasmus+ programı kapsamında bir proje hazırladık. Hazırladığımız proje Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığınca desteklenmeye değer bulundu.”

 

İstihdam imkanı

“Projeyle İngiliz mutfağı esas alınarak deniz ürünü hazırlama, pişirme ve sunma tekniklerinin staj yolu ile öğrencilerimize aktarılması, Ülkemizde deniz ürünlerinin daha fazla tüketilmesi için farkındalık oluşturulması, katılımcıların elde edecekleri deneyimler ışığında yeni pişirme ve sunma yöntemleri geliştirmeleri ve bu alanda bölgemizin gastronomi turizmine katkı sağlaması amaçlanmaktadır. Gastronomi sektöründe ihtiyaç duyulan yenilikçi, farklı mutfaklar ile ülkemizin mutfağını harmanlayarak farklı lezzetler ortaya çıkarabilecek nitelikli gençlerin yetişmesi ve sektörün ihtiyaçlarına cevap verebilecek konuma gelmeleri planlanmaktadır. Ayrıca öğrencilerimiz, Avrupa iş disiplinini öğrenecekler ve disiplinli çalışma becerisi kazanacaklardır. Proje kapsamında mesleki yeterlilikleri artan öğrencilerimizin mezun olduktan sonra istihdam imkanları artacaktır. İlk kez yurtdışında eğitim alan öğrencilerimiz İngiliz kültürünü yakından tanıyacaklarından farklı kültürlere sahip insanlar ile daha rahat iletişim kuracaklardır” dedi.

 

Hayat boyu öğrenme

Projenin kabul edilmesinden duyduğu memnuniyeti ifade eden İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan “Mesleki ve teknik eğitimde yaşanan bu olumlu gelişmeler elbette bizi ziyadesi ile memnun etmektedir. Bakanlığımızın 2015-2019 Stratejik Planında yer alan 2 nolu stratejik amacında “Bütün bireylere çağın gerektirdiği bilgi, beceri, tutum ve davranışın kazandırılması ile girişimci, yenilikçi, yaratıcı, dil becerileri yüksek, iletişime ve öğrenmeye açık, öz güven ve sorumluluk sahibi, sağlıklı ve mutlu bireylerin yetişmesine imkân sağlamak”,aynı amacın 2.2nolu stratejik hedefinde ise “Hayat boyu öğrenme yaklaşımı çerçevesinde, iş gücü piyasasının talep ettiği beceriler ile uyumlu bireyler yetiştirerek istihdam edilebilirliği artırmak.” ifadeleri yer almaktadır. Bu amaç ve hedefe katkı sağlayacak proje, İlçemizde mesleki ve teknik eğitime olan ilgiyi de artıracaktır” dedi.

 

Müdürden teşekkür

Müdür Turhan, “Bu vesile ile eğitime gösterdiği yakın ilgi ile bizlerin moral ve motivasyonuna sağlayan Kaymakamımız Sayın Aziz Mercan’a, Projemizin desteklenmesi suretiyle İlçemizdeki mesleki ve teknik eğitime katkı sağlayan Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanı Sayın İlker Astarcı’ya,Proje tabanlı eğitim anlayışı ile İlimiz ve İlçemizdeki eğitim seviyesinin yükselmesine katkı sağlayan İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Fazilet Durmuş’a şükranlarımı sunarım” dedi.  Projenin 29.03.2020-25.04.2020 tarihleri arasında İngiltere’nin Dudley kentinde bulunan Dudley Koleji ileTheVenue& World Buffet ve Turquoise Kitchen isimli işletmelerde 12 kız öğrencinin katılımı ile gerçekleştirileceği ifade edildi.

 

26 Ekim 2019 , Cumartesi Bu haber toplam 278 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU