Günün Tarihi:23 Kasım 2020

Genç aşçılara teşekkür


Makedonya’da gerçekleştirilen 4’üncü Uluslararası Gastronomi Yarışması’ndan 3 gümüş madalya ile dönen SUBÜ öğrencileri teşekkür plaketlerini Rektör Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık’ın elinden aldı.

Madalya aldılar

Makedonya’da gerçekleştirilen 4’üncü Uluslararası Gastronomi Yarışması’nda “Modern UlusalTabak ve Sıcak Et Tabağı” kategorisinde 2 gümüş madalya alan Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Sapanca Turizm Meslek Yüksekokulu öğrencisi Şevval Yiğit ve “Tavuk Yemekleri”kategorisinde gümüş madalya alanTurizm Fakültesi öğrencisi İrem Karahan için Sapanca Park Otel’de ödül programı düzenlendi. Programa Rektör Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık’ın yanı sıra Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Fuat Boz, fakülte dekanları, genel sekreter ve MYO müdürleri katıldı.

 

Güzel örnek

Öğrencilerin başarıları ile gurur duyduklarını dile getiren SUBÜ Rektörü Mehmet Sarıbıyık,“Ülkemiz ve üniversitemizi başarıyla temsil eden öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Öğrencilerimizin aldığı bu ödül üniversitemize gelecek öğrenciler için de güzel bir örnek oluşturuyor. Bu anlamda farkındalık oluşturmuşta oluyorlar. Bundan sonraki yarışmalarda da yeni başarılar elde edeceğimizden hiçbir şüphem yok. Öğrencilerimizi ve onların bu başarısında emeği olan hocalarımızı kutluyorum” dedi. Rektör Sarıbıyık, topluma hizmet anlamında yemek kursları açmayı da planladıklarını da belirtti. 

26 Ekim 2019 , Cumartesi Bu haber toplam 484 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU