Günün Tarihi:9 Mart 2021

Özgürlük savaşçıları cübbelerini giydi


Sakarya Barosu’nda staj dönemini tamamlayan 8 avukata yönelik düzenlenen ruhsat töreninde konuşan Başkan Abdurrahim Burak, insan hakları ihlallerine sessiz kalmadıklarını ve kalmayacaklarını söyledi.

Ruhsatnamelerini aldılar

Sakarya Barosu’nda staj dönemini başarıyla tamamlayan stajyer avukatlar; Ayşe Karataş, Zeynep Durgut, Nursu Özkök, Yavuz Selim Keleş, Ceren Gülden, Burak Duran, Zeynep Belkıs Turhan ve Ece Mamus,  Baro’nun Konferans Salonu’nda düzenlenen ruhsat töreninde meslek yeminlerinin ardından cübbelerini giyerek ruhsatnamelerini aldı. Törene; Baro Başkanı Av. Abdurrahim Burak, Başkan Yardımcısı Av. Osman Ayar, yönetim kurulu üyeleri, avukatlar ve aileler katıldı. Başkan Burak genç meslektaşlarına; Avukatlık Kanunu, Sakarya Barosu rozeti ve hediye seti takdim etti.

Komisyona katılın

Uluslararası Hukuk Komisyonu’nun önemine değinen ve genç meslektaşlarını bu komisyonda görmek istediğini belirten Başkan Abdurrahim Burak, “Sakarya Barosu, birçok baroda nadiren bulunan Uluslararası Hukuk Komisyonu’na sahip. Uluslararası ticari ihtilafların çözümü ve dünyadaki gelişmeleri yakinen takip edip, avukatlığını üstlenerek hukuki yardım verecek bir komisyonuz var. Bu sebeple yabancı dil bilen, uluslararası hukuka ilgili genç meslektaşlarımızı bu komisyonumuzda görmek istiyoruz” diye konuştu.

İnsan hakları ihlali

Sakarya Barosu’nun dünyadaki insan hakları ihlallerine sessiz kalmadığını ve kalmayacağını vurgulayan Başkan Burak, “Bu sebeple baromuzda Uluslararası Hukuk Komisyonu’nu aylar öncesinde kurduk, çalışmalarımız sürüyor. Hatta Lahey adalet divanında Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) üyelerinin yargılanması ile ilgili Uluslararası Hukuk Komisyonumuz Kosova’ya gitti ve UÇK askerlerinin vatanlarını savunmak için verdikleri onurlu mücadelenin savunulmasında, Sakarya Barosu olarak gereken her türlü hukuki desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade etti.”

Dünyaya bakmalıyız

Başkan Burak, “Komisyonumuzla, sadece Türkiye’de olup bitenlere değil dünyada neler oluyor, ne bitiyor ve insan hakları ihlalleri ne düzeyde, bunları takip edip gereken durumlarda hukuki destek vereceğiz. Gözlerimizi açıp dünyaya bakmamız gerekiyor. Sadece Türkiye’deki insan hakları ihlalleri ile sınırlı kalamayız. Doğu Türkistan’da bir ırk nasıl yok ediliyor ve bu konuda dünyanın nasıl sessiz kaldığını herkes iyi biliyor. Sakarya Barosu olarak bu gibi birçok insan hakları ihlallerine sessiz ve kayıtsız kalmadık, kalmayacağız” ifadelerini kullandı.

Yeşil pasaport

Yeşil pasaportun öneminin altını çizen Başkan Burak, “Bizim yeşil pasaportu talep ederek önemini ortaya koymamızın sebebi; uluslararası hukuktan ülkemiz yeterli pay alamıyor. Birçok Avrupa ülkesinde avukatlara yeşil pasaport hakkı tanınıyordu. Biz de bunu keyfi olarak istemedik. İşimizin bir parçası olduğu için istedik. Her ne kadar bazen küçümsense de işimizin önemli bir parçası. Uluslararası hukukta ciddi bir pay var, bu paydan Türk hukukçularının da dünya ölçeğinde kendisine düşen payı alması gerekiyordu” dedi.

Özgürlük savaşçıları

Son olarak ruhsat alan meslektaşlarına başarılar dileyen Burak, “8 genç meslektaşımızın bugünlere gelmesine vesile olan ailelerine sonsuz teşekkür ediyoruz. Bu çağın en önemli özgürlük savaşçılarını yetiştirdiniz. En önemli hak mücadelesine katkı sunacak çok değerli bireyler yetiştirdiniz. Biz biliyoruz ki bu çağın entelektüel insanları hukukçulardır.  Hukuku geliştirmeye ve adalete hizmet ederler. Bireyin hak ve özgürlükleri için sorgusuz sualsiz destek olurlar. Genç meslektaşlarımın hukuka, adalete, hakkaniyete, insan haklarına ve toplumun değerlerine çok önemli katkılar sunacağını biliyor, Sakarya Barosu ailesine hoş geldiniz diyorum” dedi.  

1 Kasım 2019 , Cuma Bu haber toplam 426 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU