Ayçiçeği alımları tamamlandı28 Ekim 2019, Pazartesi

2 bin 500 lira

Tarım ve Orman Bakanlığınca yüzde 40 yağ oranlı, yüzde 9 rutubetli ve yüzde 2-4 yabancı madde içerikli yağlık ayçiçeği tohumunun fiyatı 2019-2020 üretim sezonu için ton başına 2 bin 500 lira olarak açıklanmıştı. Bölgemizde ayçiçeği hasadının başlamasıyla birlikte Trakya Birlik’e bağlı S.S.708 Sayılı Sakarya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi tarafından 26 Ağustos’ta başlayan alımlar sona erdi.

 

Bereketli sezon

Üreticilerin ilgi gösterdiği alımlar için verilen ton başına 2 bin 500 liralık fiyat üreticiyi memnun etti. Eylül sonu itibariyle alımların tamamlandığı belirten Sakarya Yağlı Tohumlar Satış Kooperatifi Başkanı Sezai Uzan, “Bu yıl ürünlerimiz geçen seneye göre daha kaliteli oldu. Bereketi bir sezonu daha geride bırakmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Her zaman çiftçimiz mutlu ve huzurlu olsun istiyoruz. Bu seneki fiyatlardan da çiftçi de memnun kaldı, birlik olarak bizlerde. Devletin verdiği desteklerden de çok memnunuz emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Ödemeler yapılıyor

Başkan Uzan 2 bin 218 ton 405 kilo alım yaptıklarını ve ödemelerin belirli aralıklarla devam ettiğini belirterek, “Üreticilerimize ödemeleri peyder pey yapılmaktadır. Biz açıklamadığımız rekolteye yaklaştık ve bereketli bir sezon geçirdik. Bize yapılan beyan 2 bin 600 tondu. Üreticilerimiz için çalışmaya ve üretme katkı vermeye devam edeceğiz” dedi.  

 

Bu haber toplam 719 defa okundu.